Jak obecnie działają produkty blockchain ukierunkowane na rolnictwo

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Istnieje wiele przypadków użycia blockchain, które mogą pomóc w rozwoju branży rolniczej.

  • Mając do dyspozycji miliardy dolarów, czy są firmy, które są skłonne iść razem z innowacjami?

  • Są projekty, które od lat pracują nad powstaniem pomysłu i crowdfundingiem, ale nadal nie wprowadziły swojego produktu.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Dużo się mówi o przyjęciu produktów blockchain w różnych branżach, a sektor rolniczy i rynki rolne nie są tutaj wyjątkiem.

Istnieją dziesiątki start-upów i inicjatyw opartych na blockchain, których celem jest rozwój rolnictwa. Jednym z ostatnich wydarzeń w tej dziedzinie jest zapowiedź Singapuru. Zainwestuje on 9 milionów dolarów w zwiększenie wykorzystania technologii blockchain w kilku sektorach gospodarki miasta.

W ramach jednego planowanego partnerstwa Singapore Blockchain Innovation Program będzie współpracował ze start-upem DiMuto z dziedziny rolnictwia. W założeniu obie strony będą opracowywać projekt identyfikowalności produktów rolnych oparty na łańcuchu bloków.

Blockchain ma pomóc branży rolniczej na wiele sposobów, takich jak usprawnienie zarządzania łańcuchem dostaw, uwierzytelnianie produktów, zarządzanie zapasami, zużycie energii, inicjatywy dotyczące zrównoważonego rozwoju i nie tylko. Ale pytanie brzmi, czy którykolwiek z tych pomysłów został wdrożony w praktyce i jak obecnie radzą sobie produkty blockchain ukierunkowane na rolnictwo.

Digitalizacja danych w celu udowodnienia zrównoważonego rozwoju

Aby odpowiedzieć na te pytania, BeInCrypto skontaktował się z Paulem Ryanem, dyrektorem wykonawczym i współzałożycielem Aglive. Ten startup, wdraża dane blockchain i Internet rzeczy (IoT) w celu śledzenia produktów od przetwarzania do płyty poprzez digitalizację łańcucha dostaw żywności. Ta australijska firma ma działający produkt i już współpracuje z rolnikami.

Według Ryana rynek agrotechniczny jest tutaj i może pozwolić na:

Możliwość pełnego śledzenia i dostarczenia dowodów dla wszystkich punktów danych w łańcuchu dostaw widocznych dla wszystkich, co dało konsumentom możliwość uzyskania dokładnie tego, co kupili.

Ryan kontynuował:

Oszustwa w branży spożywczej to ogromny problem, który kosztuje do 40 miliardów dolarów rocznie. Blockchain pozwala nam zapewnić, że nasze produkty są legalne i bezpieczne. Rodziny zasługują na to, by wiedzieć, że wszystko, co kupują, jest dokładnie tym, jak się prezentują.

Przemysł rolniczy mógłby odnieść duże korzyści z dalszego wprowadzania technologii blockchain. Jednak jednym z głównych wyzwań jest tutaj to, że rolnictwo jest branżą, która często pozostaje w tyle pod względem innowacji technologicznych, powiedział Ryan. Wielu rolników nadal korzysta z dokumentacji papierowej, co stanowi przeszkodę i utrudnia zarządzanie danymi w gospodarstwie.

Produkty blockchain stabilizują agrobiznes

Oprócz śledzenia produktów od pola do talerza, co pozwala na większą analizę, wymianę informacji i usprawnienia procedur, blockchain może być wykorzystany do zapewnienia stabilności finansowej i dotacji dla osób z branży rolniczej.

Ryan powiedział, że są rolnicy, którzy chcą podwoić wartość swoich dochodów, ale nie mają nadziei, jeśli nie mogą zdobyć kapitału na działalność rolniczą, aby zabezpieczyć swoje bydło przed suszą, ulepszyć metody i urządzenia w gospodarstwie. Aby otrzymać pieniądze, musimy mieć banki, które są pewne praktyki na farmie. Dalej stwierdził:

Identyfikowalność umożliwia udzielanie pożyczek sekurytyzowanych. Jeśli rolnicy mają stały przepływ gotówki dzięki pożyczkom opartym na blockchain, mogą po prostu skupić się na tym, co robią najlepiej. To olbrzymia okazja, by połączyć wszystkie punkty i zbudować zaufanie ubezpieczycieli i finansistów. Dane są najważniejsze – gdy już je uzyskasz i będą dostępne za pośrednictwem łańcucha bloków, możesz przekształcić praktykę rolniczą w usługę o wartości dodanej, ponieważ wszystkie informacje są dostępne i zweryfikowane. Blockchain zwiększy zaufanie inwestorów.

Technologia umożliwia teraz przechwytywanie certyfikowanych i zweryfikowanych danych oraz udowodnienie, że produkty nie są fałszywe. Ponadto blockchain można wykorzystać jako zachęcanie do zrównoważonych praktyk w sektorze rolnym. Ryan wyjaśnił:

Na przykład używamy prostego systemu QR, za pomocą którego można zeskanować i zweryfikować produkt. Jeśli więc twierdzi, że jest to produkt ekologiczny lub zrównoważony, można to zweryfikować. Masz również możliwość mierzenia zrównoważonego rozwoju na farmie. Można określić kryteria i zasady służące poprawie zrównoważenia gospodarstw, w tym dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa w gospodarstwach. Blockchain zweryfikuje zgodność. Digitalizacja danych i łączenie informacji okaże się zrównoważone.

Nowa definicja przestrzeni agrotechnicznej

Istnieje wiele innych platform oferujących podobne opcje dla sektora rolniczego, takich jak między innymi AgriDigital, AgriLedger, TE-Food. Chociaż takie firmy mogą nie przyciągać takiego samego poziomu uwagi. Produkty oparte na blockchain w innych branżach, po cichu pracują nad przedefiniowaniem tradycyjnego modelu rolnictwa.

W grudniu ubiegłego roku Światowe Forum Ekonomiczne Global Future Council on Cryptocurrencies opublikowało raport zawierający przegląd krajobrazu kryptowalut. Współprzewodniczący rady wyrazili jasno, że chcą zbadać, w jaki sposób waluty cyfrowe mogą pomóc ludzkości w jak najszerszym zakresie.

Większość raportu to seria opisów głównych projektów związanych z kryptowalutami, w tym aplikacji pozafinansowych. Dlatego w raporcie wymieniono również Etherisc, zdecentralizowany protokół ubezpieczeniowy, który współpracował z Aon i Oxfam w celu wprowadzenia platformy opartej na blockchain, która zapewnia ubezpieczenia drobnym rolnikom na Sri Lance.

Kapitalizacja kontra efektywność

Sukces wielu projektów blockchain mierzy się kapitalizacją rynkową natywnej kryptowaluty platformy projektu. Projekty agrotechniczne blockchain są uznawane za udane w bardziej tradycyjny sposób na podstawie liczby klientów i wykorzystania.

Ponieważ blockchain jest postrzegany jako rewolucyjna i potencjalnie zmieniająca grę technologia, niektóre firmy próbowały zebrać pieniądze lub zwiększyć swoją wycenę, włączając blockchain lub walutę cyfrową do swoich modeli biznesowych. Jednak są też projekty, które od lat pracują nad powstaniem pomysłu i finansowaniem społecznościowym, ale nadal nie wprowadziły swojego produktu.

Istnieje oczywiście wiele rentownych i poważnych firm, które chcą rozwiązać rzeczywiste globalne problemy rolne za pomocą blockchain. Jest także szereg platform, które albo wymarły, albo próbują podążać za technologią blockchain. Ponieważ łańcuch wartości w rolnictwie jest głównym miejscem dla innowacji, prawdopodobnie będziemy nadal obserwować rozwój projektów, chociaż prawdopodobnie znacznie cichszy niż ich odpowiedniki skoncentrowane na branży finansowej.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Harrison jest analitykiem, reporterem i głównym specjalistą w BeInCrypto z siedzibą w Tel Awiwie w Izraelu. Harrison jest zaangażowany w przestrzeń kryptowalut od końca 2016 roku i jest pasjonatem technologii zdecentralizowanej księgi rachunkowej oraz jej potencjału.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now