Yield farming – co to jest i jak zacząć?

Udostępnij artykuł

Co to jest yield farming? Co to znaczy i czy warto się tym zajmować? W tym przewodniku przedstawimy świat yield farmingu w przestrzeni kryptowalutowej, jak on działa i jakie są najlepsze platformy do farmienia tokenów.

Sponsorowane

Sponsorowane

W tym przewodniku:

Yield farming – co to jest?

Yield farming jest procesem stakowania Twoich kryptowalut, po to, aby zarabiać na nich więcej, w postaci pasywnego dochodu. W zasadzie, dodajesz płynność do platformy i zarabiasz za to nagrody w postaci odsetek.

Giełda StormGain oferuje 25 USD bonusu na handel kryptowalutami. Zarejestruj się już teraz.

Sponsorowane

Sponsorowane

Proces ten jest podobny do trzymania tradycyjnych pieniędzy na koncie oszczędnościowym. Pieniądze przechowywane na koncie oszczędnościowym są wykorzystywane w ogólnej puli płynności banku. Banki wykorzystują tę pulę do udzielania pożyczek i dostarczania pieniędzy klientom.

Wszystkie pożyczki są przechowywane w inteligentnym kontrakcie, który wymaga od pożyczkobiorcy złożenia zabezpieczenia przed akceptacją. Gdy spłacą pożyczkę, zarabiasz na odsetkach od swoich tokenów, a także na kryptowalutach z platformy.

Yield Farming jest częścią tego, co sprawia, że zdecentralizowane finanse się kręcą. Istnieją różne platformy do prowadzenia takiego rodzaju działalności, takie jak Compound i Aave. Jeśli udzielisz pożyczki na Compound, zarobisz odsetki od pożyczonych aktywów, jak również tokeny Compound za korzystanie z platformy.

Jeśli wiesz, czym jest staking kryptowalut poprzez algorytm konsensusu proof-of-stake, taki jak ten, do którego przechodzi Ethereum ze swoją wersją 2.0, to z pewnością wiesz, czym jest yield farming.

Jak zacząć yield farming

Aby rozpocząć yield farming, musisz dołączyć do puli płynności, takiej jak Aave. Będziesz także potrzebował trzymać aktywa, zazwyczaj Ethereum lub tokeny ERC-20, w swoim podłączonym portfelu. Popularnym portfelem ERC-20 do wykorzystania jest w tym przypadku MetaMask.

Następnie wybierzesz pulę płynności któregokolwiek z aktywów, które chcesz pożyczać i wprowadzisz żądaną kwotę. Platforma poda sumę wszelkich opłat, jak również przewidywane zarobki. Po wniesieniu wkładu do puli płynności, nadchodzi czas zarabiania.

Nagrody będą wypłacane po osiągnięciu minimalnego progu, który różni się w zależności od platformy pożyczkowej i aktywów, które wybierzesz. Pożyczkobiorcy mają również pewien wpływ na kwotę i czas minimalnych płatności. Należy również pamiętać, że trzeba będzie poświęcić znaczną ilość płynności, aby uzyskać znaczne zwroty.

Zarabiaj również na tradingu na giełdzie StormGain z bonusem 25 USD. Zarejestruj się już teraz.

Czy warto zajmować się farmingiem kryptowalut?

Wielu twierdzi, że farming kryptowaluty jest bardzo opłacalny, biorąc pod uwagę, że zarabiasz na odsetkach od kryptowalut, które po prostu były i “leżały” w twoim portfelu.

W zależności od tego, jak dużo pożyczasz, farmienie jest szczególnie opłacalne, ponieważ masz prawie gwarantowany zysk. Farming nie jest tak ryzykowny jak daytrading, który może doprowadzić do utraty wszystkich funduszy.

Czym jest farmienie i staking kryptowalut?

Farmienie kryptowalut i staking – to akt przechowywania lub zamykania swoich aktywów w portfelu za pomocą inteligentnego kontraktu.

Aktywa te są następnie wykorzystywane do realizacji kontraktu i mogą być zwrócone Tobie po jego zakończeniu. Ogólnie rzecz biorąc, stakerzy i farmerzy zarabiają na odsetkach od swoich kryptowalut, sprawiając, że pracują one dla nich.

Jak zarobić na farmingu kryptowalut?

Po pewnym czasie farmienia kryptowalut otrzymujesz zarobione tokeny. Wypłaty różnią się w zależności od platformy, z której korzystasz, ale faktycznie, gdy tylko zaangażujesz swoje aktywa, to zaczynasz zarabiać.

Yield Farming – najlepsze platformy

Istnieją różne platformy dla yield farmingu. Zapoznajmy się z kilkoma z nich.

1. Aave

Aave to platforma płynnościowa non-custodial (bezpowiernicza) do udzielania i pożyczania kryptowalut. Obsługuje różne stablecoiny i inne aktywa, takie jak DAI, USDT, BAT i yearn.finance.

Na stronie głównej serwisu znajduje się przegląd obsługiwanych aktywów. Tutaj można zobaczyć wielkość rynku, łączne kwoty pożyczone i roczne odsetki przy wpłacaniu aktywów, jak również ich pożyczaniu. Ponadto, można zobaczyć te wartości w USD lub rodzimych aktywach – idealny wybór dla ekspertów inwestycyjnych.

Za każdym razem, gdy udzielasz pożyczki na Aave, zarabiasz “aTokeny”. Są to w zasadzie Aave wersje tokenów, których udzielasz i są one dostarczane jako dodatkowa nagroda obok odsetek, które zarabiasz. Im dłużej udzielasz pożyczek, tym więcej aTokenów otrzymasz.

Te aTokeny są powiązane w stosunku 1:1 z ich rodzimym aktywem, a można nawet, jeśli wolisz, przekierować nagrody poza platformę na inny adres ERC-20.

2. Compound

Na pierwszy rzut oka Compound jest bardzo podobny do Aave. Ta platforma, na przykład, oferuje udzielanie i zaciąganie pożyczek dla wielu z tych samych aktywów. Compound dostarcza również mnóstwo informacji, takich jak roczne stopy procentowe, całkowita podaż na pulę płynności i wiele innych.

Jednak to, co wyróżnia Compound, to jego implementacja na innych platformach kryptowalutowych. Na przykład, możesz zarobić token tej platformy (COMP) za pomocą aktywów przechowywanych w portfelach Coinbase lub Ledger. Dzięki temu oszczędzasz czas i pieniądze, ponieważ nie musisz płacić opłat transakcyjnych za przeniesienie aktywów do portfela Compound.

Compound współpracuje również z różnymi powiernikami kryptowalut, dzięki czemu Twoje aktywa są niezawodnie zarządzane przez zaufane strony.

Wreszcie, podatki od kryptowalut mogą być bolesne, nawet bez uwzględnienia kredytowania i pożyczania. Ale Compound integruje się z popularnymi platformami do opodatkowania kryptowalut Tokentax i Cointracker, zapewniając łatwy eksport do tych baz danych. Jeśli naprawdę zaangażujesz się w yield farming na Compound, z pewnością ułatwi to zarządzanie Twoimi podatkami.

3. Uniswap

Uniswap był jedną z pierwszych platform pożyczkowych, która wystartowała podczas wielkiego boomu DeFi. Giełda obsługuje ponad 200 integracji ze zdecentralizowanymi platformami finansowymi, takimi jak Compound, Aave, a nawet scentralizowaną platformą Coinbase.

Platforma jest na swojej trzeciej wersji, która oferuje coś wyjątkowego o nazwie “skoncentrowana płynność”. Skoncentrowana płynność pozwala na zapewnienie aktywów w określonym przedziale cenowym – często zakres, w którym zazwyczaj się znajdują. To pozwala pożyczkodawcom zarobić więcej nagród, ponieważ udzielają pożyczki na wyższej, skoncentrowanej wartości niż na to pozwalają “tradycyjne” metody, dając jednocześnie większe bezpieczeństwo.

W każdym razie możesz cieszyć się wieloma korzyściami oprócz puli płynności Uniswap. Platforma oferuje zarządzanie oparte na tokenie UNI, swapy dla różnych rodzajów kryptowalut opartych o Ethereum i różne informacje o wykresach, z których mogą korzystać zarówno pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy.

4. Balancer

Balancer jest interesującą platformą, ponieważ umożliwia każdemu na trading Ethereum z tokenami ERC-20 w stworzonej przez siebie puli płynności. Utworzona pula przyczynia się do ogólnej płynności Balancera i nagradza Cię w rodzimym tokenie platformy (BAL).

Metoda ta jest również nazywana Automated Market Maker (AMM). Zasadniczo, w utworzonej puli dwóch aktywów, płynność będzie się poruszać, w miarę jak użytkownicy pożyczają, udzielają pożyczek i wycofują z niej aktywa. Te działania, oczywiście, konsekwentnie zmieniają cenę aktywów w ramach wspomnianej puli. Aby temu przeciwdziałać, Balancer automatycznie konwertuje aktywa przez pule, które stanowią najlepszą wartość dla użytkownika.

Na przykład, trading z ETH na DAI może przejść przez pulę USDT, jeśli ETH i DAI drastycznie się zmieniają. Przez to wszystkie strony oszczędzają pieniądze wraz z upływem czasu, a proces jest całkowicie automatyczny dzięki inteligentnym kontraktom. Ponadto, pożyczkodawcy mogą zarobić więcej pieniędzy w oparciu o pulę, w której się znajdują. Dzieje się tak, ponieważ pożyczkodawcy puli mogą dostosować opłaty w dowolnym zakresie od 0,0001% do 10%, jeśli uznają to za stosowne.

Balancer zapewnia również wsparcie dla maksymalnie ośmiu tokenów w jednej puli płynności. Ponieważ jest to platforma AMM, ceny są automatycznie przekształcane w miarę potrzeb, co umożliwia istnienie takiej puli. Oczywiście, system nagradza Cię również w tokenie BAL w miarę jak wnosisz swój wkład, tak jak robi to większość platform płynnościowych.

W chwili pisania tego tekstu Balancer jest w swojej pierwszej wersji. Platforma ma jednak zamiar dość szybko przejść do aktualizacji 2.0. Zmiana ta przyniesie niższe opłaty, pozwoli na niestandardową logikę AMM w pulach płynności, umożliwi zarządzanie aktywów w ramach platformy, i więcej.

5. Sushiswap

Wreszcie, mamy Sushiswap.

Ta platforma płynnościowa jest w rzeczywistości hard forkiem Uniswapa, co oznacza, że jest to również AMM. Protokół obsługuje różne aktywa, które nie są wymienione u innych dostawców, co czyni go dość atrakcyjnym dla doświadczonych dostawców i pożyczkobiorców.

Zapewniając płynność, pożyczkodawcy otrzymują nagrodę w postaci SUSHI. Mogą oni następnie wziąć te nagrody i umieścić je w SushiBar, co daje im xSUSHI, dzięki czemu jeszcze bardziej zyskują. xSUSHI to aktywo emitowane, gdy inwestorzy kupują SUSHI, wykorzystując do tego opłaty transakcyjne.

Podsumowanie

Teraz jesteś świadomy idei yield farmingu i najlepszych miejsc, gdzie można tym się zajmować. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci zwinnie poruszać się w tej zagmatwanej, onieśmielającej, ale zyskownej przestrzeni. Na tematy takie jak zarabianie na kryptowalutach porozmawiasz również na naszym Telegramie.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko. W dziale Edukacja, naszym priorytetem jest dostarczanie najwyższej jakości sprawdzonych informacji. Poświęcamy czas na identyfikację, badanie i tworzenie treści edukacyjnych, które są przydatne dla naszych czytelników. Aby utrzymać ten standard i nadal tworzyć niesamowite treści, nasi partnerzy mogą nagradzać nas prowizją za miejsca w naszych artykułach. Jednak te prowizje, w żaden sposób, nie wpływają na nasze procesy tworzenia bezstronnych, uczciwych i pomocnych treści.
Sponsorowane
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Max is a cryptocurrency journalist with an affinity for games and emerging technology. After leaving school to start a writing career, he wrote his first article on blockchain and fell down the rabbit hole. Since starting in 2017, Max has worked with multiple blockchain startups and crypto enthusiast spaces, doing his best to educate the world on the nascent technology.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz