Jesteśmy o krok od powstania cyfrowego Juana

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Jesteśmy o krok od powstania cyfrowego Juana

  • Chiński Bank Centralny jednoczy siły z Alipay

  • Nowy Juan prawdopodobnie nie będzie ani trochę anonimowy

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Chiński Bank Centralny powiedział, że jest o krok bliżej do kreacji cyfrowego Juana. Działają już jego podstawowe funkcje.

Według anonimowych informacji podanych przez Global Times, Chiński Bank Centralny skończył pracować nad podstawowymi funkcjami nowej waluty – cyfrowego Juana. Są nimi między innymi przechowywanie, przesyłanie oraz kreacja pieniądza.

Powiązania cyfrowego Juana z prywatnym biznesem 

Nie jest tajemnicą, iż projekt nowej cyfrowej waluty powiązany jest z Alipay czyli spółką córką chińskiego giganta Alibaba. W Polsce lepiej znany jest serwis Aliexpress – jest on częścią tego samego konglomeratu (Alibaba jest obsługuje transakcje B2B natomiast Aliexpress indywidualnych klientów). 

Dzięki wiedzy na temat współpracy Alipay z Bankiem Centralnym Chin możemy na podstawie patentów prześledzić jak może wyglądać nowa cyfrowa waluta Chińczyków. 

Jeszcze większa inwigilacja?

Jeden z patentów ma służyć metodom kontroli kont walutowych. W ramach określonych przez regulamin nadzorująca konto instytucja będzie w stanie zawiesić konto. Restrykcje będą mogły dotyczyć kilku kont, a instytucja nadzorująca będzie mogła zamrozić środki trzymane na koncie.

Jest to odwrotność sytuacji, którą znamy z kryptowalut takich jak Bitcoin czy Monero, gdzie nie ma możliwości zablokowania transakcji. W przypadku Monero nie możliwe jest nawet wyśledzenie środków!   

 

Inne Patenty 

Kolejnym patentem, który został złożony przez Alipay jest możliwość stworzenia kilku różnych rodzajów walletów, które będą mogły być wykorzystywane przez różnych typy użytkowników. Jest możliwe, iż będzie to miało w związek z systemem punktów socjalnych w Chinach.  System ten ma za zadanie karać, bądź nagradzać obywateli za określone zachowania społeczne (np przejście na czerwonym świetle) i jest powszechnie uważany na świecie za niezwykłe naruszenie prywatności. Powyższy myśl ma jedynie charakter spekulacyjny i powinniśmy zaczekać do opublikowania większej ilości informacji na temat cyfrowej waluty i jej przechowywania.

 

 Dobry pomysł na czasy kryzysu?

Według niektórych komentatorów, cyfrowy Juan powinien zostać dopuszczony do użytku jak najszybciej – zwłaszcza w obliczu koronawirusa. Jest to związane z możliwością obniżenia stóp procentowych na świecie do negatywnych poziomów. W tej sytuacji rolę pieniądza, który szybciej pobudzi gospodarkę może lepiej spełnić nowa waluta cyfrowa niż gotówka. 

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now