Każdy, kto dorastał w Polsce lat 80. lub 90. musiał mieć styczność z firmą Atari – pionierem na rynku elektronicznej rozrywki, komputerów i gier. I chociaż w czasy dominacji i świetności są już dla niej historią, to wciąż szuka dla siebie nowego miejsca w cyfrowym świecie. Jednym z najnowszych pomysłów właścicieli Atari jest hybryda świata kryptowalut i gamingu.

Nowa wizja Atari zmierza w stronę utworzenia tokena, który będzie stanowił paliwo dla międzyplatformowej branży gier wideo. Firma chce utrzymać agnostyczna pozycję względem dzisiejszych liderów rynku gier: Sony, Microsoftu czy Nintendo i rozwijać swój ekosystem: token, platformę – o której BeInCrypto pisało wczoraj – czy portfel celem utworzenia gamingowego blockchaina dla różnych systemów.

Pionier elektronicznej rozrywki

Atari, które dziś składa się z Atari SA i jej spółek zależnych, jest globalną grupą licencjonującą interaktywną rozrywkę i multiplatformową. Atari, założone w 1972 roku, jest jednym z pionierów gier wideo. Firma posiada lub zarządza portfolio ponad 200 gier i franczyz, w tym znanych na całym świecie marek, takich jak Asteroids, Centipede, Missile Command i Pong.

Aktualnie z tego obszernego portfolio Atari dostarcza gry online na smartfony, tablety i inne mobilne urządzenia. Atari opracowuje również interaktywną rozrywkę na najpopularniejsze konsole do gier – Sony Playstation, Microsoft Xbox czy Nintendo Switch.

Atari 800XL / Źródło: pl.wikipedia.org

W Polsce ostatnich dwóch dekad ubiegłego stulecia najpopularniejsze były 8-bitowe Atari 800XL, 65XE i 130XE używane w domu głównie do grania, a także Atari ST używane do składu tekstu i w muzyce. Od roku 1985 ośmiobitowe komputery Atari można było kupić w Polsce, w legendarnych Peweksach. W 1988 roku sprzedaż tej marki w Peweksie wyniosła spektakularne 180 tysięcy sztuk, co dawało Atari 1% światowego obrotu, na poziomie 7 milionów USD.

Atari wchodzi na krypto-giełdę

Giełda Bitcoin.com, jedna z czołowych giełd kryptowalut, ogłosiła wczoraj szczegóły zbliżającej się publicznej sprzedaży Atari Token (ATRI):

Grupa Atari zawarła ostatnio wiele umów partnerskich, aby stopniowo rozwijać adopcję i zastosowania dla swojego nowego tokena ATRI. Pierwsze przypadki użycia dotyczą obszarów, w których firma już działa: gier wideo lub gier na blockchainie, których celem jest ekspansja do DeFi w celu finansowania gier. Lista takich partnerstw jest dostępna na www.atarichain.com.

Potencjalni nabywcy tokenu ATRI mogą już się rejestrować i przechodzić procedury KYC/AML, korzystając ze strony rejestracyjnej.

Szczegóły nadchodzącej sprzedaży publicznej

W oświadczeniu czytamy o szczegółach nadchodzącej sprzedaży ATRI, który będzie kolejnym tokenem ERC-20. Jego podaż w obiegu określona jest na 68,7 mln tokenów, a oferowana cena za 1 ATRI to 0,25 USD. Sprzedaż rusza za nieco mniej niż dwa tygodnie, 29 października 2020.

Wraz z nadchodzącym IEO (Initial Exchange Offering, wstępna oferta wymiany), Atari i giełda Bitcoin.com zamierzają koordynować kampanie edukacyjne, bezpośrednie wywiady, wprowadzać przewodniki, obsady medialne i wszystkie inne środki marketingu bezpośredniego i pośredniego. Frédéric Chesnais, CEO Atari Chain, powiedział:

Współpraca z Bitcoin.com była naturalnym wyborem dla Atari. Oba zespoły pracują ramię w ramię, aby osiągnąć masową adopcję tokena Atari, mając na celu dostarczenie najlepszych wrażeń w branży gier wideo i interaktywnej rozrywki.

Z kolei Danish Chaudhry, szef giełdy Bitcoin.com, dodaje:

Uruchomienie platformy IEO daje obu zespołom podstawę do prowadzenia działań marketingowych w całej branży. Platforma dostarcza wszystkich niezbędnych szczegółów, aby nasza społeczność mogła lepiej zrozumieć token Atari, a jednocześnie daje traderom możliwość weryfikacji KYC przed sprzedażą publiczną, aby proces był szybszy.