Bank Centralny Gruzji rozważa uruchomienie CBDC

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Narodowy Bank Gruzji rozważa uruchomienie CBDC.

  • Bank zachęca różne instytucje do udziału w tym procesie.

  • Waluta cyfrowa zostanie przetestowana w żywym i kontrolowanym środowisku.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Bank centralny Gruzji ujawnił, że zamierza uruchomić cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) i zaprasza odpowiednie podmioty do pomocy w tym przedsięwzięciu.

SponsorowaneSponsorowane

Bank centralny Gruzji, Narodowy Bank Gruzji, ogłosił, że rozważa uruchomienie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). W ogłoszeniu omówiono motywy rozważań, a mianowicie, że jest to skuteczniejszy środek płatniczy i będzie wspierać integrację finansową.

W zapowiedzi czytamy, że cyfrowa wersja gruzińskich lari (GEL) pomoże odblokować wartość modeli biznesowych i pobudzić gospodarkę narodową. W tym celu opracowała swoją strategię w oparciu o wytyczne Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) dla CBDC.

SponsorowaneSponsorowane

Funkcje, na których koncentruje się bank, obejmują między innymi podejście modułowe, wygodę handlu detalicznego, interoperacyjność i płatności offline. Tak kompleksowy projekt będzie wymagał dużo czasu na badania i rozwój, więc jest mało prawdopodobne, że w najbliższym czasie pojawią się aktualizacje.

Bank zaprasza do udziału w tym procesie firmy technologiczne, fintech i instytucje finansowe. To partnerstwo publiczno-prywatne skupi się na kwestiach technicznych, regulacyjnych i finansowych, którymi należy się zająć przed uruchomieniem.

Bank przetestuje CBDC w aktywnym i kontrolowanym środowisku oraz wykorzysta narzędzia Open Regulatory Framework do rozwoju. Ma to na celu zapewnienie, że może zarządzać ryzykiem i projektować solidne wrażenia użytkownika.

Narodowy Bank Gruzji zauważa również, że CBDC mogą stać się niezbędne dla ekosystemu finansowego i „pobudzać prywatne innowacje”. Jednak przyznaje, że jest to złożony proces.

Gruzja dołącza do wielu innych, rozważając CBDC

Gruzja dołącza do rosnących szeregów krajów, które chcą uruchomić CBDC. Kraj Europy Wschodniej, podobnie jak inne przed nim, zaczął dostrzegać potencjalne korzyści, jakie może przynieść system płatności oparty na blockchain.

Kraje te również częściowo podjęły próbę powstrzymania rosnącej fali kryptowalut, które szybko wchodzą do głównego nurtu. Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że w większości gospodarek CBDC będzie wspierać swoją krajową walutę fiducjarną, a kryptowaluty będą stanowić odrębną klasę aktywów.

Firma PwC opublikowała niedawno raport, w którym sklasyfikowano różne CBDC, które uruchomiły lub są w trybie testowym. Bahamy i Kambodża zajęły pierwsze miejsca w związku z faktem, że już wystartowały, a chiński juan zajął trzecie miejsce.

Chociaż Chiny są największą gospodarką współpracującą z CBDC, nadal znajdują się one w fazie pilotażowej. CBDC prawdopodobnie zostanie uruchomione pod koniec roku, po kolejnych programach pilotażowych w dużych miastach.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Rahul Nambiampurath is an India-based Digital Marketer who got attracted to Bitcoin and the blockchain in 2014. Ever since, he's been an active member of the community. He has a Masters degree in Finance. <a href="mailto:editorinchief@beincrypto.com">Email me!</a>

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz