Zobacz więcej

Hash rate Ethereum (ETH) osiąga rekord wszechczasów

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Wczoraj, sieć Ethereum (ETH) odnotowała kolejny rekord wszechczasów pod względem hash rate'u.
  • Warto jednak zauważyć, że obecna cena ETH jest niższa niż w połowie maja, kiedy to osiągnęła rekordowy poziom ponad 4 300 USD.
  • Hash rate Bitcoina również znacznie wzrósł od końca czerwca, choć jeszcze nie wrócił do swoich szczytów
  • promo

Chociaż w ostatnich dniach na rynku miały miejsce spadki, sytuacja z hash ratem wygląda nieco inaczej. Wczoraj, sieć Ethereum (ETH) odnotowała kolejny rekord wszechczasów pod względem mocy obliczeniowej.

Ethereum jest obecnie nadal oparte na Proof-of-Work, podobnie jak Bitcoin. Sieć Vitalika Buterina jest jednak w trakcie przechodzenia na Proof-of-Stake. Oznacza to, że na razie Ethereum wydobywa się dokładnie tak samo jak Bitcoina, aczkolwiek przy użyciu innego algorytmu.

Po gwałtownym spadku hash rate Ethereum z 632 000 Gh/s w dniu 19 maja do 477 000 Gh/s w dniu 26 czerwca, hash rate zaczął ponownie rosnąć. Wczoraj sieć odnotowała nowy rekord na poziomie ponad 715.000 Gh/s. Jest to wynik o 13% wyższy niż ATH z 19 maja.

Warto jednak zauważyć, że obecna cena ETH jest niższa niż w połowie maja, kiedy to osiągnęła rekordowy poziom ponad 4 300 USD. Aktualnie natywny token Ethereum handluje w okolicach 3300 dolarów.

Faktem jest jednak, że hash rate rośnie dosyć powoli. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z koniecznością zakupu i konfiguracji nowych maszyn, które nie zawsze są dostępne od ręki. Normalne jest więc, że obecny hash rate wzrósł do wyższych poziomów niż w połowie maja, pomimo tego, że cena spadła.

Warto zauważyć, że najniższy poziom hash rate’u w tym cyklu miał miejsce pod koniec marca 2019 roku. Spadł on wtedy aż do 136 000 Gh/s, czyli o 80% niżej niż wczorajszy szczyt. Wówczas cena oscylowała w okolicach 140 dolarów – 95% poniżej jej obecnej wartości.

Bitcoin vs Ethereum hash rate

Biorąc pod uwagę, że hash rate Bitcoina również znacznie wzrósł od końca czerwca, choć jeszcze nie wrócił do swoich szczytów, można bezpiecznie powiedzieć, że kryzys górniczy wywołany nowymi chińskimi zakazami wreszcie się skończył.

Wielu górników zamknęło swoje operacje w Państwie Środka i przeniosło swoje koparki gdzie indziej. Zwłaszcza do Ameryki Północnej i Kazachstanu, gdzie udało im się znaleźć żyzny grunt i tanią energię elektryczną.

Ciekawostką w przypadku Ethereum jest jednak to, że po ostatnim hard forku London, który wprowadził spalanie części opłat pobieranych przez górników, spodziewano się spadku hash rate, właśnie z powodu zmniejszenia pobieranych opłat. Tak się jednak nie stało, gdyż od tego czasu cena ETH wzrosła, dzięki czemu górnicy mogli zrównoważyć utratę opłat wyższą wartością tokena.

Możliwe jest również, że górnicy oczekują dalszego wzrostu wartości ETH, co skłania ich do jak największego wydobycia.

Fakt, że hashrate Bitcoina nie wrócił jeszcze do swoich szczytów może też sugerować, że niektórzy górnicy, którzy wydobywali Bitcoina przed kryzysem w Chinach, teraz wydobywają Ethereum.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane