Karty graficzne do kopania kryptowalut – czym kopać kryptowaluty w 2021 roku

Udostępnij artykuł

Karty graficzne (GPU) są wykorzystywane w procesie kopania kryptowalut od lat, sektor kryptowalut odnotowuje najwyższe wskaźniki adopcji w historii, Ale wielu zaczyna się zastanawiać – czy kopanie kryptowalut się opłaca w 2021 roku? W końcu zmienność krypto jest nadal bardzo wysoka i prawdopodobnie jeszcze długo tak pozostanie. Mimo to eksperci uważają, że rok 2021 może być jak dotąd najbardziej rentownym rokiem dla kryptowalut. Zwłaszcza, że koparka GPU to całkiem wszechstronne urządzenie. A jaka karta graficzna do kopania nada się najlepiej?

SponsorowaneSponsorowane

Oczywiście nie robimy tego poradnika dla dużych korporacji, które mogą sobie pozwolić na inwestowanie milionów w kopanie kryptowalut i kupowanie układów ASIC typu dedykowana koparka Bitcoin o wartości dziesiątek tysięcy złotych za sztukę. Zresztą najlepsze karty do kopania w 2021 roku też do tanich nie należą.

Karty graficzne do kopania wciąż za drogie? Spróbuj darmowego cloud miningu na giełdzie StormGain

SponsorowaneSponsorowane

Zamiast tego zastanowimy się nad cechami, jakie musi mieć najlepsza karta graficzna do kopania kryptowalut, dzięki czemu osoby prywatne mogą samodzielnie, w domowym zaciszu dołączyć do grona „górników krypto” i stać się częścią jednej z pul wydobywczych czy usług oferujących kopanie kryptowalut jak GamerHash.

Kopanie kryptowalut na własnym komputerze jest czymś, co wielu uważa za przeszłość, ponieważ trudność wydobycia kryptowalut wzrosła, gdy ludzie zaczęli dołączać do branży w większej liczbie.

Oczywiście dotyczy to przede wszystkim największych monet, w tym samego Bitcoina. Tymczasem istnieją setki altcoinów, które można nadal skutecznie kopać i nawet “stara” koparka i grafika wystarczy, aby zarabiać, bez potrzeby zakupu droższej, dedykowanej koparki kryptowalut z najnowszymi GPU.

Mając to na uwadze, postanowiliśmy wymienić potencjalnie najlepsze karty graficzne do kopania krypto w 2021 r., dla tych, którzy są zainteresowani dołączeniem do tej branży, bo trwający okres rok po halvingu Bitcoina jest przez wielu analityków określany jako kolejny punkt zwrotny rynku krypto.

A może by tak zarabiać inaczej – co to jest cloud mining?

Cloud mining, czyli kopanie kryptowalut w chmurze to usługa wykonywana w ramach zdalnego centrum serwerowego o współdzielonej mocy obliczeniowej. Jako taki, cloud mining pozwala każdemu użytkownikowi w dowolnym miejscu na świecie na kopanie Bitcoina lub jakiejkolwiek innej kryptowaluty, którą można wydobywać, bez konieczności samodzielnej obsługi czy inwestycji w sprzęt typu koparka GPU. Taka strona do kopania kryptowalut może być obsługiwana nawet ze smartfona. Istnieje kilku dostawców tego typu usług. Wybór redakcji BeInCrypto w chwili pisania tego artykułu to StormGain i usługa cloud miningowa tej giełdy. Dlaczego?

 • StormGain cloud mining oferuje kopanie kryptowalut w chmurze – Bitcoin mining sprzętem StormGain, bez zużycia baterii własnego telefonu komórkowego lub komputera.
 • Szybkość kopania kryptowalut zależy od serwerów StormGain. Szybkość jest ograniczona liczbą użytkowników uczestniczących w procesie kopania. Co 30-40 minut (w zależności od czasu produkcji bloków Bitcoina), nagrody z kopania są równo rozdzielane między wszystkich użytkowników, którzy uczestniczą w procesie.
 • Po tym, jak nagroda za kopanie Bitcoin wyniesie równowartość co najmniej 10 USDT, wystarczy kliknąć przycisk „Wypłać”. Cokolwiek wykopałeś, zostanie przelane na Twoje konto przez StormGain w ciągu 72 godzin. Zysk z kopania Bitcoina w chmurze zostanie przelany na Twoje konto handlowe USDT. Pamiętaj, że można to wykorzystać tylko do transakcji na StormGain.
 • Wszelkie zyski, które uzyskasz z tych transakcji na StormGain, będą mogły być wypłacane lub wymieniane według własnego uznania.

Najlepsze karty graficzne do miningu wyprzedane? Darmowy cloud mining na giełdzie StormGain czeka na Ciebie!

Jeśli jednak kwestie techniczne są ci bliższe i chcesz “poczuć” wiatr wydobywający się z chłodzenia twojej koparki kryptowalut – przejdźmy do wyboru sprzętu do miningu krypto.

Karty graficzne do kopania kryptowalut – o czym myśleć przy wyborze

Zanim zaczniemy omawiać karty grafiki do kopania i analizować ich funkcje, warto wiedzieć, które aspekty są najważniejsze, jeśli chodzi o wydobycie. Dajemy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę i jak ocenić przydatność karty GPU do kopania przed dokonaniem zakupu.

Jest tu kilka czynników, które należy rozważyć, a mianowicie:

Cena karty graficznej

Jak zapewne wiesz, kopanie kryptowalut może być dość drogie, ponieważ wymaga dużej ilości zasobów. Energia elektryczna jest zużywana w ogromnych ilościach, a trudność wydobycia rośnie wraz z każdą dołączającą się do kopania osobą, co oznacza, że ​​również potrzebna jest duża moc obliczeniowa.

Biorąc pod uwagę podwyższone koszty, należy pamiętać, że cena karty graficznej do kopania musi być jednym z głównych priorytetów.

Aktualnie typowa koparka kryptowalut jest budowana na bazie kilku procesorów graficznych, aby mieć większą moc i zarobki. Koszt każdej karty graficznej może być różny i to Ty decydujesz, ile chcesz i możesz wydać. Ceny wahają się od 300-400 zł za używaną kartę aż do nawet kilkunastu tysięcy złotych za topowy sprzęt GPU.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybranie tych ze środkowej półki. W ten sposób nie zapłacisz za dużo, ale karta graficzna Nvidia czy AMD to raczej będzie porządny produkt, który pozwoli na zadowalającą efektywność.

Pobór prądu

Jak wspomniano, zużycie prądu jest dużym problemem, a im więcej energii jest zużywane, tym więcej ciepła powstaje podczas kopania. Oba te problemy można kontrolować po prostu nie używając procesora graficznego o dużej mocy w watach.

Wybierz kartę graficzną o niższej lub średniej mocy, jeśli nie chcesz przejmować się tymi problemami, lub wydaj dodatkowe pieniądze na zaawansowaną technologię chłodzenia. Należy jednak pamiętać, że będzie to oznaczać, że moc haszująca takiej karty (hash rate) będzie odpowiednio niższa, a zatem zyski również nie będą tak spektakularne.

Hashrate – moc karty graficznej do kopania kryptowalut

Jak już jesteśmy przy temacie mocy obliczeniowej, jest to również bardzo ważny czynnik, od którego zależy skuteczność, z jaką karta graficzna kopie krypto. Typ GPU i algorytm, z którego korzysta moneta, są również ważnymi czynnikami.

A zatem, jeśli nie masz planu kopania konkretnej monety, prawdopodobnie najlepiej byłoby kupić kartę graficzną o wysokiej ogólnej mocy obliczeniowej, co uczyniłoby ją użyteczną dla znacznie szerszego spektrum algorytmów haszujących. Jak sprawdzić moc obliczeniową karty graficznej? Np. z pomocą serwisu whattomine.com.

Koparka GPU to wybór, dzięki któremu nie będziesz musiał ograniczać się do jednej monety i algorytmu, będziesz mieć też możliwość przejścia na kopanie nowych altcoinów, jeśli tylko zechcesz.

