Polkadot staking – dochód pasywny z DOT

Udostępnij artykuł

Podczas gdy kopanie kryptowalut było kiedyś głównym sposobem na zdobywanie nagród w sieci blockchain, staking z pewnością je zastąpił. Projekty takie jak Ethereum przechodzą na staking poprzez aktualizacje i forki, podczas gdy inne uruchamiają obsługę stakingu od samego początku. Jednym z takich projektów, który zyskuje na popularności jest Polkadot (DOT).

Sponsorowane

Sponsorowane

W tym przewodniku przejdziemy przez to, czym jest protokół Polkadot, a następnie nauczymy Cię, jak zacząć Polkadot staking.

W tym przewodniku:

Podstawowa wiedza o Polkadot (DOT)

Polkadot wystartowała w 2020 roku z zamiarem stworzenia platformy sieci blockchain podobnej do Ethereum. Projekt działa poprzez mainchain (łańcuch główny, przekaźnikowy) oraz zbiór równoległych łańcuchów, tzw. parachainów.

Sponsorowane

Sponsorowane

Parachainy to sieci stworzone przez deweloperów, istniejące na bazie protokołu Polkadot. Parachainy mają swoje własne zasady i ustawienia, zasadniczo działając jako swego rodzaju własna zdecentralizowana aplikacja (DApp), jeśli tak można to ująć.

StormGain oferuje kopanie kryptowalut w chmurze bez opłat. Kliknij i zarejestruj się już teraz.

Polkadot działa w oparciu o metodę konsensusu Proof-of-Stake (PoS), co oznacza, że użytkownicy muszą stakować, lub zablokować, swoje aktywa, aby móc w nim uczestniczyć. Stakując swoje aktywa, użytkownicy zwiększają bezpieczeństwo sieci, za co otrzymują odsetki jako zachętę do dalszego stakingu.

Parachainy przetwarzają i zarządzają transakcjami, które są następnie przesyłane do łańcucha głównego w celu trwałej walidacji. Ten dwuetapowy proces oznacza, że łańcuch przekaźnikowy jest mniej przeciążony, dzięki czemu Polkadot może skalować się do setek, jeśli nie tysięcy transakcji na sekundę.

System PoS Polkadot różni się jednak od innych w kategoriach walidatorów i nominatorów. Walidatorzy działają podobnie do innych sieci PoS, w tym sensie, że po prostu zatwierdzają bloki pełne transakcji. Jednakże, inne projekty losowo nominują walidatora na podstawie stakowanych aktywów.

Na Polkadot, nominatorzy głosują nad tym, kto może zatwierdzać bloki. Ścieżka walidatora jest najprostszym sposobem na Polkadot staking, wymaga najmniejszej ilości kroków w porównaniu do tradycyjnego stakowania, ale obydwa sposoby zapewniają Ci zyski z Twojej inwestycji.

W chwili publikacji Polkadot zajmuje dziesiąte miejsce na liście projektów o największej kapitalizacji rynkowej. Projekt wystartował w sierpniu 2020 roku z przedziałem cenowym wahającym się od 4 do 6 dolarów. Jednak projekt szybko nabrał rozpędu wraz z początkiem nowego roku, odnotowując ogromny wzrost cen do przedziału 30-40 dolarów. Pomimo znacznego spadku w lecie 2021 roku, cena Polkadot pozostaje w przedziale 20-30 dolarów.

Na co należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem stakowania Polkadot?

Podczas gdy Polkadot staking brzmi jak świetny sposób na uzyskanie pasywnego dochodu, nie jest to najłatwiejszy proces. Istnieje kilka kroków, które należy rozważyć przed rozpoczęciem uczestnictwa w sieci.

Okres nominowania

Co cztery godziny nominujący głosują na to, kto miałby zostać walidatorem. Istotna jest wartość Twoich stakowanych DOTów. Jeśli stakujesz tylko trochę DOT, nie spodziewaj się, że od razu zostaniesz walidatorem.

Slashing

Jeśli stakujący działa w złych zamiarach, protokół pomniejsza jego posiadanie fundusze – określa się to jako slashing. Na przykład, jeśli oszust próbuje zatwierdzić zmienioną transakcję lub jeśli pozostaje offline przez dłuższy czas. W przypadku takiego “złego zachowania”, stakujący traci pewien procent posiadanych aktywów.

Polkadot staking – inflacja

Wreszcie, warto zrozumieć, że Polkadot jest walutą inflacyjną, tak jak dolar amerykański. Nie ma ograniczeń co do liczby istniejących DOTów, a ich ilość w obiegu będzie konsekwentnie rosła tak długo, jak długo będzie istniał projekt. Niektórym użytkownikom ta inflacja może nie przeszkadzać aż tak bardzo, ale inni mogą zostać zniechęceni do sieci na zawsze z powodu tej decyzji założycieli projektu.

Zalety stakowania Polkadot

1. Dochód pasywny z Polkadot staking

Podobnie jak w przypadku stakowania w każdym projekcie opartym na blockchainie, użytkownicy otrzymują nagrody za swoje wysiłki związane ze stakowaniem. A zatem po prostu trzymając aktywa w portfelu i pozostając podłączonym do sieci, można uzyskać pasywny dochód.

Zarabiaj również na tradingu na giełdzie StormGain z bonusem 25 USD. Zarejestruj się już teraz.

2. Uczestnictwo w większej wspólnocie

Walidatorzy i nominatorzy ciężko pracują, aby zapewnić, żeby sieć Polkadot była bezpiecznym i pewnym miejscem do dokonywania transakcji. Zostając stakerem, dołączasz do tej społeczności i przyczyniasz się do ogólnego wysiłku, otrzymując za to nagrody.

3. Nie jest trudno zacząć staking DOT

Chociaż istnieją różne sposoby na rozpoczęcie stakowania DOT – niektóre bardziej skomplikowane niż inne – łatwo jest zacząć od zapisania się na giełdę i kupienia trochę DOT! Później możesz uczynić ten proces tak łatwym lub trudnym, jak tylko zechcesz.

Wady stakowania Polkadot

1. Środki zostają zablokowane

Podczas stakowania, Twoje środki są zablokowane w sieci Polkadot. Chociaż technicznie możesz je wydostać, kiedy tylko potrzebujesz, oznacza to utratę oprocentowania i rozpoczęcie zabawy od zera.

2. Jest wywierany nacisk

Stakując Polkadot, sygnalizujesz jednocześnie sieci, że chcesz w niej uczestniczyć. Jeśli nie pozostaniesz podłączony do sieci i nie będziesz w niej stakował, możesz narazić się na slashing i stracić swoje zarobki. Uczestnictwo nie jest w żadnym wypadku wielkim wyzwaniem, ale wymaga pewnego poświęcenia i wysiłku.

Ponadto, jeśli walidator, na którego głosowałeś, zachowa się źle, możesz również podlegać slashingowi. Warto poświęcić czas na zapoznanie się z potencjalnymi walidatorami przed nominacją, aby zapobiec utracie pieniędzy.

Jak zacząć Polkadot staking?

Teraz, gdy jesteś świadomy zalet i wad stakowania DOT, porozmawiajmy o tym, co warto zrobić w pierwszej kolejności.

1. On-chain: stając się masternodem

Jak wspomniano powyżej, istnieją różne sposoby na rozpoczęcie stakowania DOT. Pierwszym z nich jest zostanie masternodem.

Masternody są tylko dla hardcorowych zwolenników DOT. Założenie jednego z nich jest dość trudne, wymaga posiadania dedykowanej maszyny podłączonej do sieci 24/7. Ta podłączona maszyna musi być również potężna, co oznacza, że na początek będziesz musiał zainwestować w dobry sprzęt.

Polkadot wiki zawiera przewodnik jak założyć masternode, ale podkreśla, że proces ten jest przeznaczony tylko dla dedykowanych użytkowników. Stanie się masternodem wymaga pobrania specjalnego oprogramowania i nauczenia się jego obsługi za pomocą dedykowanych komend.

2. Korzystanie z giełdy

Korzystanie z giełdy kryptowalut jest prawdopodobnie najprostszym sposobem, aby stakować DOT. W tym poradniku będziemy używać Krakena, chociaż usługi stakingu oferuje również np. Binance czy Gate.

Zarejestruj się w serwisie Kraken, przechodząc do witryny Kraken i klikając przycisk Utwórz konto.

Wypełnij informacje o swoim koncie i kliknij przycisk Create Account (Utwórz konto).

Po zalogowaniu się, wybierz opcję Kup kryptowaluty.

Upewnij się, że jesteś w sekcji Kupno i wybierz Polkadot z rozwijanego menu.

Następnie wypełnij swoje dane bankowe i jesteś oficjalnie właścicielem kryptowaluty Polkadot.

Teraz wybierz zakładkę Zarobki na górze giełdy.

Zostaniesz przeniesiony do listy aktywów, które można stakować. Wybierz opcję “Staking” w prawym górnym rogu strony.

Wybierz Polkadot w poprzednim oknie rozwijanym, wprowadź kwotę, którą chcesz stakować i wybierz Stake.

Teraz już wiesz, jak działa Polkadot staking na Kraken! Zrozum, że jednak istnieje kilka plusów i minusów korzystania z tej giełdy.

Wykorzystanie giełdy do stakowania może być łatwiejsze niż założenie węzła, ale wiąże się to z kosztami. Twoja giełda będzie pobierać procent od wszystkich nagród za staking, które zarobisz, co oznacza, że zarobisz trochę mniej niż w innym przypadku. Każda giełda ma inne stawki, więc pamiętaj, aby sprawdzić stawki przed wybraniem jednej na stałe.

3. Używanie portfela Polkadot

Podczas gdy korzystanie z portfela Polkadot jest nieco bardziej skomplikowane niż korzystanie z giełdy, może być o wiele bardziej satysfakcjonujące. W tym przewodniku, przeprowadzimy Cię przez konfigurację stakingu z oficjalnym rozszerzeniem przeglądarki, Polkadot{.js}.

Udaj się pod ten link, aby zainstalować rozszerzenie przeglądarki. Potem otwórz rozszerzenie i kliknij przycisk Utwórz konto. Rozszerzenie utworzy dla Ciebie frazę odzyskania, którą powinieneś zapisać jako kopię zapasową na wypadek zgubienia portfela. Gdy to zrobisz, utworzysz hasło do swojego konta Polkadot, a także nazwę dla niego.

Następnie w menu Konta wybierz zakładkę opcji, a następnie kliknij pole rozwijane Format wyświetlania adresu. Kliknij na Polkadot Relay Chain, aby wybrać Polkadot. Następnie, upewnij się, że Twój portfel jest zasilony DOT przed kontynuowaniem. Teraz nadszedł czas, aby przejść do przeglądarki internetowej.

Wejdź pod ten link i wybierz opcję Konta w lewym górnym rogu.

Kliknij na Dodaj konto i wpisz swoją frazę odzyskania z rozszerzenia Polkadot{.js}, którą wpisałeś wcześniej.

Po zakończeniu kliknij na Sieć, przejdź do opcji Polkadot Staking, a następnie wybierz opcję Account Actions.

Na stronie Możliwości konta kliknij na przycisk Nominator. Tutaj możesz wpisać kwotę DOT, którą chcesz dołączyć do swojego konta, jak również wybrać miejsce płatności dla swoich nagród.

Giełda StormGain oferuje 25 USD bonusu na handel kryptowalutami. Zarejestruj się już teraz.

Gdy Twoje aktywa zostaną połączone, zostaniesz przeniesiony do listy osób zatwierdzających. Zagłosuj na 16 z nich, potwierdź transakcje przez pop-up, a Twoje aktywa są oficjalnie zabezpieczone!

Czy Polkadot staking jest warty uwagi?

To, czy powinieneś stakować Polkadot, zależy wyłącznie od Ciebie. Wiedz, że będziesz musiał osiągnąć minimalny próg Polkadot staking, aby zarobić nagrody, aktualnie około 40 DOT. Jeśli możesz sobie pozwolić na tyle DOT i jesteś gotów je stakować i uczestniczyć w zabezpieczaniu sieci, to warto rozważyć Polkadot staking.

Jakie ryzyko niesie w sobie Polkadot staking?

Jak wspomniano wcześniej, możliwe jest nominowanie użytkownika-oszusta jako walidatora. Jeśli tak się stanie, Twoje nagrody i udziały w stakingu zostaną za karę zredukowane przez slashing. Aby tego uniknąć, uważaj na walidatorów, których wybierasz.

Polkadot staking ma ogromny potencjał

Polkadot staking może być nie tylko lukratywny, ale jest to również doskonały sposób na wniesienie wkładu w pionierski projekt. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na stakowanie, co daje szerokiej grupie użytkowników szansę na zabezpieczenie sieci i zarabianie na kryptowalutach. Jeśli Polkadot spełni swoje wysokie aspiracje, proces stakowania może zaowocować pokaźnymi zarobkami.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko. W dziale Edukacja, naszym priorytetem jest dostarczanie najwyższej jakości sprawdzonych informacji. Poświęcamy czas na identyfikację, badanie i tworzenie treści edukacyjnych, które są przydatne dla naszych czytelników. Aby utrzymać ten standard i nadal tworzyć niesamowite treści, nasi partnerzy mogą nagradzać nas prowizją za miejsca w naszych artykułach. Jednak te prowizje, w żaden sposób, nie wpływają na nasze procesy tworzenia bezstronnych, uczciwych i pomocnych treści.
Sponsorowane
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Max jest dziennikarzem zajmującym się kryptowalutami, pasjonującym się grami i nowymi technologiami. Po ukończeniu szkoły rozpoczął karierę pisarską, napisał swój pierwszy artykuł o tematyce blockchain i już w tych kręgach pozostał. Od 2017 roku Max współpracował z wieloma startupami blockchainowymi i stronami o tematyce kryptowalut, starając się edukować świat w temacie tej niesamowicie rozwijającej się technologii.

OBSERWUJ AUTORA

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz