Japońskie CBDC może odegrać kluczową rolę w wojnie o płatności

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Dalszy rozwój japońskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) może przechylić szalę w potencjalnej wojnie o wpływy dla dostawców usług płatniczych.

  • Niebankowi sprzedawcy zaczynają oferować różne sposoby rozliczeń online, zagrażając pozycji banków komercyjnych.

  • W zależności od dalszego kształtu cyfrowego jena, może on faworyzować jeden paradygmat płatności nad drugim.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Dalszy rozwój japońskiej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) może przechylić szalę w potencjalnej wojnie o władzę nad dostawcami usług płatniczych.

SponsorowaneSponsorowane

W kwietniu Bank Japonii (BOJ) rozpoczął pierwszą fazę swojego eksperymentu z CBDC. BOJ należy do grupy siedmiu głównych banków centralnych współpracujących z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w celu opracowania podstawowych cech CBDC.

Jednak do końca drugiej fazy, która ma nastąpić do końca przyszłego roku, Hideki Murai, który przewodniczy panelowi rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej ds. walut cyfrowych, powiedział, że powinno być jaśniejsze zrozumienie niektórych kluczowych funkcji CBDC. Na przykład, które podmioty będą służyć jako pośrednicy między BOJ a posiadaczami depozytów.

SponsorowaneSponsorowane

Chociaż nadal nie ma ostatecznej decyzji, czy japońskie CBDC zostanie wyemitowane, więcej szczegółów na temat jego projektu może ułatwić debatę na temat tego, jak CBDC może wpłynąć na instytucje finansowe. BOJ spekulował, czy cyfrowy jen nie będzie wypierał lub wtrącał się w działalność prywatnych firm.

Wojny na polu rozliczeń

Rozwój CBDC odbywa się w samym środku ogromnych wstrząsów finansowych w Japonii. Na przykład, pozabankowi sprzedawcy detaliczni zaczynają oferować różne sposoby rozliczeń online. To stawia ich na celowniku banków komercyjnych.

Murai uważa, że japońskie CBDC może przenieść biznes i dane z takich dostawców platform z powrotem do banków, jeśli zostaną one zaprojektowane w sposób, który uczyni banki komercyjne kluczowymi pośrednikami.

Jeśli BOJ miałby wydać CBDC, miałoby to ogromny wpływ na instytucje finansowe i japoński system rozliczeń.

– powiedział Murai.

CBDC ma potencjał, aby całkowicie przekształcić zmiany zachodzące w japońskim przemyśle finansowym.

Wyzwanie związane z cyfrowym juanem

Oprócz tego, Murai powiedział również, iż BOJ musi zapewnić, że cyfrowy jen jest kompatybilny z innymi CBDC. Przyznał, że będzie to miało na celu przeciwdziałanie szybkiemu postępowi Chin w kierunku emisji cyfrowego juana. Murai powiedział, że “relacja między jenem a juanem może się zmienić”, jeśli cyfrowy jen stanie się najwygodniejszą formą rozliczeń.

Jednakże, inny urzędnik BOJ już wcześniej mówił o swoim sceptycyzmie wobec cyfrowego juana. W kwietniu Kazushige Kamiyama powiedział, iż administracja Joe Bidena nie powinna obawiać się, że cyfrowy juan wyprze dolara. Co więcej, Kamiyama jeszcze bardziej podkreślił swój sceptycyzm wobec cyfrowego juana.

“Wierzę, że technologia stale się rozwija, a technologia, której obecnie używają, może stać się przestarzała” – powiedział. “To może nawet utrudnić dalsze innowacje technologiczne” – powiedział Kamiyama. Dodał, że aby waluta stała się popularna, musi być bezpieczna, stabilna i poruszać się bez ograniczeń. Zasugerował, że juan nie spełnia tych standardów.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Nick jest profesorem umiejętności komunikacji ustnej i specjalistą w dziedzinie nauki o danych w Budapeszcie na Węgrzech. Posiada tytuł magistra w dziedzinie analityki biznesowej. Jest stosunkowo spóźniony w dziedzinie kryptowalut i technologii blockchain, ale intryguje go ich potencjalne wykorzystanie gospodarcze i polityczne. Najlepiej można go opisać jako optymistycznego środkowo-lewicowego sceptyka.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz