Ile zostało z 21 milionów Bitcoinów?

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Bitcoin został matematycznie zaprojektowany jako zdecentralizowane zabezpieczenie przed wadliwym systemem bankowym.

  • Ponieważ prawie 90% całej podaży Bitcoinów jest już wydobytych, w obiegu lub utraconych na zawsze, niewiele z nich zostało do pozyskania.

  • Rok 2140 to docelowa data zakończenia produkcji Bitcoinów.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Jedną z głównych zalet Bitcoina (BTC) jest to, że w przeciwieństwie do walut fiducjarnych jego podaż jest ograniczona. Daje to mu wysoce deflacyjną cechę, która stała się bardzo pożądana w dzisiejszym świecie, gdzie drukarnie pieniędzy banków centralnych pracują w nadgodzinach.

Bitcoin został matematycznie zaprojektowany jako zdecentralizowane zabezpieczenie przed wadliwym systemem bankowym, który był w dużej mierze odpowiedzialny za ostatni poważny kryzys gospodarczy w 2008 roku. Ponad dziesięć lat później w gospodarce światowej znów panuje chaos, a banki drukują pieniądze, jakby nie było jutra, aby nie dopuścić do popadnięcia ich gospodarek w finansową przepaść.

Ponieważ prawie 90% całej podaży Bitcoinów jest już wydobytych, w obiegu lub utraconych na zawsze, niewiele z nich zostało do pozyskania. Ten prosty wykres ukazuje przewidywalną emisję i podaż Bitcoina:

Źródło: bitcoinblockhalf.com

Aby zrozumieć, dlaczego Bitcoin został zaprojektowany w ten sposób, musimy cofnąć się o kilka lat do jego powstania.

Krótka historia Bitcoina

Po wielu próbach stworzenia waluty cyfrowej, z których największym sukcesem był B-money inżyniera komputerowego Wei Dai w 1998 r., enigmatyczny Satoshi Nakamoto najwyraźniej rozpoczął pracę nad swoim white paper w 2008 r. W październiku tego samego roku został on opublikowany pod tytułem „Bitcoin: Elektroniczny system gotówkowy peer-to-peer ”.

Dziewięciostronicowy artykuł nakreślił projekt i uzasadnienie dla waluty cyfrowej z zamiarem zrobienia tego, czego żadna inna próba nie mogła zrobić wcześniej – stworzenia anonimowej, pozbawionej potrzeby zaufania (trustless), zdecentralizowanej waluty. Pisało w nim:

Potrzebny jest elektroniczny system płatności oparty na dowodzie kryptograficznym, a nie na zaufaniu, umożliwiający każdej z dwóch chętnych stron bezpośrednio dokonywać transakcji bez potrzeby korzystania z zaufanej strony trzeciej.

Satoshi nie był fanem nowoczesnego systemu bankowego, a w szczególności bankowości opartej na rezerwie cząstkowej. Bank przyjmuje depozyty i udziela pożyczek lub inwestuje za pomocą cudzych pieniędzy, ale musi posiadać rezerwy równe tylko ułamkowi tych zobowiązań depozytowych.

Na początku Bitcoiny były wysyłane do i od użytkowników w celu przetestowania oprogramowania. Pierwsze rzeczywiste użycie BTC do rzeczywistego zakupu czegoś miało miejsce w 2010 roku, kiedy Laszlo Hanyecz na forum bitcointalk zamówił pizzę w zamian za 10 000 bitcoinów. Otrzymał 25-dolarowe zamówienie na pizzę w zamian za BTC, co było pierwszą w historii transakcją materialnego towaru.

W pierwszym roku istnienia Bitcoina nie było giełd, które zamieniałyby fiat na BTC i odwrotnie. Ten zasadniczy wymóg został spełniony przez Jeda McCaleba, który zmienił swoją domenę mtgox.com w pierwszą w historii giełdę Bitcoinów o nazwie Mt. Gox. Pierwotnie była znana jako Magic: The Gathering Online Exchange.

Do 2014 roku Mt. Gox obsługiwał 70% globalnych transakcji bitcoinowych, a jego infrastruktura zaczęła odczuwać presję. Został również skutecznie zamrożony w ramach amerykańskiego systemu bankowego w poprzednim roku z powodu problemów regulacyjnych. Giełda została zamknięta w 2014 roku po stracie ponad 744 000 BTC.

Wraz ze wzrostem popularności i ceny aktywa, pojawiło się więcej giełd i platform handlowych, a światowa popularność wzrosła. 3 stycznia 2019 r. Bitcoin skończył dziesięć lat i stał się globalnie uznanym aktywem cyfrowym notowanym za około 3870 USD.

Ile Bitcoinów zostało do wydobycia?

W chwili pisania tego tekstu w obiegu jest 18,6 miliona BTC, czyli 88,57% z góry określonego maksimum 21 milionów. Oznacza to, że do wydobycia zostało około 2,4 miliona. Ze względu na model matematyczny regulujący emisję Bitcoinów, wydobycie pozostałych 11,5% zajmie około 119 lat.

Rok 2140 jest docelową datą wyczerpania produkcji Bitcoinów, zgodnie z wykresem emisji i na stałe zakodowanym blockchainem. Co cztery lata liczba Bitcoinów produkowanych w jednym bloku jest zmniejszana o połowę.

Wytworzenie bloku zajmuje około dziesięć minut, a obecna nagroda za wydobycie wynosi 6,25 BTC za blok. W 2024 r. spadnie do 3,125 BTC na blok, raz po raz zmniejszając się o połowę – co cztery lata, aż do wyczerpania podaży. Obecnie dziennie wydobywa się 900 BTC.

Ta funkcja halvingu prowadzi również do modeli cenowych, takich jak ten oparty o relację stock-to-flow. Waluta w obiegu – stack – jest podzielona przez liczbę nowo generowanych monet – flow. Czyni to Bitcoina „twardą” walutą, która ma tendencję do wzrostu wartości, jak miało to miejsce od początku jego istnienia.

Rzadkość (scarcity) również napędza popyt, czego wyraźnym dowodem jest chciwe zachowanie funduszy instytucjonalnych w 2020 r., które wyniosły cenę aktywa na niespotykany dotąd poziom. Używając Bitcoina jako zabezpieczenia przed nadzorowaną przez państwo polityką fiskalną, czyli drukowaniem pieniędzy, owi instytucjonalni gracze raczej nie sprzedadzą swoich aktywów, jeśli uznają, że ich wartość wzrośnie w dłuższej perspektywie. To dodatkowo napędza rzadkość posiadania naszego aktywa.

Utracone Bitcoiny

W 2018 roku eksperci branżowi oszacowali, że co najmniej 4 miliony BTC zostało „utraconych”, a 2 miliony zostały skradzione.

Teoretycznie pozostawia to aktualnie w obiegu około 14,5 miliona monet nadających się do użytku i zbywalnych. Wall Street Journal oszacował, że około 20% wszystkich istniejących monet zostało „zagubionych” i jest bardzo mało prawdopodobne, aby powróciły do obiegu.

Istnieją bardziej ekstremalne szacunki dotyczące utraconych BTC, takie jak artykuł badawczy z kwietnia 2020 r. autorstwa menedżera z Cane Island Alternative Advisors, Timothy’ego Petersona, który twierdził, że 1500 Bitcoinów jest traconych każdego dnia. Oznacza to, że tylko 14 milionów z nich kiedykolwiek znajdzie się w obiegu.

Znaczenie liczby 1337

Liczby 1337 jest szeroko stosowana w internecie jako określenie „LEET”, co oznacza „elitarny”. Często była ona dołączana do Bitcoina z założeniem, że posiadanie zaledwie 0,1337 BTC umieści cię wśród globalnej elity inwestorów, jeżeli aktywo to osiągną wysokie, siedmiocyfrowe prognozy cenowe w ciągu następnej dekady.

Przy dotychczasowych rekordach wszech czasów w okolicy 42 000 USD ta kwota BTC równałaby się tylko około 5600 USD. Jednak jeśli aktywo wzrośnie do siedmiocyfrowego terytorium w ciągu następnej dekady, to może być warte znacznie więcej. W tej chwili posiadanie tylko jednego Bitcoina przekracza oszczędności większości przeciętnych osób w wieku produkcyjnym, które nie posiadają dziesiątek tysięcy dolarów.

Kim są wieloryby Bitcoina?

Posiadanie Bitcoinów jest coraz trudniejsze, co oznacza, że kilka adresów posiada większość aktywów. Sytuacja ta została ostatnio zaostrzona, gdy ogromne fundusze instytucjonalne, takie jak Grayscale i MicroStrategy, zaczęły gromadzić tysiące z nich jednocześnie. Powszechnie wiadomo również, że Satoshi wydobył około 1 miliona BTC i żadna z tych monet nie ruszyła się w ciągu ostatniej dekady.

Według Bitcoin Rich List, tylko 101 adresów zawiera około 14% obecnej podaży Bitcoinów, co odpowiada około 90 miliardom dolarów. Wiele spośród największych należy do giełd. Dodatkowe 30% wszystkich Bitcoinów jest również przechowywanych pod adresami wielorybów, które posiadają od 1000 do 10000 monet.

Inną otwierającą oczy statystyką jest to, że około połowa wszystkich adresów ma mniej niż 0,001 BTC. Zasadniczo więc ponad 85% wszystkich obecnie znajdujących się w obiegu Bitcoinów jest przechowywanych pod adresami zawierającymi więcej niż dziesięć monet.

Jeśli ten trend się utrzyma, a wieloryby nie będą miały zamiaru sprzedawać swoich zasobów, to ilość Bitcoinów pozostałych do kupienia przez przeciętnego Kowalskiego będzie poważnie ograniczona.

Podaż i popyt

Podsumowując, w ciągu nadchodzących 119 lat pozostało do wydobycia zaledwie 2,4 miliona Bitcoinów. Ponieważ prawie 90% wszystkich BTC, które kiedykolwiek istniały, już znajduje się w obiegu lub zostało utracone na zawsze, te nowe będą rzeczywiście bardzo rzadkie.

Obecny cykl rynkowy wskazuje, że instytucje kupowały aktywa na niespotykanych dotąd poziomach i jest mało prawdopodobne, aby to się zmieniło, biorąc pod uwagę obecne, tragiczne okoliczności gospodarcze na całym świecie.

W ciągu dwunastu lat życia cena aktywa stale ustanawiała nowe szczyty i wyższe dołki podczas bessy. Byki i niedźwiedzie walczyły ze sobą w czterech kolejnych cyklach rynkowych, ale ogólny trend jest wzrostowy.

Poza katastrofalną, globalną awarią zasilania lub końcem internetu, jaki znamy, jest bardzo niewiele przesłanek za tym, że ten trend ulegnie zmianie w przyszłości.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Martin pisze o cyberbezpieczeństwie i informatyce od dwóch dekad. Ma wcześniejsze doświadczenie w tradingu oraz aktywnie zajmuje się branżą blockchain i kryptowalut od 2017 roku.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now