Krypto hakerzy w ciągu 8 lat ukradli 13,3 mld dolarów

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • W ciągu ostatnich ośmiu lat podczas blockchainowych ataków hakerskich skradziono łącznie ponad 13 miliardów dolarów.

  • W tym samym okresie czasu zostało przeprowadzone 330 ataków na różne blockchainowe projekty.

  • Ataki powiązane z blockchainem zyskały popularność wśród hakerów dopiero w 2018 roku.

  • 35% wszystkich ataków dot. zdecentralizowanych aplikacji (dApps) działających na blockchainie EOS.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Firma Atlas VPN opracowała niedawno raport, który przeanalizował liczbę udanych włamań do blockchainowych sieci, giełd oraz portfeli. Jak wynika z dokumentu, w ciągu ostatnich ośmiu lat napastnicy ukradli łącznie ponad 13 miliardów dolarów.

2019 rekordowym rokiem pod względem liczy ataków

Wg raportu opracowanego przez dostawcę VPN – Atlas VPN, w ciągu ostatnich 8 lat zostało przeprowadzone 330 ataków na różne blockchainowe projekty. Dwa pierwsze hacki zostały zarejestrowane w 2012 roku. Co ciekawe ataki powiązane z blockchainem zyskały popularność wśród hakerów dopiero w 2018 roku.

Blockchainowe ataki w 1 poł. roku źrodło: AtlasVPN

Jak pokazuje powyższy wykres, pierwsza połowa 2018 r. to okres w którym po raz pierwszy odnotowano dwucyfrową ilość włamań (22). Rok później, liczba ataków gwałtownie wzrosła do rekordowego poziomu 94. W ciągu całego roku przeprowadzono aż 133 hacki.

Chociaż rok 2020 jeszcze się nie skończył, póki co liczba ataków jest znacznie niższa niż w 2019. W raporcie stwierdzono, że:

Na podstawie danych historycznych wydaje się, że rok 2020 nie osiągnie rekordowego poziomu z ubiegłego roku, a liczba blockchainowych ataków będzie nadal spadać.

Większość ataków dot. blockchaina EOS

W dokumencie zaznaczono, że ponad 35% wszystkich ataków dot. zdecentralizowanych aplikacji (dApps) działających na blockchainie EOS. Następne w kolejności są giełdy kryptowalut, których bezpieczeństwo zostało naruszone 87 razy.

Ilość ataków na różnych blockchainach źródło: AtlasVPN

Chociaż liczba ataków na sieć EOS jest znacznie wyższa niż hacków na giełdach, ilość skradzionych środków jest wręcz odwrotnie proporcjonalna. Hakerzy podczas 117 ataków na dAppy EOS zarobili około 28 milionów dolarów. To daje średnio 242 tys. dolarów na każde naruszenie. Z kolei 87 ataków na giełdy przyniosło złodziejom 4,82 miliarda dolarów zysku – czyli około 55,41 miliona dolarów na włamanie.

Wynik ten nie jest zaskoczeniem, ponieważ giełdy przechowują najwięcej środków ze wszystkich branżowych podmiotów. Co ciekawe, hakerzy najwięcej zarabiają na jednym ataku, kiedy łamią zabezpieczenia portfeli.

“W ciągu ostatnich ośmiu lat dostawcy portfeli typu blockchain stanęli w obliczu 36 włamań, które łącznie wyniosły 7,19 mld dolarów strat, czyli około 199 932 146,7 dolarów za każde naruszenie”.

– czytamy w raporcie.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now