Zobacz więcej

Korea Południowa może być pierwszym krajem na świecie, który opodatkuje NFT

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Korea Południowa chce być pierwszym krajem na świecie, który opodatkuje niewymienne tokeny (NFT).
  • Już teraz kraj ten nałożył 20-procentowy podatek na transakcje kryptowalutowe.
  • Jak w przypadku większości nowych przepisów podatkowych, tak i w Korei Południowej nie obyło się bez oporu.
  • promo

Organy regulacyjne na całym świecie, w tym w Korei Południowej, coraz bardziej zagłębiają się w kwestie związane z kryptowalutami. Niektóre kraje nałożyły już podatki od zysków kapitałowych w oparciu o istniejące przepisy. Inne stworzyły zupełnie nowe zasady opodatkowania dla tej stosunkowo rodzącej się branży. USA jest jednym z takich regionów, gdzie aktywa cyfrowe są identyfikowane jako własność, a zatem podlegają opodatkowaniu.

Teraz okazuje się, że Korea Południowa chce być pierwszym krajem na świecie, który opodatkuje niewymienne tokeny (NFT). Już teraz kraj ten nałożył 20-procentowy podatek na transakcje kryptowalutowe. Zasada ta wejdzie w życie od 2022 roku.

Jak donosi Korea Herald, rozrastający się sektor NFT znalazł się teraz w kręgu zainteresowania Komisji Usług Finansowych (FSC). Regulator, według swojego wiceprzewodniczącego Doh Kyu-sang, planuje objąć zyski ze sprzedaży NFT obowiązującą ustawą o informacjach o określonych transakcjach finansowych. Zgodnie z ustawą, wszelkie zyski uzyskane z kupna i sprzedaży wirtualnych aktywów kwalifikują się jako “inne dochody”, a zatem podlegają opodatkowaniu. We fragmencie raportu czytamy:

Właściciele wirtualnych aktywów, takich jak dzieła sztuki NFT znanego artysty, są zobowiązani przez prawo do zapłacenia 20% podatku od każdego dochodu, który przekracza 2,5 miliona wonów (2,102 dolarów) ze sprzedaży aktywów.

Jak w przypadku większości nowych przepisów podatkowych, tak i w Korei Południowej nie obyło się bez oporu. Ministerstwo Finansów tego kraju nie zgadza się z oceną NFT jako aktywów wirtualnych dokonaną przez FSA. Minister Finansów Hong Nam-ki powiedział:

Uważam, że NFT nie należą jeszcze do wirtualnych aktywów.

Te kontrowersyjne opinie mogą potencjalnie wywołać duże zamieszanie na krajowym rynku NFT.

Warto zauważyć, że Korea Południowa jest jednym z krajów azjatyckich, który, oprócz Chin, stał się liderem w kwestii regulacji kryptowalut. Państwo to jednak nie zakazało całkowicie aktywów cyfrowych i związanych z nimi przedsięwzięć, tak jak jego północno-zachodni sąsiad. Jego regulacje nie zdławiły też i nie poruszyły tak silnie rynkiem jak ogłoszenia pochodzące z Chin.

Regulacje i kryptowalutowe raje

Jeszcze we wrześniu kraj ten wymagał od wszystkich giełd kryptowalutowych rejestracji w FSC w ramach działań przeciwko praniu brudnych pieniędzy. Pod koniec tego miesiąca wiele giełd – głównie małych i średnich – zostało zmuszonych do zamknięcia z powodu niezgodności z przepisami.

Pośród tego wszystkiego, niektóre narody na świecie szczycą się tym, że są jurysdykcjami podatkowymi przyjaznymi dla kryptowalut, które wspierają gospodarki cyfrowe i innowacje technologiczne. Należą do nich Białoruś, Salwador, Malezja, Malta, Portugalia i Bermudy. Ten ostatni słynie z tego, że jest pierwszym państwem na świecie, które zaakceptowało opłaty i podatki w kryptowalucie.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Marzec 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane