Kapitalizacja rynkowa kryptowalut osiąga 1 bilion USD!

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalutowego osiągnęła poziom 1 bln dolarów.

  • Tym samym BTC stał się 6. najbardziej wartościowym aktywem na świecie.

  • Jeśli posiadasz w swoim portfelu 1 BTC, stać cię na podstawowy model Tesli.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalutowego osiągnęła dziś przełomowy kamień milowy. Udało jej się bowiem przebić ważną barierę na poziomie 1 biliona dolarów.

Sytuacja na rynku kryptowalutowym jest bardziej ekscytująca niż kiedykolwiek wcześniej. Bitcoin codziennie wyznacza nowe szczyty, a altcoiny wydają się próbować go dogonić. To wszystko razem powoduje ogromny rozwój całego rynku.

Dzisiaj po raz pierwszy w historii, rynek zrobił coś, w co jeszcze kilka lat temu wierzyło zaledwie kilka osób – osiągnął całkowitą kapitalizację w wysokości 1 biliona dolarów. Osiągnięcie tak wysokiego market capu zajęło mu 12 lat. W porównaniu z początkiem roku 2020, kapitalizacja wszystkich kryptowalut jest 420% wyższa.

Całkowita kapitalizacja rynkowa źródło: Coinmarketcap

Większość kapitalizacji rynkowej pochodzi z rynku Bitcoina, którego dominacja aktualnie wynosi ok. 68%. Drugą w kolejności jest natywna kryptowaluta Ethereum – ETH.

Na przestrzeni lat, wiele kryptowalut wchodziło i wypadało z pierwszej dziesiątki. W momencie pisania tego artykułu ostatecznie trzecim największym krypto projektem jest popularny stablecoin Tether (USDT). Jest to najczęściej używana stabilna moneta, ponieważ inwestorzy wykorzystują ją do zabezpieczania swoich pozycji oraz denominowania swojego portfela inwestycyjnego. USDT najczęściej wykorzystywany jest na rynku instrumentów pochodnych. Giełdy z dużą dźwignią finansową pozwalają na handel w stosunku do USDT.

Jest jeszcze miejsce na wzrosty

Bitcoina często porównuje się do złota. Wiele osób uważa nawet sztandarową kryptowalutę za złoto 2.0. Bitcoin i złoto mają kilka wspólnych cech, z których najważniejszą jest ich ograniczona podaż. Złoża złota kiedyś się skończą, z kolei Bitcoinów będzie istniało tylko 21 mln.

Ze względu na ograniczoną podaż ludzie nazywają złoto magazynem wartości. Tego metalu nie da rady produkować w nieskończoność (w przeciwieństwie do waluty fiat). To samo tyczy się Bitcoina. Postrzeganie BTC jako magazynu wartości stale rośnie, a szczególny wzrost mogliśmy zauważyć w ubiegłym roku. Ogarnięte globalną pandemią światowe rządy zaczęły drukować pieniądze na ogromną skalę. W ten sposób starały się utrzymać swoje gospodarki na nogach. Taki proces jednak ostatecznie zmniejsza wartość istniejącego pieniądza i prowadzi do inflacji.

Jak wysoka jest kapitalizacja złota? Według artykułu BBC, w sumie wydobyto już około 190 000 ton tego kruszcu. Nie istnieją dokładne szacunki co do tego, ile jeszcze pozostało, ale niektóre z prognoz podają, że jest to o około 20% więcej niż wydobyto. Warto również podkreślić, że jest to złoto, którego wydobycie jest opłacalne ekonomicznie. Nowa technologia może bowiem sprawić, że inne złoża, których obecnie nie opłaca się wydobywać, będą tego warte.

Przy obecnych cenach za uncję, całkowita kapitalizacja złota wynosi ok. 13.5 bln dolarów, czyli około 1460% więcej niż w przypadku BTC. Oznacza to, że Bitcoin ma jeszcze bardzo dużo miejsca na wzrosty.

Bitcoin wyprzedza Teslę i Facebooka

W momencie pisania tego artykułu, cena BTC wynosi 37 700 dolarów. To właśnie rosnąca cena, podobnie jak nowo wyemitowane Bitcoiny, są odpowiedzialne za rekordową kapitalizację, która sprawiła, że Bitcoin stał się 6. najcenniejszym aktywem na świecie. Według Asset Dash, BTC wyprzedził już takich gigantów jak Tesla, Tencent czy Alibaba.

W ciągu ostatnich 90 dni, Bitcoin osiągnął ogromny ponad 200-procentowy wzrost wartości. Właśnie w ten sposób moneta udowodniła swoją wiarygodność i stała się symbolem potęgi kryptowalut. W przeszłości, a nawet do dziś, ogromne wahania, czy to w górę czy w dół, nie pomagały w przekonaniu do Bitcoina mas. Był on raczej postrzegany jako aktywo spekulacyjne.

Jednak wraz z tym gwałtownym wzrostem cen, BTC przykuł uwagę polityków, celebrytów, osobistości ze świata internetu i instytucji. Nawet poza społecznością, jest on teraz postrzegany jako globalne aktywo, a nie tylko waluta spekulacyjna.

Za jednego Bitcoina kupisz Teslę!

Jeśli masz co najmniej jednego Bitcoina w swoim cyfrowym portfelu, stać cię na zakup samochodu Tesla. Jeden Bitcoin jest teraz warty więcej niż podstawowy model – model trzy. Najtańsza Tesla jest sprzedawana w sklepach detalicznych za jedyne 34 000 dolarów. Jeden z użytkowników Twittera opublikował wpis, w którym zapytał Elona Muska, kiedy zacznie akceptować Bitcoiny.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now