Ilość BTC na łańcuchu Ethereum nadal rośnie. Obecnie wynosi 22,5 miliona dolarów, czyli ponad dwa razy więcej niż BTC w Lightning Network.

Zdecentralizowane finanse (znane również jako „DeFi”) stanowią coraz większą część ekosystemu Ethereum. Chociaż całkowita kwota środków zablokowanych w smart kontraktach związanych z DeFi gwałtownie spadła w ciągu ostatnich kilku miesięcy, sektor wciąż jest obiecujący.

W rzeczywistości od maja obserwujemy nowy rozwój ekosystemu DeFi: wzrost BTC (WBTC) na Ethereum.

WBTC na Ethereum Tops 22,5 mln USD

Bitcoin stał się popularnym atutem w Ethereum w ciągu ostatnich kilku tygodni. 1 marca w ekosystemie DeFi Ethereum było około 9,73 mln USD WBTC. Według DeFi Pulse liczba ta wzrosła do oszałamiającej wielkości 22,5 miliona dolarów.


Ilość WBTC na Ethereum jest teraz ponad dwa razy większa niż ilość Bitcoina w sieci Lightning Network. Według DeFi Pulse, w Lightning Network jest zablokowane tylko około 9,2 miliona dolarów w BTC.

Ethereum wyraźnie dominuje własny ekosystem Bitcoina.

Czy DeFi to przyszłość?

Pojawienie się WBTC na Ethereum stanowi przekonujący argument, że DeFi zostanie z nami na dłużej. Jednak wciąż jednak bezpieczeństwo produktów związanych z DeFi wciąż pozostawia wiele do życzenia.

W ubiegłym miesiącu aplikacja DeFi Lendf.Me została okradziona

, a prawie 25 milionów dolarów zostało “wyciągniętych” z smart contractu. W końcu fundusze zostały zwrócone, a przy okazji haker lekko strollował projekt pozostawiając wiadomość: Better Future w jednym z bloków. Było wiele innych przypadków włamań, a niektóre spowodowały, że komentatorzy stali się całkowicie sceptyczni wobec sektora. Niektórzy nawet nazwali DeFi „honeypotem hakerów dostępnym 24/7, o wartości milionów dolarów”.

Jednak jego zwolennicy twierdzą, że wciąż jesteśmy wcześnie i porównujemy DeFi do Internetu w 1997 roku. Na dzień dzisiejszy produkty DeFi nie okazały się wystarczająco niezawodne, aby chronić aktywa swoich użytkowników. Z drugiej strony ilość WBTC na Ethereum wskazuje teraz, że sektor prawdopodobnie pozostanie z nami na dłużej.


Interesuje Cię trading na kryptowalutach? Dołącz do polskiego kanału Be In Crypto na Telegramie i uzyskaj darmowy dostęp do krótkich analiz technicznych bitcoina oraz innych kryptowalut.