Zobacz więcej

Jak działają masternody? Poradnik

5 mins
Aktualizacja Kornel Gajewski
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie
Masternody to grupa serwerów lub tzw. walidatorów, które obsługują sieć. Służą do weryfikacji i zatwierdzania transakcji, których zwykłe serwery nie są w stanie obsłużyć. Dzięki funkcjom, takim jak bezpośrednie wysyłanie, zarządzanie i transakcje prywatne, takie masternody – węzły sieci mają znacznie większe możliwości. W związku z ich zwiększonymi możliwościami uruchomienie masternoda jest zwykle droższe i nieco bardziej skomplikowane niż zwykłe uruchomienie samodzielnego serwera. Jednak motywacją, którą ma wielu właścicieli, jest to, że mogą uzyskać procent nagród blokowych w kryptowalucie, którą zdecydują się wspierać. Pierwszą kryptowalutą, w której zaimplementowano protokół masternode był DASH. Zgodnie z tym, co opisano jako algorytm „proof-of-service”, firma zaimplementowała drugą warstwę masternodów wraz z pierwszą warstwą górników kryptowalut – proof-of-work. Wspólnymi siłami osiągnęli rozproszony konsensus blockchaina DASH. Dzięki temu dwupoziomowemu systemowi DASH był w stanie połączyć korzyści wynikające z algorytmów opartych o kopanie kryptowalut i masternody. Chociaż DASH był prekursorem, wiele sieci kryptowalutowych zaimplementowało protokół masternode w swoim kodzie. Niektóre popularne kryptowaluty, które opierają się na masternodach w swoich sieciach, to Xenios Coin, POLIS, GoByte, ION, DAPS i inne. masternody jak zarabiać na bitcoinie

Masternody, węzły i pełne węzły

Masternode różni się od pełnego węzła (ang. full node) i węzła (ang. node). Węzeł to klient działający w sieci, który może wysyłać i odbierać transakcje. Dobrym przykładem węzła jest portfel Electrum Dash. Pełny węzeł ma możliwości węzła i nie tylko. Może wysyłać i odbierać transakcje, utrzymywać kopię blockchaina i aktualizować łańcuch o nowe transakcje i potwierdzenia od górników kryptowalut.

Różnica między prowadzeniem masternoda a kopaniem kryptowalut

Ponieważ masternody mają większą funkcjonalność niż zwykłe węzły, ich uruchomienie wymaga większych nakładów inwestycyjnych. Jednak ludzie, którzy uruchamiają masternody, są bardzo zmotywowani i zwykle otrzymują znaczną część nagród za blok. Chociaż istnieją podobieństwa między masternodami a kopaniem kryptowalut, czyli miningiem (w tym zarabianiu na proof-of-stake, PoS), to nie jest to samo. jak kopać bitcoina zarabianie pasywne Kiedy uruchamiasz masternode, wszystko, co musisz zrobić, to trzymać swoje monety/tokeny i otrzymywać pasywny dochód z kryptowalut – całkiem podobnie do stakingu na kryptowalutach PoS. Jednak najważniejsza różnica między nimi polega na tym, że nie musisz kupować żadnego sprzętu do kopania kryptowalut, aby zarabiać na masternodzie (w tym przypominają nieco cloud mining). Masternody zapewniają również zwykle większą prywatność transakcji, szybsze prędkości generowania bloków i na pewno nie są tak energochłonne jak kopanie kryptowalut.

Mechanika masternodów

Podobnie jak w przypadku zarabiania na stakingu kryptowalut proof of stake, masternody polegają na tym, że użytkownicy muszą posiadać i trzymać określoną ilość kryptowalut danej sieci. Jednym z wymogów konfiguracji masternode jest zakup znacznej ilości tej kryptowaluty. Na przykład potrzebujesz 1000 DASH, aby uruchomić masternoda w sieci DASH – w chwili pisania artykułu to około 285000 złotych. Kupując tokeny, musisz je stake’ować, aby uzyskać pasywny dochód z kryptowalut. Pobierasz podstawowy portfel danej kryptowaluty i konfigurujesz swój komputer jako serwer. Gdy twój masternode stanie się aktywny, będzie mógł obsłużyć określony zestaw funkcji, w tym anonimowe płatności i natychmiastowe zakupy. Możesz także głosować na ważne zmiany zachodzące w łańcuchu bloków. W ramach wynagrodzenia otrzymujesz część nagród blokowych, dzieląc je z tymi kopiącymi kryptowaluty. Zwykle masternody dzielą się z minerami po 45% nagród blokowych, a 10 procent trafia do tzw. skarbca danego blockchaina w celu m.in. promocji i utrzymania podstawowych deweloperów. Warto również zauważyć, że samo posiadanie danej ilości kryptowaluty wymaganej do uruchomienia masternoda nie jest jedyną konieczną rzeczą. Każda waluta ma swoje warunki wstępne do wystartowania masternodów, a taki masternode nie będzie działać, jeśli te warunki nie zostaną spełnione lub jeśli kryptowaluta zostanie nagle przetransferowana na inny portfel czy giełdę. Masternody w tym aspekcie mają podobieństwa z systemem zarabiania opartym na kryptowalutach typu proof of stake, ponieważ operatorzy są w stanie generować pasywny dochód na kryptowalutach, po prostu trzymając swoje monety. Tak jak robią to stakujący w PoS. Jednak wiele osób popełnia błąd, porównując sposób działania masternodów ze stakingiem proof of stake. Jak wyjaśniliśmy w przypadku DASHa, istnieją sieci PoW, które również używają masternodów, więc tego rodzaju węzły nie są wyłączne zarezerwowane dla jednego typu algorytmów.  

Masternody – potencjalne zarobki

Zarabianie na masternode zwykle zależy od kilku czynników, w tym:
  • Wybranej kryptowaluty
  • Sposób, w jaki kryptowaluta obsługuje masternody
  • Zmiany kursu kryptowaluty w czasie
Czynniki te różnią się w zależności od sieci, co oznacza, że ​​niektóre monety mogą ostatecznie przynieść inwestorom większe zyski niż inne. Średnio większość operatorów masternodów jest zazwyczaj nagradzana dochodem od 5 do 20 procent nagrody za blok, w zależności od używanej kryptowaluty. Nagrody służą do zrównoważenia kosztów obsługi serwerów. Służą również jako zachęta do tworzenia większej liczby masternodów. zarabianie na kryptowalutach staking

Przypadki użycia masternodów

DASH jest pionierem jeśli chodzi o masternody i zostały one stworzone w celu implementacji niektórych kluczowych usługi w tej sieci. Obejmują one transakcje natychmiastowe (InstaSend), anonimowe płatności (PrivateSend) i zdecentralizowane zarządzanie dla łańcucha bloków (ang. blockchain governance). Model DASHa jest obecnie używany w innych projektach w kilku formach.

PIVX

PIVX to nowatorski projekt, który wykorzystuje model masternodów do anonimowych płatności. PIVX to fork kryptowaluty DASH, który wykorzystuje niestandardową wersję protokołu Zerocoin do wysyłania prywatnych płatności. Użytkownicy PIVX mogą również uruchomić masternody, deponując 10000 PIVX w zamian za masternoda, który przyniesie im prowizje i miejsce wśród zarządzających protokołem.

Syscoin

Syscoin wykorzystuje masternody dla swojego zdecentralizowanego rynku, Block Market, witryny eCommerce P2P. Masternody ułatwiają anonimowe i natychmiastowe płatności bez dodatkowych potwierdzeń.

Xenios Coin

Xenios Coin to grecki projekt (stąd też mitologiczna nazwa), starający się zapewnić adopcję kryptowalut w realnym świecie. Podobnie jak DASH łączy w sobie kopanie kryptowalut proof-of-work i masternody, w tym wypadku w dwóch wersjach: masternode i ultranode. Mają różne wymagania co do ilości monet oraz zysków z nich. Halving na XNC odbywa się co ok. 10 lat, i jak podaje strona internetowa, zysk z masternodów otrzymywać się będzie przez najbliższe 410 lat. Co ciekawe: po rejestracji chęci postawienia masternoda, koszty serwera pokrywa firma stojąca za Xeniosem.

Block Net i Exscudo

Oprócz transakcji dotyczących prywatności dla indywidualnych transferów i usług rynkowych, funkcje masternodów można również zastosować do zdecentralizowanych giełd (DEX). Aktywa takie jak Block Net wykorzystują masternody wraz z technologią XRouter, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie działań handlowych na ich platformie DEX.

DAPS

DAPS to anonimowa kryptowaluta, która zapewnia zwiększone bezpieczeństwo, skalowalność oraz prywatność. Kryptowaluta DAPS to hybrydowy system blockchain PoW-PoS-PoA (Proof-of-Audit), który koncentruje się na zapewnieniu prywatności użytkownika. Oznacza to, że chociaż wszystkie transakcje są opublikowane w łańcuchu bloków, żadna strona trzecia (z wyjątkiem nadawcy i odbiorcy transakcji) nie może dotrzeć do szczegółowych informacji o transakcji. Protokół DAPS opiera się w dużej mierze na najnowszych technologiach pochodzących zarówno z Monero, jak i wyżej wspomniany PIVX. Modele weryfikacji i konsensusu DAPS są oparte na algorytmie PoS (staking i masternody) oraz kopaniu kryptowalut PoA.
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
W dziale Edukacja, naszym priorytetem jest dostarczanie najwyższej jakości sprawdzonych informacji. Poświęcamy czas na identyfikację, badanie i tworzenie treści edukacyjnych, które są przydatne dla naszych czytelników.
Aby utrzymać ten standard i nadal tworzyć niesamowite treści, nasi partnerzy mogą nagradzać nas prowizją za miejsca w naszych artykułach. Jednak te prowizje, w żaden sposób, nie wpływają na nasze procesy tworzenia bezstronnych, uczciwych i pomocnych treści.

images.jpeg
Artykuł reklamowy
Artykuł reklamowy to uniwersalna nazwa autora dla wszystkich treści sponsorowanych dostarczanych przez partnerów BeInCrypto. W związku z tym artykuły te, tworzone przez strony trzecie w celach promocyjnych, mogą nie być zgodne z poglądami lub opiniami BeInCrypto. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zweryfikować wiarygodność prezentowanych projektów, artykuły te mają charakter reklamowy i nie powinny być traktowane jako porady finansowe. Zachęcamy czytelników do przeprowadzania...
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane