Kolejny rekordowy kwartał dla Grayscale

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Firma Grayscale Investment po raz kolejny zaliczyła rekordowy kwartał.

  • Inwestorzy instytucjonalni alokowali do jej produktów ponad 3 mld dolarów

  • Bitcoin Trust bezapelacyjnie dominuje wśród najczęściej wybieranych produktów Grayscale

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Największa kryptowalutowa firma inwestycyjna – Grayscale Investment, po raz kolejny zaliczyła rekordowy kwartał. Spółka w swoim najnowszym raporcie poinformowała, że inwestorzy instytucjonalni alokowali do jej produktów ponad 3 mld dolarów, z czego największą część stanowił Bitcoin (BTC).

Rekordowy czwarty kwartał Grayscale

Pomimo wyzwań, jakie 2020 rok przyniósł rynkom finansowym, a być może właśnie z ich powodu, Grayscale odnotowała swój najlepszy rok w historii. Inwestorzy instytucjonalni zaczęli masowo alokować swoje środki w produkty firmy.

Już pierwsze trzy kwartały 2020 roku wykazały rekordowe wyniki, jednak IV kwartał był jeszcze lepszy. Spółka zwróciła uwagę, że łączne inwestycje w ciągu ostatnich trzech miesięcy roku wyniosły 3,3 mld dolarów. Jeżeli chodzi o cały rok, było to 5.7 mld USD. Oznacza to, że prawie 60% wszystkich inwestycji Grayscale miało miejsce w IV kwartale.

Ponadto spółka podkreśliła, że od momentu rozpoczęcia działalności w latach 2013-2019 przyciągnęła skumulowany napływ 1,2 mld dolarów. Innymi słowy, napływy w 2020 roku były prawie pięciokrotnie większe niż w ciągu poprzednich sześciu lat łącznie.

Napływy do produktów Grayscale w IV kwartale źródło: Grayscale

Dodatkowo, Grayscale zwróciła uwagę na rosnący apetyt ze strony instytucji. 93% całkowitych napływów w IV kwartale 2020 r. pochodziło właśnie od takich inwestorów. Spółka odnotowała “wyraźną poprawę sytuacji wraz z szeregiem publicznych zapowiedzi ze strony wybitnych inwestorów i menedżerów aktywów”.

Inwestorzy Grayscale źródło: Grayscale

Z geograficznego punktu widzenia, 45% inwestycji pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, a pozostałe 55% od inwestorów zagranicznych.

Bitcoin Trust dominuje

Jak to miało miejsce w poprzednich trzech kwartałach, najwięcej funduszy przyciągnął Grayscale Bitcoin Trust. W czwartym kwartale zebrał on 2,8 mld dolarów ze wszystkich wpływów, co stanowi 85% wszystkich udziałów.

W skali roku BTC Trust zgromadził 4,7 mld dolarów. Naturalnie, oznacza to, że większość funduszy napłynęła w IV kwartale – w miarę jak cena aktywów zaczęła rosnąć. W raporcie możemy przeczytać:

Podczas gdy podaż nowo utworzonych Bitcoinów spowolniła się w wyniku halvingu w maju 2020 roku, napływy do Grayscale znacznie przyspieszyły. Ilość Bitcoinów napływających do Grayscale Bitcoin Trust w IV kwartale 2020 r. była prawie dwukrotnie większa od ilości wydobytych w tym samym okresie.

Wpływy do Bitcoin Trust Grayscale źródło: Grayscale

Jak można było się spodziewać, kolejnym funduszem pod względem napływów jest Ethereum Trust. W ten produkt Grayscale inwestorzy wlali już 342 mld USD. Inne produkty firmy, które cieszyły się stałym napływem funduszy w ostatnim kwartale 2020 roku, to Ethereum Classic, Bitcoin Cash i Litecoin.

Warto zauważyć, że Grayscale ogłosiła niedawno sprzedaż wszystkich swoich XRP. Taki ruch miał miejsce w związku z pozwem amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!