Zobacz więcej

Czym jest tokenizacja i dlaczego jest ważna?

3 mins
Aktualizacja Kornel Gajewski
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie
Tokenizacja istnieje już od dłuższego czasu, ale teraz dopiero zaczyna się o niej robić szczególnie głośno. Aby podać szeroką definicję, należy wprowadzić pojęcie tokena. Token jest reprezentacją czegoś w obrębie danego ekosystemu. Na przykład żeton pokerowy nie miałby żadnej wartości gdziekolwiek indziej, niż w kasynie, w którym został wydany.

Co to jest tokenizacja w świecie zarządzania aktywami?

W zarządzaniu aktywami tokenizacja oferuje nam zupełnie nowe podejście do sprawy. Dopóki nie pojawił się pomysł tokenizacji, jedynym sposobem zarządzania pieniędzmi było zmaganie się z kilkoma stałymi elementami, w tym licznymi firmami zewnętrznymi (pośrednikami) oraz stosem umów prawnych, z których wszystkie mogły być czasochłonne do przeanalizowania i modyfikacji, a przede wszystkim pozbawione zarówno odpowiednich gwarancji bezpieczeństwa, jak i przejrzystości. Boom na nowoczesne, zdecentralizowane tokeny cyfrowe rozpoczął się w 2009 roku wraz ze stworzeniem kryptowaluty Bitcoin przez anonimowego programistę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Bitcoin szybko stał się pierwszym cyfrowym zasobem posiadającym wartość, który można przesyłać drugiej osobie bezpośrednio przez Internet, peer-to-peer, bez potrzeby jakiegokolwiek potwierdzenia przez określoną “trzecią stronę” – organ regulujący.

Na czym polega tokenizacja blockchain?

Tokenizacja została rozwinięta w różnych branżach jako sposób płatności bez konieczności przekazywania jakichkolwiek danych wrażliwych. Osiągane to jest dzięki wykorzystaniu sekwencji znaków reprezentujących określone dane wysyłanych przez nadawcę, które następnie są dostarczane do odbiorcy. Konkretne sekwencje, czyli właśnie “tokeny”, mają wartość tylko w danym kontekście, a to zapewnia im ich podstawową właściwość – bezpieczeństwo. Wprowadzenie Ethereum w 2015 roku przyniosło całkowicie nowe sposoby używania tokenów. Budowa sieci Ethereum umożliwiła programistom tworzenie własnych tokenów, co doprowadziło do tego, że łańcuch bloków mógł stać się w końcu wykorzystywany do czegoś więcej niż tylko kryptowaluty. Ludzie mogli opracowywać własne projekty i zdecentralizowane aplikacje (dApps), korzystając z dobrodziejstwa jakim są smart kontrakty.

Jakie są główne zastosowania tokenizacji?

Tokenizacja nieruchomości

  • Nieruchomości to naprawdę branża o ogromnej wartości. Na stokenizowanym rynku każdy może w prosty sposób kupić udział w wybranej nieruchomości.

Tokenizacja majątku

  • Tokenizacja pozwala podzielić aktywa, dobra na fragmenty, aby ludzie mogli posiadać ułamkowe części udziału w nich w postaci tokenów. Przykłady: dobra luksusowe, dzieła sztuki.

Tokenizacja firm

  • Udziały w firmie również mogą zostać przedstawione w formie tokenów, dzięki czemu w prosty sposób można je przechowywać czy nimi handlować. Technologia blockchain zapewnia przejrzystość faktycznych akcjonariuszy spółki.
  • Firma może zdecydować się na sprzedaż publiczną tokenów – STO, czyli security token offering. Za część udziałów sprzedanych inwestorom w formie tokenów może np. finansować dalszy rozwój produktów czy badania.

Tokenizacja danych i umów

  • Możemy śledzić, przechowywać i dzielić się informacjami poprzez stokenizowanie warunków i zasad związanych z umową.

Tokenizacja w grach i aplikacjach

  • Gracze chcą mieć poczucie dążenia do określonego celu. Tokenizacja gamingu oferuje zabawny sposób na spełnienie tego wyzwania, jednocześnie zwiększając zaangażowanie użytkowników, gdy gracze otrzymują nagrody w postaci wirtualnych zasobów – tokenów.
Tokenization

Rodzaje tokenów na blockchainie:

Nowe tokeny są opracowywane praktycznie cały czas, ale dla celów zarówno prawnych jak i użytkowych konieczne jest rozróżnienie między tokenami użytkowymi (utility token) i tokenami kapitałowymi (security token) – to dwa najpopularniejsze rodzaje tokenów. Główną różnicą jest zamierzone wykorzystanie tokena: Tokeny użytkowe (inaczej tokeny narzędziowe, utility tokens) reprezentują przyszłe prawo do skorzystania z usługi lub produktu dostarczanego przez wydawcę danego tokena. Nie są one tworzone jako inwestycja, ale mają służyć raczej jako rodzaj “talonu” na produkt będący jeszcze w fazie rozwoju. Przykładem tokena użytkowego może być Filecoin: w trakcie zbiórki publicznej zebrano 257 milionów dolarów, sprzedając tokeny, aby umożliwić przyszłym użytkownikom dostęp do platformy oferującej przechowywanie danych w chmurze. Tokeny kapitałowe (inaczej majątkowe, security tokens) reprezentują roszczenie dotyczące zewnętrznego aktywa lub przepływu środków pieniężnych i dlatego są traktowane na równi jak akcje. Tego rodzaju tokeny podlegają krajowym przepisom ustawowym i różnym regulacjom, których nieprzestrzeganie może spowodować zatrzymanie całego projektu i kłopoty prawne dla jego twórców. Jeśli jednak wszystkie zasady będą przestrzegane, tokeny security mogą znaleźć swoje miejsce w ogromnej ilości różnorodnych zastosowań. Tokenizowanie spółek to rynek o ogromnym potencjale. Przykładowe możliwości wykorzystania tokenów security:
  • Posiadacze tokenów kapitałowych otrzymują akcje spółki, a za każdym razem, gdy osiągane są zyski, otrzymują wypłatę dywidendy na bieżąco, np. również w tokenach.
  • Niektórzy inwestorzy dzięki tokenizacji firmy mają nawet możliwość wypowiedzenia się na temat jej dalszego rozwoju i wpływania na podejmowane decyzje dzięki funkcjom oferowanym przez technologię blockchain.

Jak wygląda przyszłość tokenizacji?

W miarę wprowadzania nowych aktualizacji i ulepszeń oraz rozwiązywania dotychczas zidentyfikowanych problemów, ludzie stopniowo otwierają się na nowoczesne pomysły, takie jak tokenizacja usług czy tokenizacja firm i dóbr. Rynek STO cały czas nabiera tempa. Oczywiste jest, że to dopiero początek długiej drogi ku cyfryzacji wartości materialnych i dalszych potencjalnych zastosowań tokenizacji.
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Marzec 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
W dziale Edukacja, naszym priorytetem jest dostarczanie najwyższej jakości sprawdzonych informacji. Poświęcamy czas na identyfikację, badanie i tworzenie treści edukacyjnych, które są przydatne dla naszych czytelników.
Aby utrzymać ten standard i nadal tworzyć niesamowite treści, nasi partnerzy mogą nagradzać nas prowizją za miejsca w naszych artykułach. Jednak te prowizje, w żaden sposób, nie wpływają na nasze procesy tworzenia bezstronnych, uczciwych i pomocnych treści.

images.jpeg
Artykuł reklamowy
Artykuł reklamowy to uniwersalna nazwa autora dla wszystkich treści sponsorowanych dostarczanych przez partnerów BeInCrypto. W związku z tym artykuły te, tworzone przez strony trzecie w celach promocyjnych, mogą nie być zgodne z poglądami lub opiniami BeInCrypto. Chociaż dokładamy wszelkich starań, aby zweryfikować wiarygodność prezentowanych projektów, artykuły te mają charakter reklamowy i nie powinny być traktowane jako porady finansowe. Zachęcamy czytelników do przeprowadzania...
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane