Zobacz więcej

Kryptowaluty przyjazne środowisku – top 9 inwestycji

8 mins
Aktualizacja Kornel Gajewski
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

Kryptowaluty przyjazne środowisku mogą wkrótce stać się głównym priorytetem dla osób prywatnych i firm zainteresowanych technologią blockchain, jednocześnie nie ustających w dążeniu do powstrzymania zmian klimatycznych.

Kwestia zmniejszenia naszego globalnego śladu węglowego stała się newsem z pierwszych stron gazet, kiedy w maju 2021 roku Elon Musk oświadczył, iż nie będzie już akceptował płatności Bitcoinami dla Tesli. Argumentował swoją decyzję tym, że proces kopania kryptowalut zwiększa wykorzystanie paliw kopalnych. A to ma ogromnie negatywny wpływ na środowisko.

W tym przewodniku:

Jak kosztowne jest pozyskiwanie kryptowalut?

Ile kosztuje “tworzenie” cyfrowej waluty? Krótka odpowiedź brzmi: to zależy.

Jeśli chodzi o analizę najbardziej energooszczędnych kryptowalut, musimy przyjrzeć się procesowi tworzenia i podtrzymywania każdego blockchaina. Większość z tych kryptowalut jest produkowana poprzez kopanie.

Na przykład sieć Bitcoin, stosuje konsensus proof-of-work.

Konsensus Proof-of-work

Proof-of-work pomaga zweryfikować, czy blockchain (lub cyfrowa księga transakcji) został prawidłowo złożony.

Sieć komputerów rozwiązuje skomplikowany problem matematyczny oparty na kryptograficznym algorytmie haszującym przez określony czas. Jeśli rozwiązanie zostanie znalezione, co właśnie nazywa się proof-of-work, wówczas zweryfikowana transakcja jest dodawana do blockchaina. Kopacze otrzymują nagrody, gdy pomagają generować te rozwiązania.

Problemem w przypadku konsensusu proof-of-work jest zużycie energii.

Ponieważ nowe bloki zawierają nowe i bardziej skomplikowane problemy matematyczne, górnicy kryptowalutowi potrzebują więcej mocy obliczeniowej, a więc więcej energii elektrycznej, aby móc je rozwiązać i odebrać nagrodę w danej kryptowalucie.

Jeśli cena na giełdzie kryptowalut zbytnio spadnie, praca tych kto kopie w tej sieci może okazać się nieopłacalna, ponieważ rachunek za prąd przewyższa wartość otrzymanej kryptowaluty. Na pewno nie pasuje to do pojęcia “kryptowaluty przyjazne środowisku”.

kryptowaluty ekologia
Zużycie energii przez PoW: The Cambridge Centre for Alternative Finance

Cambridge Centre for Alternative Finance, interdyscyplinarny instytut badawczy z siedzibą w University of Cambridge Judge Business School, stwierdził, że Bitcoin zużywa około 82 terawatogodzin rocznie. To więcej niż zużycie energii przez Belgię albo Chile.

Kryptowaluty przyjazne środowisku – konsensus proof-of-stake

Proof-of-stake jest mechanizmem konsensusu, który losowo przydziela węzeł, który będzie kopać lub zatwierdzać transakcje w blokach w zależności od tego, ile tokenów jest obecnie w posiadaniu danego węzła. Chociaż istnieje wiele wad związanych z PoS, to sam fakt, że jest on mniej zasobochłonny i nie wymaga kopania, czyni go bardziej przyjazną dla środowiska opcją.

Oto porównanie pomiędzy niektórymi z najbardziej oszczędnych kryptowalut i Bitcoinem, pod względem zużycia energii dla jednej transakcji.

KryptowalutaKoszt transakcyjny w kilowatogodzinie (KWh)
Nano0.000112
Cardano0.5479
Stellar0.00003
IOTA0.00011
EOS0.00122923
Ripple0.0079
Algorand0.000008
Ethereum62.56
Bitcoin1,544

A więc istnieją pewne kryptowaluty, które są bardziej energooszczędne niż Bitcoin. W losowej kolejności, oto 9 najbardziej przyjaznych dla środowiska kryptowalut, które udało nam się znaleźć.

1. Nano (NANO)

Nano Kryptowaluty przyjazne środowisku

Nano to zrównoważona kryptowaluta, która jest darmowa w użyciu, ponieważ nie opiera się na kopaniu. Ta skalowalna kryptowaluta o szybkim działaniu, opiera się na systemie głosowania w celu osiągnięcia konsensusu. Dlatego też jest to energooszczędna kryptowaluta, mająca jeden z najniższych śladów węglowych. 

Dlaczego Nano jest kryptowalutą przyjazną środowisku?

Nano wykorzystuje mechanizm konsensusu Open Representative Voting (ORV). W tym systemie, użytkownicy głosują nad każdą transakcją.

System Nano opiera się na konstrukcji block-lattice ledger, która przetwarza asynchroniczne transakcje. Każdy węzeł zabezpiecza niezależnie każdą transakcję, która jest nieodwracalna i jest osiągana w czasie krótszym niż 1 sekunda.

Dzięki zastosowaniu tego systemu, tylko właściciele kont mogą podpisywać bloki na łańcuchach swoich kont. Chroni to również cały ekosystem przed możliwymi włamaniami.

2. Kryptowaluty przyjazne środowisku – Cardano (ADA)

Cardano,

Cardano (ADA) to pierwszy recenzowany blockchain, który funkcjonuje zarówno jako waluta, jak i kontrakt cyfrowy oraz platforma dla aplikacji zdecentralizowanych (DApps).

Sieć Cardano może przetwarzać 1000 transakcji na sekundę, w porównaniu do 7 transakcji na blockchainie Bitcoin. Została stworzona przez współzałożyciela Ethereum, Charlesa Hoskinsona, i wielu uważa, że ma potencjał, aby konkurować z siecią Ethereum. Polska grupa na Telegramie Cardano Poland dostępna jest pod adresem https://t.me/cardanopolskaADA.

Dlaczego Cardano jest kryptowalutą przyjazną środowisku?

Cardano używa konsensusu proof-of-stake, zwanego Ouroboros. Był to pierwszy protokół peer-review wśród blockchainów i to sprawia, że ADA jest zrównoważoną kryptowalutą i do tego jedną z najpopularniejszych.

Podstawą sieci Cardano jest jej skalowanie do globalnych wymagań bez poświęcania bezpieczeństwa, oferujące przejrzysty system płatności w energooszczędny sposób. 

3. Stellar (XLM)

XLM

Stellar to sieć powstała w 2014 roku jako fork sieci Ripple i działa jako energooszczędna kryptowaluta. Do potwierdzenia każdej transakcji wymagana jest tylko wybrana liczba oddzielnych węzłów.

Co więcej, jej celem jest płynne stworzenie pomostu pomiędzy tradycyjnym systemem bankowym a walutami cyfrowymi. Technologia ta jest już wykorzystywana przez znane na całym świecie firmy (IBM, Deloitte), a nawet rządy (Nigeria, Francja, Filipiny, Indie, Ukraina).

Dlaczego Stellar jest kryptowalutą przyjazną środowisku?

XLM jest opłacalną kryptowalutą, ponieważ może skutecznie ułatwiać transakcje finansowe. Ma niższy ślad węglowy, bo nie opiera się na kopaniu. Użytkownicy sieci mogą tworzyć własne tokeny na rzecz zrównoważonych inicjatyw.

Protokół konsensusu działający w sieci Stellar, SCP, wykorzystuje zestaw godnych zaufania węzłów do zatwierdzania transakcji w sieci. Dzięki temu proces ten jest znacznie krótszy i wydajniejszy niż w przypadku algorytmów proof-of-work i proof-of-stake. A to utrzymuje zużycie energii na minimalnym poziomie.

4. IOTA (MIOTA)

IOTA Kryptowaluty przyjazne środowisku

IOTA wydaje się bardziej stabilną kryptowalutą w odróżnieniu od wysoce zmiennych kryptowalut, które poszukują niektórzy inwestorzy. Jednak sieć wykorzystuje system, który zapewnia ogólny niski poziom zużycia energii, dzięki czemu IOTA to kryptowaluta przyjazna dla środowiska.

Dlaczego IOTA jest kryptowalutą przyjazną środowisku?

IOTA (MIOTA) opiera się na mechanizmie proof-of-work w celu osiągnięcia konsensusu, ale używa Fast Probabilistic Consensus, który ma minimalne zużycie energii. W rzeczywistości, zużycie energii na transakcję dla IOTA zostało obliczone przez zwykłego studenta na zaledwie 0,11 watogodzin.

To zużycie energii jest znacznie niższe niż takie, którego używają dziś gigantyczne sieci finansowe i szacuje się, że można je nawet bardziej zmniejszyć. Zużycie energii przez sieć IOTA może funkcjonować na zapotrzebowaniu na energię zmniejszonym do poziomu 95% tego, co jest obecnie używane. Ale przyszłe aktualizacje są nadal w fazie rozwoju.

5. EOS (EOS)

EOS, one of the most eco-friendly cryptocurrencies

EOS to więcej niż kryptowaluta, to zdecentralizowany system operacyjny oparty na blockchainie. Programiści mogą go używać do tworzenia bezpiecznych, przejrzystych i zgodnych z regulacjami dAppsów i smart kontraktów. Wszystkie węzły w sieci EOS muszą przestrzegać regulacji ustalonych przez społeczność. Platforma została uruchomiona przez Daniela Larimera, założyciela Bitshares i Steem.

Dlaczego EOS to kryptowaluta przyjazna środowisku?

EOS jest jednym z głównych konkurentów dla Ethereum. Jego celem jest obsługa miliona transakcji na sekundę. Sieć wykorzystuje mechanizm konsensusu Delegated Proof of Stake (DPoS). Pozwala to na tworzenie nowego bloku co 0,5 sekundy i jest to w zasadzie demokracja oparta na technologii, ponieważ wykorzystuje systemy takie jak głosowanie i wybory, aby utrzymać bezpieczeństwo blockchain i zatwierdzić następny blok.

Ta alternatywa dla klasycznego PoS jest z założenia przyjazna dla środowiska i energooszczędna. Jest to popularny wybór dla wielu projektów, w tym Tezos.

6. Ripple (XRP)

XRP, one of the most eco-friendly cryptocurrencies

Ripple to zdecentralizowana sieć peer-to-peer, która umożliwia transfer pieniędzy i ułatwia bezproblemową konwersję pomiędzy różnymi walutami na całym świecie. XRP jest rodzimą walutą sieci i służy jako pośredni środek wymiany. Instytucje finansowe wykorzystują obecnie sieć Ripple do szybkich transferów pieniężnych.

Dlaczego Ripple jest kryptowalutą przyjazną środowisku?

XRP jest już wykopany wstępnie i wykorzystuje Ripple Protocol Consensus Algorithm (RPCA). Mówiąc prościej, transakcja musi zostać zatwierdzona przez co najmniej 80% walidatorów sieci, zanim zostanie dodana do blockchaina. To sprawia, że XRP jest kryptowalutą przyjazną dla środowiska. Funkcjonuje ona w wydajnej i bezpiecznej sieci, która umożliwia przeprowadzanie transakcji o niskich opłatach z dużą prędkością.

7. Algorand (ALGO)

Kryptowaluty przyjazne środowisku ALGO

Algorand to platforma blockchain, która wykorzystuje proof-of-stake, co czyni ją skalowalną i bezpieczną. Sieć obsługuje także smart kontrakty. Czysty PoS, szeroko dostępny i zużywający znacznie mniej energii niż inne kryptowaluty.

Dlaczego Algorand jest kryptowalutą przyjazną środowisku?

Algorand wykorzystuje algorytm proof-of-stake do walidacji bloków i nie angażuje się w kopanie, ponieważ stara się wytyczyć drogę do zrównoważonego systemu sieci blockchain. Projekt miał nadzieję stać się pierwszym blockchainem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, kiedy podpisał partnerstwo z ClimateTrade.

8. SolarCoin (SLR)

SolarCoin, one of the most eco-friendly cryptocurrencies

SolarCoin to zdecentralizowana kryptowaluta, która ma na celu wcielenie w życie rzeczywistych planów na rzecz środowiska. Kryptowaluta została uruchomiona w 2014 roku i jeden token jest generowany za każdą megawatogodzinę wygenerowaną przy użyciu technologii słonecznej.

Kryptowaluty przyjazne środowisku – SolarCoin

SolarCoin wykorzystuje algorytm konsensusu proof-of-stake, a wraz z rozwojem sieci użytkowników ma on stawać się jeszcze bardziej wydajny.

Użytkownicy otrzymują 1 SolarCoin za każdą Megawatogodzinę wygenerowaną przez ich technologię solarną. W tej chwili system opiera się na użytkownikach przesyłających dokumentację, ale IoT wkrótce zostanie wykorzystany do automatycznych aktualizacji z systemu solarnego.

Dzięki zachęcaniu ludności do wykorzystania i produkowania energii słonecznej, cała planeta odnosi korzyści. System SolarCoin jest nie tylko energooszczędny, ale także zbliża się do zerowego śladu węglowego, ponieważ energia słoneczna generowana przez osoby wspierające projekt jest większa niż zapotrzebowanie sieci.

9. Ethereum 2.0 (ETH)

ETH kryptowaluta przyjazna środowisku

Ethereum to druga po Bitcoinie najpopularniejsza platforma blockchain, a jej kryptowaluta nosi nazwę Ether (ETH). Użytkownicy mogą korzystać z księgi publicznej do tworzenia i używania aplikacji oraz używać ETH jako środka płatniczego.

Sieć Ethereum 2.0 będzie wykorzystywać mechanizm konsensusu proof-of-stake, w przeciwieństwie do stanu obecnego.

Ponieważ w ostatnich latach sieć tak bardzo się rozrosła, jej założyciel, Vitalik Buterin, postanowił zastąpić mechanizm proof-for-work mechanizmem proof-of-stake.

Ethereum 2.0 ma na celu być bardziej skalowalnym, bezpiecznym i zrównoważonym blockchainem. Aktualizacja będzie miała miejsce w dokładnie nieokreślonym czasie – może jeszcze w 2021 roku, ale raczej dopiero w 2022 roku będziemy mogli powiedzieć, że Ethereum jest przyjazną dla środowiska kryptowalutą.

Jak znaleźć kryptowaluty przyjazne środowisku?

Większość kryptowalut, których używamy dzisiaj, nadal opiera się na oryginalnym modelu ustanowionym przez pierwotną kryptowalutę, Bitcoin. Jest to taki model, w którym nowe tokeny są tworzone poprzez kopanie. Będąc najbardziej znanym mechanizmem konsensusu proof-of-work, a jednocześnie jest bardzo energochłonnym.

Czy kryptowaluty są przyjazne dla środowiska? To zależy. Mogą być, ale musisz przyjrzeć się bliżej temu, jak zbudowany jest blockchain każdej z nich.

Przyjazna środowisku kryptowaluta powinna wykorzystywać alternatywne mechanizmy konsensusu, takie jak algorytm proof-of-stake, aby zachować integralność blockchaina, a jednocześnie być energooszczędna i ograniczyć ślad węglowy do minimum.

Kolejnym elementem zrównoważonej kryptowaluty jest dynamika rynku. Nawet w przypadku Bitcoina, kryptowaluty o największym śladzie węglowym, kiedy cena spada, spada również zużycie energii. Kopacze nie są już zmotywowani, a niektórzy nawet wyłączają swoje komputery i zaprzestają kopania, gdy proces ten przestaje być dla nich opłacalny.

Technologia blockchain zmierza w kierunku rozwiązań przyjaznych środowisku

Dobrą wiadomością jest to, że branża blockchain z każdym mijającym rokiem jest coraz bardziej zainteresowana tworzeniem zrównoważonych i przyjaznych środowisku kryptowalut. Funkcje zrównoważonego rozwoju i skalowalności stają się podstawowymi kryteriami dla istniejących i nowych kryptowalut. Z pewnością, w przyszłości zobaczymy więcej zrównoważonych kryptowalut, które staną się częścią dużych projektów, a nawet będą wykorzystywane jako środki płatnicze za prawdziwe towary i usługi.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
W dziale Edukacja, naszym priorytetem jest dostarczanie najwyższej jakości sprawdzonych informacji. Poświęcamy czas na identyfikację, badanie i tworzenie treści edukacyjnych, które są przydatne dla naszych czytelników.
Aby utrzymać ten standard i nadal tworzyć niesamowite treści, nasi partnerzy mogą nagradzać nas prowizją za miejsca w naszych artykułach. Jednak te prowizje, w żaden sposób, nie wpływają na nasze procesy tworzenia bezstronnych, uczciwych i pomocnych treści.

d5befed13dbe8576a52cefa7288535d4?s=120&d=mm&r=g
Iulia Vasile
Iulia jest inżynierem informatyki. Od 2017 roku zajmuje się kryptowalutami. Iulia bloguje o technologii, blockchainie i podróżach. Jej celem jest jak najwięcej zobaczyć podczas swoich podróży, a następnie opowiedzieć światu o pięknych rzeczach, których doświadcza.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane