Zobacz więcej

Jaki bank przyjazny kryptowalutom? TOP 5 cyfrowych banków

8 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Tradycyjne banki coraz częściej odcinają swoich klientów od działalności związanej z kryptowalutami.
  • Właśnie dlatego inwestorzy szukają alternatyw, które pozwolą im spać spokojnie.
  • Całe szczęście na rynku istnieje kilka opcji, jednak większość z nich to nowe, cyfrowe banki.
  • promo

Ze względu na lukratywne wzrosty kryptowalut podczas ostatniej hossy, na rynek napłynęło sporo pieniędzy zarówno od inwestorów detalicznych, jak i instytucjonalnych. Wielu z nich wchodzi na rynki kryptowalut po raz pierwszy i dlatego nie są świadomi, jak kupować cyfrowe aktywa i z jakiej giełdy korzystać.

Zmusiło to również rządy do przeprowadzenia przeglądu tych giełd, aby powstrzymać wszelkie potencjalne nielegalne działania i “chronić” inwestorów. Również banki zaczęły podejmować podobne kroki. Doświadczyły bowiem znacznego odpływu kapitału od osób skłonnych inwestować w produkt oferujący lukratywne zyski.

Kiedy połączymy fakt, że rządy atakują giełdy, w szczególności Binance, ze strachem banków przed utratą klientów, otrzymujemy niezbyt ciekawą sytuację dla inwestorów kryptowalutowych. Teraz, gdy rządy wdrażają przepisy dotyczące kryptowalut, a niektóre z nich mają bardzo negatywne stanowisko, umożliwiło to bankom odcięcie swoich klientów od tej klasy aktywów.

Dlatego inwestorzy szukają teraz banków przyjaznych kryptowalutom, które mogłyby stanowić bezpieczny pomost między cyfrowymi walutami a fiatem. Całe szczęście, jest ich całkiem sporo, a w dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku z nich.

Dlaczego wybór dobrej giełdy jest ważny?

Zanim omówimy, który bank jest najlepszy dla kryptowalut, ważne jest aby najpierw wyjaśnić coś innego. Jeśli używasz niewłaściwej giełdy, może nie mieć znaczenia, z którego banku korzystasz. Nadal możesz nie mieć możliwości wypłaty lub wpłaty środków. To właśnie częściowo stało się w przypadku sytuacji regulacyjnej z Binance.

Problemy Binance zaczęły się, ponieważ firma nie miała licencji potrzebnych do działania w jurysdykcjach, w których już prowadziła operacje. Oczywiście, jest to nielegalne, aby działać bez potrzebnych licencji. Zrozumiałe jest także to, że banki nie chcą robić interesów z nielegalnymi podmiotami. W przypadku Binance sytuacja nie była aż tak ekstremalna. Wiele banków nadal pozwalało przeprowadzać transakcje z platformą. Jednak w bardziej zaawansowanym przypadku, korzystając z niewłaściwej giełdy można natknąć się na kłopoty.

Dodatkowo, jedną z najczęściej używanych form przekazywania pieniędzy na giełdy w Europie jest przelew SEPA. Jest to system, który może być ograniczony. SEPA jest inicjatywą UE, a nie tylko pojęciem technicznym. Oznacza to, że kiedy organy regulacyjne chcą, mogą zatrzymać transfery SEPA do określonej firmy. W takim przypadku nie pomoże nawet przyjazny kryptowalutom bank.

Co z tego więc wynika? To, że potrzebujesz dobrej giełdy. Najbezpieczniejszym sposobem na zapewnienie, że zawsze będziesz miał możliwość wypłacenia swoich środków, jest skorzystanie z jednej z dużych scentralizowanych giełd. Oczywiście, nie jest to opcja dla tych, którzy wolą prywatność. Tacy użytkownicy mogą wybrać zdecentralizowaną giełdę i operować w stablecoinach.

Trzymaj się z dala od tradycyjnych banków

Zanim przejdziemy do poszczególnych pozycji, jest jedna interesująca rzecz łącząca większość banków przyjaznych kryptowalutom. Wszystkie one są cyfrowe, nowe i innowacyjne.

Przeszukując internet w poszukiwaniu banków przyjaznych kryptowalutom można znaleźć wiele artykułów. Większość stron jako najlepsze wymienia te same pozycje. Wiele z nich nie jest jednak aż tak dobrze znanych. Są one również stosunkowo nowe w porównaniu z tradycyjnymi bankami.

Istnieje wiele powodów, dla których tak jest. Wiele z nich przypomina powody, dla których ludzie posiadają lub nie posiadają kryptowalut. W szczególności dla banków, kryptowaluty są często postrzegane jako zagrożenie. Dlaczego? Ponieważ jednym z ich podstawowych zastosowań jest usunięcie pośrednika.

Można się więc zastanawiać, dlaczego te cyfrowe banki chcą wdrożyć kryptowaluty? Cóż, należy przyznać, że waluta fiat nie zniknie i prawdopodobnie nadal będzie formą waluty używaną przez większość. Dlatego właśnie banki cyfrowe widzą sposób na zdobycie klientów dużych banków poprzez bycie pierwszymi, którzy oferują przyjazne spojrzenie na nową technologię, budując mosty między tym co stare i nowe.

Dlaczego więc duże banki nie chcą stać się pionierami w tej kwestii? Prawdopodobnie chodzi o tradycyjne powody. Zarządy wielu dużych banków są pełne ludzi starszych, którzy nie rozumieją, ani nie chcą rozumieć zastosowania kryptowalut. Ilość innowacji jest znacznie inna w banku rozpoczynającym działalność w porównaniu do banku, który działa mniej więcej w ten sam sposób od dziesiątek lat (lub nawet wieków). Wiele banków żyło również w nadziei, że kryptowaluty umrą. Jak jednak widzimy, nigdzie się one nie wybierają a wręcz rosną jak na drożdżach.

Właśnie dlatego powinieneś mieć na uwadze, że banki wymienione w tym artykule nie są tradycyjnymi bankami. Są to tzw. neo banki. Jednak nie powinno to powstrzymać Cię przed daniem im szansy. Warto również zauważyć, że tylko dlatego, że szukasz banku przyjaznego kryptowalutom, nie oznacza to, że musisz przenieść wszystkie swoje finanse z jednego banku do drugiego. Dobrym pomysłem może być po prostu założenie konta w jednym z tych neo banków tylko do obsługi Twoich krypto inwestycji. Swoje główne konto możesz nadal posiadać w innej, tradycyjnej instytucji.

Banki najbardziej przyjazne kryptowalutom

Zapoznając się z poniższą listą należy pamiętać o kilku rzeczach. Cztery z pięciu banków są dostępne w Polsce. Jednak jeden z nich – Monzo jest dostępny tylko dla brytyjskich użytkowników. Postanowiliśmy jednak umieścić go na tej liście, ponieważ wiemy, że wielu Polaków znajduje się na emigracji w UK. Co więcej, banki te są tylko kilkoma z dostępnych opcji. Robiąc głębszy research z całą pewnością znajdziesz także kilka innych pozycji.

Nuri Bank

źródło: nuri.com

Nuri, wcześniej znany jako Bitwala, jest bankiem z siedzibą w Niemczech, dostępnym dla wszystkich mieszkańców w UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i wielu innych jurysdykcjach.

Aplikacja pozwala inwestować oraz oszczędzać w kryptowalutach. Co więcej oferuje nawet 5-procentowe roczne oprocentowanie na Bitcoinie. Wszystko bezpośrednio z niemieckiego konta bankowego, które oferuje darmową kartę debetową VISA.

Najważniejsze cechy Nuri:

  • Pełne niemieckie konto bankowe z gwarancją depozytu w wysokości 100 000 EUR
  • Karta debetowa Visa z nieograniczoną liczbą darmowych wypłat z bankomatów
  • Portfel kryptowalutowy, kupno i sprzedaż BTC i ETH oraz konto oszczędnościowe BTC
  • Bezpieczne portfele i skarbce do przechowywania kryptowalut
  • Darmowy roczny raport podatkowy
  • Obsługa klienta przez czat i e-mail
  • Partnerstwo z Solarisbank do obsługi swoich kont, co sprawia, że depozyty do 100 000 EUR są ubezpieczone. Jeśli chodzi o opłaty, otwarcie konta jest całkowicie darmowe i nie ma żadnych opłat za zarządzanie. Jedyną prowizją jaką zapłacisz jest opłata transakcyjna w wysokości 1%.

Jedną z najlepszych cech Nuri jest ich plan oszczędnościowy. Nuri wierzy, że oszczędzanie i inwestowanie w kryptowaluty nie powinno być uciążliwe. Dlatego też ułatwiają to tak bardzo, jak to tylko możliwe. Bank ten pozwala nawet zautomatyzować zakupy Bitcoina i Ethereum, dzięki czemu inwestowanie może stać się Twoją rutyną. Wystarczy skonfigurować powtarzające się płatności, a Nuri automatycznie kupi kryptowalutę za ustaloną każdego miesiąca.

Konto oszczędnościowe Bitcoin zapewnia do 5% APY i oferuje następujące korzyści:

  • Cotygodniowe wypłaty bezpośrednio na konto w każdy poniedziałek
  • Brak blokady. Możesz dodawać i wypłacać środki w dowolnym momencie.
  • Wypłata i konwersja na Euro w ciągu kilku minut
  • Minimalna inwestycja w wysokości 10 EUR.
  • Przy inwestowaniu obowiązują tylko opłaty sieciowe. Przy wypłatach nie ma dodatkowych prowizji.

Co sprawia, że jest to jeszcze lepsze rozwiązanie, to fakt, że wykorzystuje ono “siłę uśredniania kosztów w dolarach” (ang. dollar-cost-averaging). Oznacza to, że kiedy ceny kryptowalut są niższe, kupujesz więcej Bitcoina lub Ethereum, a kiedy są wyższe, kupujesz mniej. Z czasem niweluje to zmienność i zmiany cen Twoich zakupów. Dzięki temu osiągasz najlepsze długoterminowe wyniki.

Jeśli chodzi o przyjazność dla kryptowalut, Nuri jest świetne. Za ich pośrednictwem możesz bezpośrednio kupić zarówno Bitcoin, jak i Ethereum. Dodatkowo, oferują do 5% odsetek od posiadanych Bitcoinów. Jest to świetna oferta, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że robisz to za pośrednictwem swojego banku. Wszystko to tylko pokazuje, że Nuri jest bankiem przyjaznym kryptowalutom i raczej nie ograniczy twoich przelewów do firm związanych z cyfrowymi aktywami.

Fidor Bank

źródło: wikipedia.org

Fidor Bank już od 2014 roku jest jednym z najlepszych banków dla entuzjastów kryptowalut. Jest on niemieckim bankiem opartym wyłącznie na technologii cyfrowej. Obsługuje jednak wszystkich mieszkańców Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym Szwajcarii. Fidor jest również łatwy do skonfigurowania, a opłaty nie są takie złe. Za prowadzenie konta trzeba zapłacić 5 euro miesięcznie. Jeśli jednak przeprowadzisz więcej niż 10 transakcji miesięcznie, opłata ta jest niwelowana do zera.

W 2014 roku Fidor nawiązał współpracę z popularną niemiecką giełdą o nazwie Bitcoin.de. Pozwoliło to klientom na niemal natychmiastowe wpłacanie środków na zakup kryptowalut. Obecnie mają również partnerstwo z Krakenem. Bezpośrednie partnerstwa z giełdami kryptowalut sprawiają, że jest bardzo mało prawdopodobne, że nagle zamrożą twoje krypto transakcje

Monzo

źródło: Monzo.com

Monzo to bank który jest dostępny tylko dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. Podobnie jak w przypadku Fidor, Monzo jest również bankiem wyłącznie cyfrowym. Niezwykle korzystną zaletą Monzo jest brak opłat za płatności kartą. Korzystając z niej nie zapłacisz prowizji nawet za granicą.

To co wyróżnia Monzo jako bank przyjazny kryptowalutom to fakt, że podczas kryzysu Binance w czerwcu/lipcu 2021 roku, gdzie wiele banków wstrzymało wpłaty na giełdy kryptowalutowe, Monzo dało znać swoim klientom, że nadal będzie wspierać transakcje na giełdach kryptowalutowych.

Niemniej jednak nadal jest kilka giełd, których nie wspierają. Jest to jednak rozsądne podejście. Jak już bowiem wspomnieliśmy wcześniej, nie warto wspierać nielegalnych przedsięwzięć

Revolut

źródło: Revolut.com

Jest to kolejny wyłącznie cyfrowy bank. Revolut jest uważany przez wiele stron z recenzjami za najbardziej przyjazny krypto bank. Firma posiada ponad 15 milionów klientów na całym świecie. Aplikacja Revolut jest bowiem dostępna dla klientów ze wszystkich głównych krajów, takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, prawie całej Unii Europejskiej i oczywiście Polski.

Revolut jest również niezwykle łatwy w użyciu i konfiguracji, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych banków, które wymagają papierkowej roboty. Revolut wymaga tylko kilku informacji osobistych, w tym zdjęcia twarzy i dowodu tożsamości. Kolejnym krokiem jest zamówienie karty Visa przez aplikację i to wszystko. Co najważniejsze, z Revoluta można korzystać zupełnie za darmo

Powodem, dla którego Revolut jest postrzegany jako bank przyjazny kryptowalutom, jest fakt, że oferują oni możliwość kupowania kryptowalut za pomocą swojej aplikacji. Jakiś czas temu byli krytykowani za to, że nie pozwalają na wypłaty kryptowalut. Obecnie jednak firma oferuje taką możliwość w Wielkiej Brytanii. Być może w przyszłości zostanie ona wprowadzona również w Polsce.

Jednak kupowanie kryptowalut za pomocą Revoluta nie jest najtańszą rzeczą. Revolut ma opłatę podstawową w wysokości 2,5% i dodatkowe 0,5%, jeśli dokonujesz transakcji powyżej 1000 funtów. Jedynym sposobem na obniżenie opłaty jest uaktualnienie konta do wersji premium lub metal. Wyższe pakiety kosztują jednak odpowiednio 29,99 PLN lub 49,99 PLN. W przypadku posiadania wyższej wersji konta, opłata bazowa jest obniżana do 1,5%.

Chociaż robota jaką Revolut robi w przestrzeni kryptowalutowej jest niezwykle owocna, niekoniecznie jest to najlepsza platforma do handlu. Jednak, podobnie jak w przypadku kilku poprzednich banków, to wszystko pokazuje, że prawdopodobieństwo ograniczenia aktywności w przestrzeni krypto jest raczej znikome

Wirex

źródło: pentagram.com

Chociaż Wirex znajduje się na wielu listach najbardziej przyjaznych kryptowalutom banków, to w rzeczywistości nie jest bankiem. Mimo to warto o nim wspomnieć, ponieważ, jak twierdzą na swojej stronie internetowej, fakt nie bycia bankiem pozwala im robić rzeczy, o których banki mogą tylko pomarzyć. Wirex ma swoją własną kartę płatniczą wydaną we współpracy z Mastercard i reklamuje ją jako bardziej korzystną niż karty Monzo czy Revolut. Wirex ma trzy różne plany, z których podstawowy jest bezpłatny. Jeśli uaktualnisz swój plan, otrzymasz większy cashback. Jeśli więc często używasz karty, zwrot za zakupy może zwrócić ci koszt zakupu wyższego planu.

Powodem, dla którego Wirex jest wymieniany na tak wielu stronach, mimo że nie jest bankiem, jest fakt, że wspiera on kryptowaluty, oferując jednocześnie te same tradycyjne funkcje, które oferują banki. Za pomocą aplikacji można dokonywać wymian wielu tradycyjnych walut oraz szerokiego wachlarza kryptowalut. Przynajmniej w porównaniu z ich konkurentami. Ponieważ Wirex nie jest bankiem, proces ten jest niemal natychmiastowy.

Wirex posiada również swój własny token (WXT), którego posiadanie daje możliwość angażowania się DeFi oraz innych funkcji związanych z kryptowalutami. To sprawia, że platforma jest może bardziej giełdą podobną do Crypto.com. Mimo to, jest to aplikacja warta sprawdzenia.

Podsumowanie

Wiele banków staje się bardziej przyjaznych kryptowalutom, ponieważ muszą to zrobić, jeśli chcą zatrzymać swoich klientów. Dlatego nie powinieneś się zbytnio martwić, jeśli twój bank nie oferuje możliwości bezpośredniego zakupu cyfrowych aktywów. Jeżeli choć część działalności opiera się na tokenach, możesz raczej spać spokojnie.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie musisz też przenosić całych swoich finansów z twojego głównego banku. Wiele z tych cyfrowych banków może nie oferować takich samych zabezpieczeń depozytowych jak niektóre duże instytucje. Możesz nie czuć się z tym komfortowo, jeśli dysponujesz dużymi sumami pieniędzy.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Marzec 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane