Zobacz więcej

Kraje, które wprowadziły zakaz kryptowalut. Dowiedz się dlaczego

4 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Wiele krajów całkowicie zakazało używania kryptowalut.
  • Wiele z nich jako powody zakazu podaje nielegalną działalność i brak centralnej kontroli.
  • Ostatnio Turcja zdelegalizowała płatności kryptowalutowe.
  • promo

Stosunki między rządami a kryptowalutami zawsze były napięte. W niektórych krajach doprowadziło to do jawnych zakazów kupowania, posiadania i handlu nimi.

Całkowite zakazy kryptowalut miały miejsce głównie w okolicach 2017 i 2018 roku i zbiegały się z hossą Bitcoina (BTC). Ponieważ banki centralne i rządy zauważyły gwałtowny wzrost zainteresowania kryptowalutami, ignorowanie tego rosnącego rynku nie wchodziło w rachubę.

Chociaż były to główne lata dla zakazów, niektóre kraje nadal rozważają wprowadzenie ograniczeń dla tych monet, których nie mogą kontrolować.

Turcja zakazuje płatności kryptowalutowych

Ostatnio bank centralny Turcji wprowadził zakaz płatności kryptowalutowych. Jednak ten ruch nie był zaskoczeniem, ponieważ kraj ten w ciągu ostatnich kilku miesięcy zaostrzył ograniczenia dotyczące giełd kryptowalutowych.

Powodem wprowadzenia zakazu przez Turcję jest brak regulacji i centralnego organu dla monet. Według nich stanowi to ryzyko dla inwestorów, ponieważ nie mogą oni odzyskać ewentualnych strat.

Indie nadal grożą zakazem

Rząd Indii nie przyjął jeszcze regulacji antykryptowalutowych. Jednak projekt ustawy proponujący zakaz prywatnych kryptowalut wkrótce trafi do indyjskiego parlamentu. Jednym z powodów jest to, że kraj uważa, iż kryptowaluty finansują nielegalną działalność.

Jednak rząd nie jest całkowicie przeciwny cyfrowym walutom. Przygląda się również własnej cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC), cyfrowej rupii.

Nigeria mówi “nie” dla giełd kryptowalutowych

Nigeria ponownie podkreśliła zakaz handlu kryptowalutami w lutym 2021 roku. Największy rynek kryptowalut w Afryce od 2017 roku zakazuje bankom oraz instytucjom finansowym świadczenie usług kryptowalutowych on i off-ramp.

Ponadto, ogłoszenie zagroziło nawet zamknięciem kont bankowych używanych do obsługi giełd kryptowalutowych.

Zakaz w Boliwii nadal obowiązuje

Bank centralny Boliwii zakazał wszelkich zdecentralizowanych kryptowalut w 2014 roku. Wprowadził jednak przepisy zezwalające na te, które zostały stworzone przez rząd. Ten przepis został wprowadzony w celu ochrony waluty krajowej i ochrony inwestorów.

W tym czasie Boliwia była jedynym krajem w Ameryce Południowej, w którym obowiązywał całkowity zakaz.

Ekwador podąża za Boliwią, zakazując kryptowalut

Ekwador szybko podążył za Boliwią, wdrażając jawny zakaz zdecentralizowanych walut, pod koniec 2014 roku.

W głosowaniu na Zgromadzeniu Narodowym, rząd zmienił prawa monetarne i finansowe, aby umożliwić płatności za pomocą “pieniądza elektronicznego”, jednocześnie zakazując monet niekontrolowanych przez państwo.

Algieria nie wspiera internetowych pieniędzy

W 2018 roku Algieria zdelegalizowała korzystanie z kryptowalut. Tłumaczenie ustawy z języka arabskiego definiuje kryptowalutę jako:

Wirtualna waluta to taka, która jest używana przez internautów przez internet. Charakteryzuje się brakiem fizycznego wsparcia, takiego jak monety, papierowe pieniądze lub płatności za pomocą czeku lub karty kredytowej.

Osoby łamiące ten zakaz podlegają karze na mocy już obowiązujących przepisów finansowych.

Kryptowaluty w Nepalu mogą oznaczać więzienie

Nepal zakazał kryptowalut w zawiadomieniu z 2017 roku przez Nepal Rastra Bank.

Wkrótce po tym zawiadomieniu organy ścigania aresztowały siedem osób za prowadzenie giełdy kryptowalutowej. W tym czasie groziły im grzywny i możliwe kary pozbawienia wolności. Obecnie sprawa jest nadal w toku.

Korea Południowa nie jest zainteresowana monetami prywatności

Kryptowaluty są legalne w Korei Południowej, a niektórzy wielcy gracze w tej przestrzeni pochodzą właśnie z tego regionu. Jednak w 2021 roku kraj zakazał monet prywatności, takich jak zCash (ZEC) i Monero (XMR). Rząd powiedział giełdom kryptowalutowym w kraju, aby od 21 marca usunęły monety z obrotu.

Powody wprowadzenia zakazu związane były z syndykatami cyberprzestępczymi i praniem brudnych pieniędzy. W rezultacie rząd Korei Południowej uważa, że stopień, w jakim monety prywatności zapewniają anonimowość, stanowi przeszkodę dla organów ścigania.

Katar zakazuje bankom handlu kryptowalutami

Katar ostrzegł banki przed handlem kryptowalutami, w 2018 roku.

Okólnik z Wydziału Nadzoru i Kontroli Instytucji Finansowych w Banku Centralnym Kataru ostrzegł banki, aby nie “zajmowały się Bitcoinem, ani nie wymieniały go na inną walutę, ani nie otwierały konta do transakcji z nim, ani nie wysyłały ani nie odbierały żadnych przelewów pieniężnych w celu zakupu lub sprzedaży tej waluty.” Banki zostały poinformowane, że w razie złapania, będą musiały liczyć się z karami.

W Egipcie kryptowaluty są haram

Kryptowaluty nie są bezpośrednio zakazane w Egipcie. Jednak islamski ustawodawca uznał transakcje z kryptowalutami za haram (zakazane) zgodnie z prawem szariatu, w 2017 roku.

Dar al-Ifta uważa, że kryptowaluty mogą być szkodliwe dla bezpieczeństwa narodowego i zdrowia gospodarczego Egiptu.

Bangladesz nie wspiera kryptowalut

Bangladesz od 2017 roku zakazał kryptowalut. Bank centralny ostrzegł przed transakcjami w Bitcoinie. Jak stwierdził są one nielegalne. W rezultacie handel z anonimowymi osobami może być sprzeczny z krajową ustawą o zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy.

Kraj zwrócił się do obywateli “o powstrzymanie się od wykonywania, pomagania i reklamowania wszelkiego rodzaju transakcji za pośrednictwem wirtualnych walut, takich jak Bitcoin, aby uniknąć szkód finansowych i prawnych”.

Zakazy przychodzą i odchodzą, ale kryptowaluty zostają

Ta lista nie jest wyczerpująca, a zakazy dotyczące kryptowalut często się zmieniają. Wraz z rosnącą akceptacją Bitcoina przez główny nurt, możliwe jest, że globalny krajobraz prawny zmieni się jeszcze bardziej.

Podczas gdy wydaje się, że niektóre kraje zmierzają w kierunku bardziej restrykcyjnej polityki, inne rządy rozważają sposoby, w jakie mogą uczestniczyć w przyszłości cyfrowego pieniądza. W większości przypadków odbywa się to za pośrednictwem cyfrowej waluty banku centralnego.

Nie wiadomo, w jaki sposób każdy kraj zaangażuje się w przyszłość pieniądza. Możemy być jednak pewni, że w najbliższym czasie waluty cyfrowe we wszystkich formach prawdopodobnie nie znikną.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
f8081210d207c3c2b3be2cb666b13945.png
Leila Stein
Po pracy w dziennikarstwie informacyjnym i lifestylowym, Leila zdecydowała się przenieść swoje zainteresowania w kierunku kryptowalut i blockchain. Obecnie prowadzi dział felietonów i opinii w BeinCrypto, co doskonale pasuje do jej entuzjazmu względem społecznego i politycznego wpływu kryptowalut.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane