Glassnode: Ten wskaźnik sugeruje Bitcoina za 590 000 USD

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Zdaniem analityka Glassnode wskaźnik NUPL sugeruje cenę BTC w przedziale 133-590 tyś. USD.

  • Bitcoin od dłuższego czasu przebywa w obszarze wiary lub chciwości.

  • Długoterminowi hodlerzy BTC nie chcą sprzedawać za 40 000 USD.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Zdaniem Glassnode wskaźnik NUPL (Net Unrealized Profit/Loss) powraca do poziomów, których przekroczenie w przeszłości spowodowało gigantyczny wzrost cen na Bitcoinie. Jeżeli scenariusz przypominający akcję cenową z przeszłości miałby się powtórzyć, to szczyt wzrostów BTC mógłby osiągnąć nawet 590 000 USD.

Podobną perspektywę dostarcza inny wskaźnik monitorowany przez Glassnode. Chodzi o wykres EADF (Entity-Adjusted Dormacy Flow), który właśnie przebija się przez historycznie istotny poziom, powyżej którego rozpoczynały się największe wzrosty na Bitcoinie.

Psychologia rynku na wykresie Glassnode

Wskaźnik NUPL monitoruje poziom niezrealizowanych zysków lub strat pośród inwestorów BTC. Glassnode zestawiło jego wykres z długoterminową akcją cenową Bitcoina. Dodatkowo wykres został pokolorowany na segmenty odpowiadające klasycznemu cyklowi psychologii graczy rynkowych z rynków tradycyjnych.

Psychologia cyklu rynkowego / Źródło: Financial Horse

Na wykresie NUPL (poniżej) widzimy, że aktualna wycena BTC w obszarze 40 000 USD odpowiada dosyć mocno rozciągniętemu już zielonemu obszarowi wiary (belief). Powyżej niego znajduje się już tylko obszar euforii (euphoria), w którym wskaźnik ten był notowany bardzo krótko, tylko na samych wierzchołkach baniek z różnych okresów:

Źródło: Glassnode

W swoim niedawnym wideo kryptowalutowy analityk Crypto Kirby stwierdził, że sygnał ten powinien być bardzo alarmujący dla posiadaczy Bitcoina i może zwiastować zbliżającą się korektę. Kirby przyznaje, że dla niego osobiście „wykres ten jest szokujący”.

Warto jednak podkreślić, że samo wejście i przebywanie w zielonym obszarze nie musi być równoznaczne z nadejściem dużej korekty bądź odwróceniem trendu. Przyglądając się wykresowi bliżej, dostrzegamy, że w poprzednim cyklu przebicie i ruch w zielonym obszarze miały miejsce na samym początku 2017 roku, gdy cena BTC zaczęła przebijać poprzednie ATH na 1163 USD z listopada 2013 roku.

Jeżeli podobny scenariusz miałby się powtórzyć teraz, to możemy spodziewać się zadomowienia wskaźnika w zielonym obszarze przez większość 2021 roku. Co więcej, nawet gdyby wykres NUPL osiągnął niebieski zakres euforii, to nie musiałoby to być równoznaczne z końcem hossy. Taką sytuację mieliśmy na przykład w kwietniu 2013 roku, gdzie po głębokiej korekcie, cena wznowiła ekspotencjalny ruch w górę.

BTC za 590 000 USD?

Podobnych danych dostarcza wykres innej platformy analitycznej LookIntoBitcoin. W ich wskaźniku o nazwie Relative Unrealized Profit/Loss (RUPL) również dostrzegamy podział na psychologiczne segmenty, spośród których najwyższy jest poziom chciwości (greed), w którym od pewnego czasu cena Bitcoina się znajduje. Aktualnie sięgnął on 74% swojej wartości i tylko kilka razy w historii był wyższy.

Źródło: LookIntoBitcoin

Pod koniec zeszłego roku analizę znaczenia wskaźnika NUPL dostarczył na Twitterze Rafael Schultze-Kraft, CTO w Glassnode. Porównał on wejście w zielony obszar wykresu z poprzednimi okresami hossy na Bitcoinie i ze wzrostami, jakie później miały miejsce.

W 2011 roku cena wzrosła o rekordowe 3000%, podczas gdy na początku 2013 roku wzrosła o 800%, a później o 600%. W 2017 roku, w którym Bitcoin osiągnął poprzednie ATH na 20 000 USD, odnotowano wzrost o 1200%. Jeżeli szczyt bieżącej hossy na rynku krypto miałby się zakończyć gdzieś w powyższym zakresie, to Schultze-Kraft szacuje końcową cenę Bitcoina w przedziale 133-590 tysięcy USD.

Bitcoin wciąż uśpiony

Inny wskaźnik obliczany przez Glassnode również dostarcza wskazówek na temat kluczowego poziomu, w którym aktualnie znajduje się Bitcoin. Chodzi o wykres EADF, który właśnie osiągnął historycznie istotny poziom.

W poprzednich cyklach po przekroczenie progu 1 mln (czarna linia) następowała główna faza rynku, która trwała przez następne 18-24 miesiące. Wyjątek stanowiła tutaj chińska bańka, która doprowadziła cenę BTC do obszaru 14 000 USD w połowie 2019 roku. Widzimy, że w tamtym okresie wskaźnik dotknął obszaru czarnej linii, aby się od niej odbić i doprowadzić do późniejszej kapitulacji w marcu 2020.

Źródło: Glassnode

Główną interpretacją tego wskaźnika jest niska aktywność sprzedażowa długoterminowych hodlerów Bitcoina nawet przy bieżącej cenie oscylującej w okolicach 40 000 USD. Sugerować to może, że jesteśmy jeszcze daleko od szczytu wzrostów ceny BTC.

Komentując ten wykres w swoim najnowszym materiale, youtubowy influencer Piotr Ostapowicz podkreśla znaczenie planowania swojej strategii zakupowej i sprzedażowej na rynku krypto. Twierdzi on:

Dzisiaj mamy 40 000 USD i nawet nie przebiliśmy tego momentu z początku hossy z 2017 roku. (…) Jest to też najwyższy czas, aby zacząć planować realizację swoich zysków.

Niezależnie od tego, czy jeszcze inwestujemy w Bitcoina, czy już powoli planujemy realizację zysków, ważne jest, aby robić to w oparciu o rzetelne dane i zgodnie z przyjętym przez siebie planem. Warto zatem regularnie śledzić analizę on-chain, aby na rynku sterowanym psychologią tłumu podejmować racjonalne decyzje.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now