Zobacz więcej

Instytucjonalne inwestycje w kryptowaluty – eksperci mówią o skutkach

4 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Świat kryptowalut walczy o szerszą adopcję od samego początku swojego istnienia.
  • Możliwości dla przestrzeni kryptowalutowej rosną wraz z pojawieniem się coraz większego poparcia.
  • Istnieją obawy o to, jakie niezamierzone konsekwencje mogą wyniknąć z tego zainteresowania.
  • promo

W miarę jak do przestrzeni kryptowalutowej napływają inwestycje instytucjonalne, pojawiają się pytania o to, jak wpłynie to na tę branżę. Inwestorzy przyglądają się możliwościom nacisku na przyjęcie kryptowalut przez główny nurt, jednocześnie rozważając ogólny wpływ.

Przestrzeń kryptowalutowa eksplodowała w ciągu ostatniego roku. Bitcoin osiągnął swój rekord wszechczasów, miał miejsce boom NFT i ogrom nowych innowacje DeFi. Koniec końców, branża nigdy nie była tak naładowana energią. W środku całej tej aktywności, rynek zalali nowi inwestorzy.

W rzeczywistości większość statystyk mówi, że inwestycje w kryptowaluty i blockchain prawie podwoiły się od 2020 roku. Ostatnio, napływ na rynki i giełdy jest w rękach inwestorów indywidualnych. Sierpniowe odrodzenie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin, Ether i Dogecoin, w dużej mierze pochodzi od indywidualnych inwestorów detalicznych.

Jednak w tym roku do przestrzeni kryptowalutowej napłynęła również rekordowa liczba inwestycji instytucjonalnych. Według ankiety Fidelity Digital Assets, 71% inwestorów instytucjonalnych ma plany inwestycji w aktywa cyfrowe w przyszłości. Ponadto, zarówno duże firmy inwestycyjne, jak i całe kraje przygotowują się do rynku charakteryzującego się większą liczbą inwestycji instytucjonalnych.

W tym roku gigant usług finansowych Visa dokonał wielkiego wejścia w przestrzeń kryptowalutową. Podczas gdy Visa już wcześniej istniała w krypto świecie, w 2021 r. zaangażowała się poprzez duże inwestycje.

Ponadto Visa ogłosiła plan pomocy bankom we wprowadzeniu Bitcoina i usług handlowych. Firma zakupiła również niedawno swój pierwszy NFT w postaci CryptoPunka.

PayPal również wywołał fale swoimi różnymi ogłoszeniami związanymi z kryptowalutami. Ostatnio gigant płatniczy otworzył handel kryptowalutami dla swoich klientów w Wielkiej Brytanii. Wraz z Visą, w czerwcu zainwestował również w fundusz Blockchain Capital o wartości 300 milionów dolarów.

Istnieją jednak obawy o to, jakie inne implikacje wiążą się z tym zwiększonym zainteresowaniem.

Uproszczenie kryptowalut

Największą korzyścią z inwestycji instytucjonalnych jest dostępność, jaką przynoszą one szerszemu gronu odbiorców.

Na przykład, Bitcoin Trust firmy Grayscale pozwala inwestorom indywidualnym spekulować na Bitcoinie bez jego bezpośredniego zakupu. Kiedy ludzie wciąż wahają się co do kryptowalut, to sprawia, że wejście na rynek jest jeszcze łatwiejsze. Innymi słowy, są to bramki do przestrzeni kryptowalutowej.

Barney Mannerings, dyrektor generalny Vega Protocol, zdecentralizowanej sieci handlu i rozliczeń instrumentów pochodnych, wyjaśnia, w jaki sposób ten wzrost zapewnia ochronę.

Z zadowoleniem przyjmuję pieniądze i zainteresowanie ze strony instytucji takich jak PayPal, które znajdują się poza rodzimą społecznością kryptowalut. Im więcej kryptowalut i zdecentralizowanych finansów (DeFi) jest zintegrowanych z ‘prawdziwym światem’, tym lepiej. To sprawia, że trudniej jest stłumić wzrost i sukces tej technologii lub uregulować ją do zapomnienia.

Mannerings dodaje:

PayPal wprowadzający kryptowaluty dla swoich użytkowników w Wielkiej Brytanii sprawi, że ta klasa aktywów będzie bardziej dostępna i może służyć jako brama do eksperymentów. Gdy codzienni użytkownicy staną się bardziej komfortowi w posiadaniu kryptowalut, będą badać sposoby, w jakie mogą je wykorzystać do pracy i generować wartość poprzez bardziej wyrafinowane produkty DeFi, których do tej pory tak naprawdę nie oferują żadne tradycyjne instytucje finansowe ani aplikacje finansów konsumenckich.

Te dodatkowe produkty finansowe i oferty są odejściem od instytucji, które po prostu trzymają duże ilości bitcoinów. Sidney Powell, dyrektor generalny i współzałożyciel Maple Finance stwierdził:

Różnica polega teraz na tym, że tam, gdzie wcześniej instytucje były zainteresowane bezpośrednim posiadaniem kryptowalut takich jak BTC, teraz są bardziej zainteresowane oferowaniem produktów, aby wyróżnić się wśród klientów. Instytucje tak różne, jak stuletnie globalne banki inwestycyjne po zupełnie nowe startupy z aplikacjami mobilnymi, zwracają się z pytaniem, w jaki sposób mogą pozyskiwać zyski z DeFi dla klientów.

Tym razem jest inaczej

Nie da się zaprzeczyć fundamentalnym zmianom, które nastąpiły w 2020 i 2021 roku. Kevin Tai, dyrektor generalny i współzałożyciel Linear Finance wyjaśnia, w jaki sposób te zmiany różnią się od poprzednich, które wzbudziły zainteresowanie tradycyjnego sektora finansowego.

Wierzę, że tym razem jest inaczej niż wcześniej, ponieważ nastąpiła ogromna zmiana w globalnym postrzeganiu kryptowalut w wielu krajach w czasach niepewności gospodarczej. Gwałtowny wzrost Bitcoina i Ethereum doprowadził do silnej adopcji ze strony klientów detalicznych, a duże korporacje postrzegają to teraz jako sposób na utrzymanie przewagi konkurencyjnej.

Ponadto, Gunnar Jaerv, COO z First Digital Trust, mówi, że ci wielcy gracze nie stoją już z boku w przestrzeni. Mają teraz aktywne interesy poza stagnacją udziałów.

Nie siedzą już tylko na uboczu, ale chcą wziąć udział w tej nowej klasie aktywów.

Jaerv wyraża jednak też pewne obawy dotyczące inwestycji dużych graczy:

Jednak mogą pojawić się pewne wyzwania w tym zakresie – regulacje, brak infrastruktury i edukacji.

Kwestia niezamierzonych konsekwencji

Pozytywne rezultaty stanowią lwią część zainteresowania i znaczenia, gdy rozważa się te ruchy dużych inwestorów. Istnieją jednak obawy dotyczące niezamierzonych konsekwencji.

Matt Luongo, współzałożyciel Thesis, docenia wpływ, jaki zainteresowanie instytucjonalne wywarło na cenę i społeczność kryptowalutową.

Wszyscy myśleli, że jesteśmy szaleni przez lata i wszyscy chcemy walidacji. Ale zainteresowanie instytucjonalne to zatrute jabłko. Im mocniej instytucje obejmują kryptowaluty, tym bardziej prawdopodobne jest, że będą one nadmiernie regulować, budować fosy i próbować kooptować to, co robimy.

Ten rodzaj hype’u i upadku był widoczny w tym roku za sprawą Elona Muska i Tesli. Gwałtowny wzrost i spadek zainteresowania Muska miał konsekwencje dla kryptowalut, przynajmniej z pozoru.

Oprócz obaw związanych z kooptacją, Mannerings widzi, jak zaangażowanie instytucjonalne może podważyć fundamentalne zmiany strukturalne, które próbują wprowadzić kryptowaluty.

Obawiam się, że gdy zobaczymy więcej instytucji wchodzących w tę przestrzeń, zasoby zostaną skierowane na włączenie oswojonych wersji aktywów kryptowalutowych / protokołów DeFi do obecnych scentralizowanych systemów, które utrwalą wiele z tych samych problemów strukturalnych, które mamy teraz.

Jednakże, widzi on również jeszcze więcej możliwości wzrostu.

Jestem znacznie bardziej zainteresowany instytucjami wspierającymi technologie, które budują sprawiedliwe, bezpieczne, zdecentralizowane systemy, które są prawdziwą alternatywą dla scentralizowanych systemów, które widzimy dzisiaj, co jest ostateczną obietnicą technologii.

Akt równowagi

Instytucjonalne zaangażowanie jest konieczne, aby kontynuować przenoszenie kryptowalut i technologii blockchain do głównego nurtu.

Jednakże, prawdopodobnie będzie to akt równowagi. W miarę wzrostu adopcji i zainteresowania, trzeba będzie zastanowić się, jak najlepiej zrównoważyć różne interesy i pobudki.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
4651b07415a7685f1649d2f29bcda9c3.jpg
Savannah Fortis
Savannah Fortis jest dziennikarką multimedialną zajmującą się tematami z pogranicza kultury, stosunków międzynarodowych i technologii. Dzięki swoim podróżom została wprowadzona do społeczności kryptowalut w 2017 roku i od tego czasu pozostaje w interakcji ze światem krypto.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane