Szwajcarski kanton Zug znany również jako “kryptowalutowa dolina” (ang. Crypto Valley), ogłosił wprowadzenie nowej metody płatności podatków. Będzie to pierwszy region Szwajcarii, w którym urząd skarbowy zaakceptuje kryptowaluty. Nowa metoda płatności ma wejść w życie w lutym 2021 roku.

Podatki zapłacisz w Bitcoinie i Ethereum (ETH)

Zgodnie z ogłoszeniem opublikowanym w dniu 3 września 2020 roku, Szwajcarski kanton Zug od lutego 2021 będzie akceptował kryptowaluty jako nową metodę płatności podatków. Podatnicy będą mogli uiścić należności za pomocą Bitcoina oraz Ethereum (ETH). Maksymalna kwota, którą będzie można zapłacić z wykorzystaniem cyfrowych aktywów to 100 000 CHF (110 000 dolarów), jednak urząd skarbowy nie będzie akceptował częściowych wpłat w kryptowalutach.

Aby zrealizować nowy projekt, kanton wszedł we współpracę z lokalnym kryptowalutowym brokerem Bitcoin Suisse. W ramach współpracy spółka pomoże przekonwertować kryptowaluty na franki szwajcarskie, aby zabezpieczyć państwo przed zmiennością cen.

Po powiadomieniu urzędu skarbowego, podatnicy chcący skorzystać z nowej metody płatności otrzymają kod QR pocztą elektroniczną. Pomimo, że zostanie ona uruchomiona dopiero na początku 2021 roku, kanton już w ciągu kilku najbliższych tygodni przeprowadzi program pilotażowy, aby przetestować nową funkcjonalność.

Heinz Tännler, dyrektor finansowy kantonu, powiedział:

Jako stolica Doliny Kryptowalutowej, ważne jest dla nas, aby dalej promować i upraszczać korzystanie z kryptowalut w życiu codziennym. Możemy to zrobić, umożliwiając spłatę długów podatkowych za pomocą Bitcoina lub Ethereum. Jest to duży krok w tym kierunku.

Decyzja kantonu Zug o umożliwieniu płatności podatków w kryptowalutach była wzorowana na decyzji jego stolicy. Miasto Zug już od 2016 roku akceptuje płatności podatkowe w cyfrowych aktywach.

Kryptowaluty w Szwajcarii

Szwajcaria, ze względu na przyjazne przepisy i regulacje, jest miejscem w którym otwiera się duża ilość kryptowalutowych oraz blockchainowych start-upów.

Na początku tego roku inne szwajcarskie miasto, Zermatt, także wprowadziło możliwość regulowania należności podatkowych za pomocą Bitcoina.

Kilka dni temu informowaliśmy, że klienci szwajcarskiej firmy ubezpieczeniowej Atupri będą mogli opłacać swoje polisy za pomocą kryptowalut. Póki co ubezpieczalnia będzie akceptować Bitcoina oraz Ethereum. Płatności również będą przetwarzane dzięki współpracy z Bitcoin Suisse.