Zobacz więcej

“Kryptowaluty nie są walutami” – twierdzi Christine Lagarde

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde podkreśliła ostatnio, że kryptowaluty nie są w rzeczywistości walutami, ale "wysoce spekulacyjnymi aktywami".
  • Pomimo jej pogardy dla kryptowalut, Lagarde jest bardziej otwarta na stablecoiny, ponieważ mogłyby one uprościć cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC).
  • Pogląd Lagarde na temat potrzeby CBDC, aby przeciwstawić się wzrostowi prywatnie emitowanych kryptowalut, jest podzielany przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).
  • promo

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde podkreśliła ostatnio, że kryptowaluty nie są w rzeczywistości walutami, ale “wysoce spekulacyjnymi aktywami”.

Kryptowaluty nie są walutami. Kryptowaluty są wysoce spekulacyjnymi aktywami, które być może roszczą sobie prawo do sławy jako waluty, ale nimi nie są. Nie są.

Chociaż według niej nie są one walutą, powiedziała, że są one “wysoce spekulacyjne, okazjonalnie podejrzane i intensywne pod względem zużycia energii”.

Stablecoiny i CBDC

Pomimo jej pogardy dla kryptowalut, Lagarde jest bardziej otwarta na stablecoiny, ponieważ mogłyby one ułatwić bankom centralnym wprowadzenie cyfrowych walut (CBDC). Jednakże, w miarę ich dalszego rozprzestrzeniania się, uważa, że one i firmy je emitujące potrzebują więcej regulacji.

Stabilne monety, które zaczynają się rozprzestrzeniać, a które niektóre duże firmy technologiczne starają się je promować, to zupełnie inne zwierzęta i wymagają regulacji, gdzie musi istnieć nadzór odpowiadający działalności, którą faktycznie prowadzą, niezależnie od tego, jak się nazywają.

W tym celu EBC pod kierownictwem Lagarde uruchomił w tym roku projekty dotyczące cyfrowego euro. Była to odpowiedź na waluty cyfrowe sektora prywatnego.

Zależało mi na tym, aby kwestia CBDC znalazła się w naszej agendzie, ponieważ uważam, że musimy być na to gotowi.

Pomimo tego nacisku, prezes EBC powiedziała wcześniej, że stworzenie cyfrowego euro może zająć do czterech lat. Podkreśliła, że do stworzenia czegoś, co sprawi, że bank centralny i waluty cyfrowe banków centralnych będą pasować do wieku, w którym żyjemy, “skłoniło ją zapotrzebowanie klientów”.

Potrzeba CBDC

Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) podziela perspektywę Lagarde na temat potrzeby CBDC. BIS również w ten sposób chce sprzeciwstawić się wzrostowi prywatnie emitowanych kryptowalut. Uważa on również, że bez CBDC pieniądz cyfrowy stałby się coraz bardziej zdominowany przez duże firmy technologiczne. Mogłoby się to potencjalnie stać przede wszystkim dzięki wykorzystaniu przez nie ogromnej bazy użytkowników mediów społecznościowych.

W swoim najnowszym rocznym raporcie gospodarczym, który ukazał się latem tego roku, BIS poświęcił CBDC jeden rozdział. Pochwalając postępy w systemach płatniczych, w raporcie stwierdzono, że korzyści z nich płynące będą zależały od ich struktury i sposobu zarządzania. Z jednej strony, technologia może umożliwić “samonapędzający się cykl” szerszego dostępu, niższych kosztów, jak również lepszych usług.

Jednakże, raport zauważa potencjał “błędnego koła” silosów danych, siły rynkowej i praktyk antykonkurencyjnych.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
37c58b84a21f59fd4fd1cd91383114c2.jpg
Nicholas Pongratz
Nick jest profesorem umiejętności komunikacji ustnej i specjalistą w dziedzinie nauki o danych w Budapeszcie na Węgrzech. Posiada tytuł magistra w dziedzinie analityki biznesowej. Jest stosunkowo spóźniony w dziedzinie kryptowalut i technologii blockchain, ale intryguje go ich potencjalne wykorzystanie gospodarcze i polityczne. Najlepiej można go opisać jako optymistycznego środkowo-lewicowego sceptyka.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane