Distributed Ledger Technology, czyli technologia rozproszonego rejestru to elektroniczny system lub inaczej baza danych do rejestrowania informacji, która nie jest obsługiwana przez jeden określony podmiot. DLT pozwala nam przechowywać i wykorzystywać dane, które mogą być zarówno zdecentralizowane (przechowywane w wielu miejscach), jak i rozproszone (połączone, z możliwością komunikowania się) w sposób prywatny lub publiczny.

Jak działa DLT?

Rozwiązania DLT nie mają centralnego magazynu danych. Zamiast tego informacje są przechowywane w co najmniej kilku miejscach w sieci. Osiąga się to poprzez zastosowanie systemu peer-to-peer i odpowiednich algorytmów konsensusu. Dane są rozdzielane na kilka węzłów w sieci, replikowane i synchronizowane.

Za każdym razem, gdy księga jest aktualizowana, wszystkie pliki są opatrzone znacznikiem czasu i mają własny podpis kryptograficzny. W ten sposób powstaje baza danych, która jest zarówno bezpieczna, jak i możliwa do audytowania.

Jaka jest różnica między DLT a technologią blockchain?

Chociaż terminy te często stosuje się zamiennie, ponieważ oba systemy rejestrują informacje w przejrzysty sposób za pomocą zdecentralizowanej sieci, blockchain jest faktycznie jednym z rodzajów rozproszonej księgi.

DLT to technologia, która pozwala dystrybuować dane, a blockchain był pierwszym funkcjonującym typem DLT.

Rozproszony rejestr wykorzystuje węzły do ​​zapisywania transakcji, a następnie powielania tych informacji w sieci. Blockchain gromadzi te dane w blok danych i łączy je w całość.

Łańcuchy bloków są zwykle publiczne, co czyni je przydatnymi do przeglądania historii transakcji. Oznacza to, że każdy może używać blockchaina, a następnie działać jako część sieci nadzorującej. To usuwa możliwość kontroli jakiegokolwiek pojedynczego podmiotu zarządzającego.

Z drugiej strony rozproszone księgi nie muszą koniecznie być dostępne publicznie i oferować swobodnego podglądu. Mogą zawierać funkcje i atrybuty, które ograniczają niepowołany dostęp.

Blockchain to zasadniczo sekwencja bloków ze znacznikami czasu, która rejestruje ogólny status łańcucha. Jest to następnie weryfikowane przez procesy kryptograficzne i algorytm „proof of work”, który w tym wypadku jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa sieci. Teoretycznie DLT oferuje ulepszone opcje skalowalności.

Korzyści z DLT:

  • Zwiększona przejrzystość, wydajność i automatyzacja, ponieważ kontrola jest przekazywana użytkownikom i dzielona za pośrednictwem sieci.
  • Możliwość szybkich i tanich transakcji, ponieważ wyeliminowana jest potrzeba obecności pośrednika lub nadzorującego organu centralnego.
  • Niespotykany dotąd poziom bezpieczeństwa, ponieważ dane są przechowywane w każdym węźle sieci. Dlatego system jest tak trudny do zhakowania.

Wdrożenia DLT

  • Finanse – Liczne kryptowaluty wykorzystują zdecentralizowane funkcje DLT w celu zwiększenia bezpieczeństwa i przejrzystości transakcji finansowych.
  • Głosowanie – DLT może zapewnić bezpieczne, prywatne i przejrzyste systemy głosowania, walcząc z problemem niesprawiedliwych, manipulowanych wyników wyborów w wielu krajach świata.
  • Energia – jako że DLT eliminuje wszelką potrzebę pośrednictwa, każdy może swobodnie wytwarzać i kupować energię. Ponadto dzięki inteligentnym umowom (smart kontraktom) łatwo jest kontrolować transfer energii i eliminować oszustwa.
  • Opieka zdrowotna – technologia rozproszonej księgi może znacznie poprawić jakość opieki, m.in. poprzez dostęp do historii choroby pacjenta z dowolnego miejsca na świecie oraz nowoczesne narzędzia diagnostyczne.
  • Łańcuch dostaw – procesy produkcji i dystrybucji mogą stać się jaśniejsze, bardziej przejrzyste i wydajne. Ludzie mogą śledzić swoje produkty i ufać ich pochodzeniu.

Co dalej z Distributed Ledger Technology?

DLT zyskała światowe uznanie dzięki powstaniu blockchaina i kryptowaluty Bitcoin; jednak ta technologia może być przydatna w wielu innych obszarach niż transakcje finansowe. Ponieważ DLT jest wciąż stosunkowo nową koncepcją, nadal istnieją poważne problemy do rozwiązania. Zmiany postępują bardzo szybko, a liczba branż, które DLT może poprawić czy zrewolucjonizować, jest ogromna.