Gwarancja

Gwarancja jest również czymś, o czym należy pamiętać. Żeby było jasne – samo kopanie kryptowalut nie uszkodzi karty graficznej bardziej niż granie lub inne wysokowydajne zadania. Karta graficzna po kopaniu do komputera stacjonarnego to nie zawsze zły wybór – zależy, jak była traktowana w kopalni kryptowalut.

Jednak karta graficzna będzie musiała działać pod stałym obciążeniem tak długo, jak zdecydujesz się kopać, więc zaleca się wybranie długiej gwarancji, co najmniej na 2 lata, dla zachowania bezpieczeństwa. W końcu, jeśli coś się stanie, nie chcesz zmarnować swoich pieniędzy. Przy kartach używanych warto znaleźć grafiki jeszcze z gwarancją.

Karty graficzne do kopania kryptowalut – podkręcanie

Podkręcanie karty graficznej do kopania krypto jest również czymś, na co warto zwrócić uwagę, ponieważ wiele koparek GPU do miningu można skonfigurować, aby działały szybciej, czasem nawet o 20-30%. Ponadto, optymalizacja karty może zmniejszyć również zużycie prądu.

Jaka karta graficzna do koparki w 2021? Karty graficzne do kopania będą bardziej wydajne i zwiększą szansę na znalezienie bloku, co z kolei gwarantuje większą część z nagrody. Mając to na uwadze, poczytaj o możliwości podkręcania kart graficznych i wybierz ten, który da sobie radę w overclockingu. Gdy interesuje Cię zoptymalizowana koparka, grafika po prostu musi być odpowiednio podkręcona.

Są oczywiście inne, mniej istotne czynniki, które mogą wpływać na twoją wydajność jako krypto-górnika, ale powyższe to najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Teraz zobaczmy zestawienie porównujące karty graficzne do kopania kryptowalut w 2021 roku.

Może trading na giełdzie StormGain z bonusem 25 USD to sposób na zarobienie na najlepsze karty do kopania? Zarejestruj się już teraz.

Najlepsza karta graficzna do kopania krypto

Ranking kart graficznych zacznijmy od jednego z najlepszych wyborów zarówno do grania, jak i kopania kryptowalut:

1) Nvidia RTX 3080

Zalety Nvidia RTX 3080:

 • Ta karta jest bestią wśród kart graficznych. Może osiągnąć imponujące 96 Mh/s, co czyni ją znacznie potężniejszą niż reszta kart na naszej liście.
 • Może to być dodatkową korzyścią, ponieważ często posiadanie mniejszej liczby mocniejszych kart w jednym zestawie może być mniej skomplikowane i kosztowne w konfiguracji niż wiele kart na wielu platformach.
 • Model 3080 byłby idealnym wyborem dla platformy, w której głównym problemem jest przestrzeń i wytwarzanie ciepła.

Wady Nvidia RTX 3080:

 • Największą od razu jest cena. Tak, ta grafika może wypracować świetny wynik hashrate, ale przy wysokiej cenie, może zająć trochę czasu, aby uzyskać zwrot z inwestycji.
 • Karta pobiera również znaczną moc, 320 watów, co również należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty graficznej do swojej koparki GPU.

2) Karty graficzne do kopania – Nvidia RTX 3070

Zalety Nvidia RTX 3070:

 • Chociaż nadal jest to dobry wybór, model 3070 nie jest oczywiście tak wydajny jak 3080. Udaje mu się wciąż zapewnić solidne 60 Mh/s.
 • Pobór mocy tutaj jest nieco skromniejszy na poziomie 220 watów.
 • Największym plusem jest tutaj pomiar ceny do jakości, co jest dużym motywatorem do składania koparek na tych kartach.

Wady Nvidia RTX 3070:

 • Głównym minusem modelu 3070 nie jest sama karta. Bardziej chodzi o to, że następna karta, o której będziemy mówić, jest równie potężna, ale znacznie tańsza.

3) Nvidia RTX 3060 Ti

Zalety Nvidia RTX 3060 Ti:

 • Najlepszą rzeczą w 3060 Ti jest to, że daje nam praktycznie taką samą prękość kopania jak 3070, oraz pobiera jedyne 200 watów.

Wady Nvidia RTX 3060 Ti:

 • W dniu publikacji karta jest dostępna, ale warto zaczekać z kupnem, poniważ ceny spadają cotygodniowo.
 • Górnicy wiedzą co dobre i wykupują karty na bieżąco po rozsądnych cenach.

4) Nvidia GTX 1660 6GB Ti

GTX 1660 6GB, już nieco starsza karta graficzna do kopania, która wykorzystuje pamięć DDR6. Dla niektórych jest to dobra opcja budżetowa, ponieważ te karty można znaleźć za 1500 PLN, a zużywają one znacznie mniej energii na poziomie zaledwie 86 watów. Po prostu wymieniamy GTX 1660 jako kolejny świetny wybór ze względu na liczne aspekty, które mogą okazać się solidnym zestawem dla początkujących górników.

Zalety Nvidia GTX 1660 6GB Ti:

 • Tym, co górnicy uwielbiają najbardziej w tym GPU, jest to, że cechuje go niska cena.
 • Można go używać do kopania szerokiej gamy algorytmów proof of work, co jest jedną ze wspólnych zalet procesorów graficznych Nvidia.
 • Kolejną zaletą jest to, że karta nie zużywa góry prądu, jak to robi wiele innych układów GPU na rynku.

Wady Nvidia GTX 1660 6GB Ti:

 • Jedną z rzeczy, której górnicy nie lubią w tej karcie, jest fakt, że ma ona tylko 6 GB, co sprawia, że ​​nie jest w stanie poradzić sobie z niektórymi algorytmami wydobywczymi, które wymagają 8 GB pamięci. Mimo to ma dobrą moc haszującą; produkuje mało ciepła, a jako procesor graficzny Nvidia łatwo go podkręcić. Świetnie radzi sobie również w grach komputerowych.
 • W porównaniu z nowszymi kartami, hashrate na poziomie 21 Mh/s jest dosyć miernym wynikiem.

Najlepsze GPU od AMD do kopania kryptowalut

5) AMD RX 6800 i 6800 XT

Zalety AMD RX 6800:

 • RX 6800 i 6800 XT to solidny wybór spośród procesorów GPU od AMD. W przypadku, gdy interesuje Cię koparka GPU, prawdopodobnie będziesz chciał pozostać przy 6800, ponieważ XT jest nieco droższy, a oferuje zasadniczo tę samą wydajność.
 • Około 60 Mh/s przy 167 watów sprawia, że ta karta nie jest ani najlepsza, ani najmniej wydajna na tej liście, a zatem może stanowić dobry wybór w zależności od konfiguracji.

Wady AMD Radeon VII:

 • W czasie pisania tego artykułu karty są bardzo trudne do znalezienia, a ceny wahają się. To w połączeniu wydajnością ze średniej półki może sprawić, że będzie to łatwe do przeoczenia dla niektórych użytkowników.

6) AMD Radeon VII

Teraz opisujemy sprzęt do kopania krypto, który wielu nazwałoby po prostu najlepszą kartą graficzną AMD – Radeona VII. Jest to karta, która wzniosła AMD na zupełnie nowy poziom, jeśli chodzi o kopanie kryptowalut na komputerze, ponieważ zapewnia ogromny hashrate – 90 MH/s i to bez żadnego podkręcania.

Zalety AMD Radeon VII:

 • Jest to jedna z najpotężniejszych dostępnych kart, z podstawowym taktowaniem rdzenia 1400 MHz i 16 GB pamięci, z przepustowością pamięci 5 Gb/s. Oczywiście, jego ogromna moc wymaga również dużej ilości prądu, aby działała, dlatego koparka z tą grafiką nie powinna być używana bez odpowiedniego chłodzenia.
 • Jeśli chodzi o pobór mocy, sięga on 300 W, co może być zbyt duże dla niektórych użytkowników, szczególnie ze względu na niestabilny charakter cen kryptowalut i rosnące koszty energii elektrycznej.
 • Jeśli jednak wiesz, co robisz, ta karta prawdopodobnie pomoże Ci wygenerować więcej niż przyzwoity zysk, ale kosztem wyższych wydatków. Ostatecznie decyzja należy do Ciebie, a Radeon VII może być tym, czego szukasz.

Wady AMD Radeon VII:

 • Droższy niż inne propozycje na liście.

Zarabiaj również na tradingu na giełdzie StormGain z bonusem 25 USD – dopóki najlepsze karty do kopania nie potanieją. Zarejestruj się już teraz.

7) AMD RX Vega 64

RX Vega 64 to procesor graficzny AMD, który został wydany w połowie 2017 roku, ale nadal jest uważany za jeden z najlepszych procesorów graficznych do kopania algorytmu Cryptonight i pochodnych. Jest to istotna kwestia w przypadku kart AMD – ponieważ procesory graficzne Nvidia mają zdolność do obsługi większej liczby algorytmów, AMD oferuje karty, które obsługują ich mniej, ale za to ich moc jest nieporównywalnie lepsza od konkurencji.

Zalety AMD RX Vega 64:

 • Możesz osiągać doskonałe zyski, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się wydobywać monety takie jak kryptowaluta prywatna Monero (XMR), która jest jedną z najpopularniejszych krypto dla osób ceniących anonimowość. Jeśli jednak nie interesuje Cię XMR, warto zauważyć, że ta karta jest również jednym z najlepszych procesorów graficznych do wydobywania Ethereum (ETH), która jest największym altcoinem na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej.
 • Karta ma 8 GB pamięci, a jej koszt jest podobny GTX 1070 Nvidii. Warto również zauważyć, że większość innych kart graficznych AMD, które działają w architekturze Polaris, często borykają się z problemem spadku mocy haszującej. Nie dzieje się tak w przypadku Vegi 64, która pozostaje stabilna podczas całego procesu kopania kryptowalut na komputerze.
 • Możesz go także łatwo przetaktować, uzyskując jeszcze lepsze efekty.

Wady AMD RX Vega 64:

 • Grafika ta jest wrażliwa na przegrzanie, dlatego musisz zachować ostrożność przy podkręcaniu, a najlepiej zrobić to tylko wtedy, gdy naprawdę wiesz, co robisz.

8) AMD RX 5600 XT

Ostatnia grafika na naszej liście, ale na pewno nie najsłabsza. Prezentujemy kolejną kartę graficzną, którą wielu uważa za doskonały wybór na kopanie kryptowalut: AMD RX 5600 XT.

Zalety AMD RX 5600 XT:

 • Tutaj znowu mamy kartę, która bardziej pasuje do kupujących z ograniczonym budżetem. Jego hash rate ponad 37 Mh/s sprawia, że może się okazać lepszym wyborem niż GTX 1660 Ti wymieniony powyżej. Co więcej, ta karta jest nadal łatwiejsza do znalezienia w sugerowanej cenie niż nawet 5700, więc może to być ważny czynnik dla niektórych górników.

Wady AMD RX 5600 XT:

 • Wyższa moc wydobywcza oznacza również większe zużycie energii, a tym samym większe rachunki. Jednak pobór 150 watów nie jest aż tak wysoki, aby przyćmić jej zalety, a stosunek kosztów do wydajności jest nadal dość dobrze zrównoważony. Oznacza to, że możesz z niej korzystać i nadal być w stanie pozwolić sobie na powiększanie zysków po otrzymaniu nagród za blok.

Wnioski

W ten sposób zakończyliśmy nasze krótkie porównanie kart graficznych do kopania kryptowalut w 2021 roku. Jak widać, na rynku jest dość szeroki wybór i przedstawiliśmy tylko najlepsze opcje. Kopanie Bitcoina GPU czy CPU to już przeszłość, ale świat krypto oferuje wiele interesujących altcoinów opartych o rozmaite algorytmy kopania proof-of-work.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko. W dziale Edukacja, naszym priorytetem jest dostarczanie najwyższej jakości sprawdzonych informacji. Poświęcamy czas na identyfikację, badanie i tworzenie treści edukacyjnych, które są przydatne dla naszych czytelników. Aby utrzymać ten standard i nadal tworzyć niesamowite treści, nasi partnerzy mogą nagradzać nas prowizją za miejsca w naszych artykułach. Jednak te prowizje, w żaden sposób, nie wpływają na nasze procesy tworzenia bezstronnych, uczciwych i pomocnych treści.
Sponsorowane
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

The opinion of BeInCrypto staff in a single voice.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz