Zobacz więcej

Top 6 projektów na blockchainie Solana

7 mins
Aktualizacja Kornel Gajewski
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

Projekty na blockchainie Solana przejmują rynek kryptowalut. Solana (SOL) to szybko rozwijający się blockchain z obsługą smart kontraktów, który umożliwia szybkie i tanie transakcje oraz wysoką przepustowość. Spełnia on wszystkie wymagania deweloperów, którzy chcą uruchomić skalowalne DApps. Przedstawiamy tutaj niektóre (naszym zdaniem) najlepsze projekty Solana o naprawdę dużym potencjale.

W tym przewodniku:

Solana – idealny ekosystem dla rozwoju aplikacji

Solana jest programowalnym blockchainem, który wykorzystuje konsensus Proof-of-Stake i Proof-of-History, jak również zegar kryptograficzny do uporządkowania zdarzeń na łańcuchu.

Solana zapewnia deweloperom dAppów ekosystem do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji w przystępnej cenie. W wyniku tego, każdy może skorzystać z tego blockchaina o otwartym kodzie źródłowym, na którym w chwili pisania tego artykułu istnieje już ponad 350 projektów Solana.

Przede wszystkim, bezpieczeństwo i skalowalność to dwie kluczowe cechy, które napędzają ten projekt. W związku z tym, blockchain Solany może obsłużyć 50 000 transakcji na sekundę (tps). Ponadto, gdy do sieci dołączy maksymalna liczba walidatorów, może się ona skalować do nawet 710 000 tps.

Obecnie opłaty transakcyjne na Solanie wynoszą ok. 0,00025$, a prędkość sieci wzrasta wraz z liczbą walidatorów.

Ogólnie rzecz biorąc, przestrzeń zdecentralizowanych finansów (DeFi) rosła wykładniczo od 2020 roku, osiągając całkowitą wartość zablokowaną (TVL) w wysokości 174 miliardów dolarów w październiku 2021 roku, według DappRadar. Niektóre z najszybszych i najbezpieczniejszych platform wspierają przestrzeń zdecentralizowanych aplikacji. Bez wątpienia, Solana jest jedną z nich i osiągnęła 4,44 miliarda dolarów TVL w październiku 2021 roku.

Najlepsze projekty Solana – top 6

Mimo to, że Solana pomogła powołać do życia ponad 350 projektów, skupimy się tutaj na 6 najlepszych projektach Solany. Przeważnie większość z nich skupia się na najgorętszych niszach na rynku, w tym DeFi, grach blockchain i NFT.

1. Serum

Serum to zdecentralizowana giełda (DEX) typu non-custodial, popularna ze względu na szybkość transakcji i niskie opłaty. Stworzony przez FTX, Alameda Research i innych partnerów, jest to wschodzący DEX z kilkoma wyróżniającymi się właściwościami.

Serum jest jedyną zdecentralizowaną giełdą kryptowalut działającą w pełni w oparciu o centralny limit zleceń on-chain (CLOB) i silnik dopasowujący. Giełda obsługuje również cross-chain swapy kryptowalut i stablecoiny.

Celem DEX jest pomoc w rozwiązywaniu problemów związanych z DeFi, takich jak:

  • Wysokie opłaty za gaz
  • Powolne transakcje
  • Centralizacja
  • Niska wydajność kapitałowa
  • Segmentacja płynności

Serum dąży do stworzenia przejrzystej giełdy, w której zarządzanie odbywa się przez użytkowników korzystających z tokena SRM Serum.

Rodzimy token Serum, SRM, pełni następujące funkcje:

  • Pokrycie opłat za użytkowanie protokołu
  • Udzielanie rabatów dla traderów
  • Przyznanie prawa głosu posiadaczom

W listopadzie 2021 roku SRM był notowany po $7,70 z całkowitą kapitalizacją rynkową w wysokości $1,025,317,553. Obecna podaż w obiegu wynosi 133 231 781 SRM, przy tym całkowita podaż stanowi 1 092 844 982 tokenów. Całkowita wartość zablokowana (TVL) to $1,831,587,056. Token Serum kupić można na większości topowych giełd kryptowalut: Binance, FTX, OKEx czy Gate.io.

2. Mango

Mango, napędzana przez Serum, to platforma dla instrumentów pochodnych DeFi, która działa na blockchainie Solana. To, między innymi platforma kredytowa, pożyczkowa i tradingowa, która obiecuje najniższe opłaty w całym ekosystemie Solana. 

Mango korzysta z pełnej oferty Serum w zakresie bezterminowej księgi zleceń i depozytu zabezpieczającego spot. Ze względu na to, w Mango każde aktywo jest zabezpieczone krzyżowo i wykorzystywane jako zabezpieczenie przy otwieraniu pozycji z dźwignią.

Ogólnie rzecz biorąc, celem Mango jest posiadanie użyteczności i płynności dostępnej na scentralizowanych giełdach, oraz połączenie tego z funkcjami DeFi – czyli nie wymagających zezwoleń i zaufania. Traderzy korzystający z Mango mogą zarabiać odsetki od swoich depozytów i zabezpieczeń.

Rodzimy token Mango, MNGO, jest tokenem zarządzania (governance token), który daje posiadaczom prawo do głosowania za wszelkimi zmianami w strukturze zarządzania.

MNGO ma całkowitą kapitalizację rynkową w wysokości $324,559,714. Obecna podaż w obiegu wynosi 1 miliard MNGO, przy tym maksymalna podaż MNGO wynosi 10 miliardów MNGO. Dostępny jest do zakupu na giełdzie Gate.io i FTX.

3. Solarians

projekty solana solarians

Solarians to kolekcja 10 000 całkowicie losowo wygenerowanych NFT-robotów tworzonych na blockchainie Solana. Każdy z nich ma całą swoją historię zapisaną na blockchainie.

Aby zapewnić unikalność każdego Solarianina, istnieje 1800 części ciała narysowanych przez artystę zespołu. Każdy Solarianin jest inny od pozostałych, a niektóre z tych NFT posiadają ukryte przesłania, które zostały specjalnie narysowane przez artystę.

Rynek NFT dla projektu Solarians jest dostępny na DigitalEyes, gdzie można również sprawdzić poziom rzadkości każdego Solariańskiego NFT. Te NFT są wymieniane na token Solany, SOL, a ich ceny wahają się od 4 do 999999 SOL.

4. SolFarm (Tulip)

projekty solana solfarm tulip

Tulip Protocol lub Tulip Garden, wcześniej znany jako SolFarm, jest agregatorem zysków z kryptowalut, który oferuje strategie skarbca z automatycznym dodawaniem zarobków do inwestowanych środków (tzw. auto-compounding).

Główne cechy SolFarm (TULIP) to:

  • Niskie opłaty 
  • Transakcje o dużej szybkości
  • Dodatkowe zyski z wysokich APY
  • Obsługiwane skarbce na Saber, Raydium i Orca
  • Yield farming z dźwignią

SolFarm został uruchomiony wiosną 2021 roku przez anonimowy zespół, którego członkowie posługują się pseudonimami “Momo”, “senx”, “therealssj” i “post”. Chcą oni pozostać anonimowi, aby zachować swoją prywatność.

SolFarm (Tulip) zebrał 5 milionów dolarów podczas prywatnej rundy finansowania sprzedaży tokenów, prowadzonej przez Jump Capital i Alameda Research, przy udziale Amber Group, Cadenza Ventures, CMS Holdings, FinTech Collective i innych.

W czerwcu 2021 roku, SolFarm został zwycięzcą Solana Season Hackathon, tym samym stając się jednym z najlepszych projektów Solany.

Według DeFi Llama, protokół SolFarm (Tulip Garden) ma całkowitą wartość zablokowaną (TVL) w wysokości 1,03 miliarda dolarów.

TULIP, token natywny platformy, jest zaprojektowany tak, aby zapewnić posiadaczom zarządzanie on-chain i jest obecnie rozwijany przez zespół Fundacji Solana. Będzie oferował zarządzanie platformą, a jego posiadacze otrzymają możliwość głosowania w takich sprawach jak:

  • Opłaty na platformie
  • Wykorzystanie skarbca
  • Ulepszenia protokołu
  • Wysokość nagród w puli

SolFarm (TULIP) ma całkowitą kapitalizację rynkową w wysokości $40,551,344. Obecna podaż w obiegu wynosi 1400000 TULIP, przy tym maksymalna podaż wynosi 10 milionów TULIP. Tokeny kupić można np. na giełdzie FTX oraz Gate.io

5. ORCA

solana projekty orca

ORCA jest zdecentralizowaną giełdą (DEX) z własną pulą płynności. Traderzy mogą używać Orca do wymiany tokenów, a entuzjaści kryptowalut i osoby wspierające projekt mogą tworzyć własne pule płynności Orca i zarabiać pasywnie.

Orca jest jednym z najlepszych projektów Solana i korzysta z nieodłącznych atutów sieci. Giełda umożliwia szybkie transakcje, które trwają mniej niż jedną sekundę, a opłaty za gaz wynoszą około $0,00002. Aby zachęcić dostawców płynności, giełda nagradza prowizją w wysokości 0,3% opłaty transakcyjnej dla dostawców puli płynności

Orca posiada trzy główne cechy dla inwestorów i traderów kryptowalutowych:

  • Wymiana tokenów: Użytkownicy mogą używać Orca do wymiany tokenów, korzystając z puli płynności tego DEXa
  • Pule płynności: dostawcy płynności mogą wnosić wkład do puli i otrzymywać procent od opłat transakcyjnych generowanych przez zamiany tokenów użytkowników
  • Yield farming (Aquafarm): Niektóre z puli płynności na Orca zamienią się w Aquafarm, pozwalając dostawcom płynności zarabiać na opłatach transakcyjnych i tokenach ORCA. Inne projekty będą mogły dodać swoje tokeny w przyszłości.

Tak więc, natywny token ORCA jest tokenem użytkowym. Nagradza on dostawców w pulach płynności i przyznaje prawa głosu w zarządzaniu platformą, co jest cechą, która nie została jeszcze zrealizowana. ORCA ma w chwili pisania tego artykułu całkowitą kapitalizację rynkową w wysokości $171,460,826, natomiast obecna podaż w obiegu wynosi 11 743 610 ORCA. Tokeny ORCA kupić można np. na Gate.io.

6. Star Atlas

Star Atlas to sieciowa gra eksploracyjna oparta na blockchainie, zbudowana na ekosystemie Solana. Celem tej gry blockchainowej jest stworzenie metawersum z otwartą gospodarką, gdzie gracze zmogą cieszyć się absolutną wolnością i zarabiać tokeny ATLAS podczas gry.

Twórcy twierdzą, że gra zapewnia “wszechświat możliwości”. Ma podwójną gospodarkę, opartą na tokenie $ATLAS jako walucie w grze i $POLIS do zarządzania strukturą Star Atlas DAO. W grze, gracze są nagradzani za pomocą tokenów ATLAS i NFT.

Akcja gry toczy się w przyszłości, w roku 2620, a rywalizują między sobą trzy frakcje – ludzie, androidy i kosmici. Jednak to, co odróżnia Star Atlas od innych gier MMO to fakt, że jest ona oparta na blockchainie, a to, co dostajesz i zarabiasz w grze, naprawdę należy do ciebie – trafia na twój portfel kryptowalutowy.

Chociaż gra jest jeszcze w początkowej fazie, gracze mogą już korzystać z części jej rozległego metawersum. Star Atlas będzie wydawany etapami, a pierwsza generacja tokenów została wydana w sierpniu 2021 roku.

W listopadzie 2021 roku ATLAS był notowany po 0,1277 USD i miał całkowitą kapitalizację rynkową w wysokości 279 milionów USD. Obecna podaż w obiegu wynosi 2,16 mld ATLAS., przy czym maksymalna podaż wynosi 36 mld ATLAS. POLIS był notowany po $6,71 i miał całkowitą kapitalizację rynkową w wysokości 145 milionów dolarów. Obecna podaż w obiegu wynosi 21,6 mln POLIS, przy czym maksymalna podaż wynosi 360 mln POLIS. Tokeny ATLAS i POLIS kupić można np. na giełdzie Gate.io, FTX czy Hotbit.

Projekty Solana rewolucjonizują rynek kryptowalut

Od momentu uruchomienia mainnetu sieci w marcu 2020 roku, pojawiło się wiele interesujących i opłacalnych projektów Solana. Setki projektów na Solanie wybierają tę platformę, ponieważ jest to skalowalne rozwiązanie blockchain z tanimi opłatami transakcyjnymi.

Ze względu na sukces projektów Solana, cena SOL doszła do nowej, rekordowej wartości w listopadzie 2021 roku. W wyniku tego, efektywność kosztowa Solany każdego dnia przyciąga więcej deweloperów zdecentralizowanych aplikacji do sieci, poszerzając jej ekosystem i całą społeczność Solany. Solarianie rosną w siłę.

Wygląda na to, że Solana nie pozostaje daleko w tyle w kontekście konkurencji, przede wszystkim Ethereum, które nadal jest wiodącą na rynku platformą z obsługą smart kontraktów.

Najczęściej zadawane pytania


 Jakie projekty są budowane w oparciu o blockchain Solana?

Do najlepszych projektów Solana należą DEXy, kolekcje NFT, aplikacje DeFi, oraz gry blockchain. Najpopularniejsze projekty zbudowane na Solanie to Serum, Mango Markets, Solarians, SolFarm (Tulip), Orca oraz Star Atlas.


 Co robi token Solana?

Token Solana (SOL) zasila blockchain Solana i jest używany jako nośnik płatności za usługi sieci. SOL służy również do stakingu w celu zapewnienia decentralizacji i ważności blockchaina i działa jako token zarządzania.


 Jak szybko działa Solana?

Solana jest jednym z najszybszych otwartych dla deweloperów blockchainów z obsługą smart kontraktów. Sieć może obsługiwać do 400.000 transakcji na sekundę (TPS), zgodnie z testem na beta wersji tej sieci.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Marzec 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
W dziale Edukacja, naszym priorytetem jest dostarczanie najwyższej jakości sprawdzonych informacji. Poświęcamy czas na identyfikację, badanie i tworzenie treści edukacyjnych, które są przydatne dla naszych czytelników.
Aby utrzymać ten standard i nadal tworzyć niesamowite treści, nasi partnerzy mogą nagradzać nas prowizją za miejsca w naszych artykułach. Jednak te prowizje, w żaden sposób, nie wpływają na nasze procesy tworzenia bezstronnych, uczciwych i pomocnych treści.

d5befed13dbe8576a52cefa7288535d4?s=120&d=mm&r=g
Iulia Vasile
Iulia jest inżynierem informatyki. Od 2017 roku zajmuje się kryptowalutami. Iulia bloguje o technologii, blockchainie i podróżach. Jej celem jest jak najwięcej zobaczyć podczas swoich podróży, a następnie opowiedzieć światu o pięknych rzeczach, których doświadcza.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane