2020 rok z całą pewnością był dobrym rokiem dla Ethereum. Ze względu na zdecentralizowane finanse (DeFi), cena tego tokena rosła stabilnie z miesiąca na miesiąc. Teraz, po raz pierwszy w historii, hashrate Ethereum przekroczył 250 TH/s. Oznacza to wzrost o 80% od początku roku oraz osiągnięcie nowego ATH.

Według Glassnode, niedawny napływ nowych górników jest spowodowany szybkim rozwojem branży DeFi i rekordowymi opłatami transakcyjnymi.

We wrześniu aktywność w sieci była tak duża, że górnikom udało się zarobić ponad 166 milionów dolarów tylko na opłatach za transakcje

. Zwiększona aktywność DeFi doprowadziła Ethereum do pobicia rekordowej ilości transakcji, podobnej do tych osiąganych w szczytowym okresie CryptoKitties.

Od ATH osiągniętego w połowie września, opłaty transakcyjne Ethereum zdążyły spaść o ponad 80%. Nadal utrzymują się jednak powyżej średniej z lat poprzednich – w tym z roku 2017, kiedy to sieć była zatkana przez boom na ICO.

Poprzednie ATH hashrate’u Ethereum wynosiło około 246 TH/s i miało miejsce 9 sierpnia 2018 roku. Ethereum rozpoczęło 2020 rok z hashratem 144 TH/s. W sierpniu było to już blisko 200 TH/s, aby pod koniec września zbliżyć się do poprzedniego ATH.

Dlaczego hashrate jest ważny?

Wyższy hashrate oznacza, że w zabezpieczaniu sieci uczestniczy więcej górników. To z kolei jest dobra informacja nie tylko dla ekonomii blockchaina, ale również dla jego wewnętrznego bezpieczeństwa. Wyższy hashrate sprawia, że atak 51% jest trudniejszy do przeprowadzenia.

Dla porównania, warto zwrócić uwagę na doświadczenia Ethereum Classic. “Oryginalne Ethereum” doświadczyło ostatnio kilku ataków 51%. Zaufanie użytkowników do tokena ETC zmniejszyło się do tego stopnia, że dostawcy usług zalecali czekanie kilku godzin na potwierdzenie transakcji.

Ethereum nie jest jedynym blockchainem, który notuje rekordy w 2020 roku. Ostatnio Bitcoin ustanowił nowy rekord w zakresie liczby aktywnych adresów.

Coraz większą adopcję Ethereum dobrze widać na przykładzie portfela ERC-20 Metamask. Portfel ten kilka dni temu osiągnął nowy kamień milowy. Z platformy korzysta już ponad milion użytkowników miesięcznie, co oznacza 400% wzrost w ciągu ostatniego roku.