Glassnode: Bitcoin i Ethereum są zdrowe i będą rosły

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Glassnode opublikowało analizę on-chain pierwszego tygodnia 2021 roku.

  • Rynki Bitcoina i Ethereum są zdrowe i zapowiadają kontynuację hossy.

  • Koniec fazy akumulacji idzie w parze ze spadkiem płynności.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Początek 2021 roku jest spektakularny na rynku krypto. Bitcoin (BTC) ustanawia coraz to nowe rekordy wszech czasów, a Ethereum (ETH) zyskał 37% w ciągu jednego dnia. Potwierdza to pierwszy w tym roku tygodniowy raport Glassnode, najbardziej znanej platformy analizy on-chain.

Rynek Bitcoin jest zdrowy

Okres świąteczno-noworoczny dla Bitcoina był w tym roku imponujący, gdyż przebił 30 000 USD i ciągle osiąga nowe rekordy wszech czasów. Aktualny, ustanowiony w dniu 3 stycznia, według CoinGecko wynosi 34 684,90 USD.

Źródło: Glassnode

Wraz ze wzrostem ceny BTC rośnie zainteresowanie inwestorów detalicznych. Odzwierciedla to na przykład wartość 43 dla frazy Bitcoin w Google Trends. Ponadto Glassnode podaje, że liczba adresów posiadających niezerową ilość BTC osiągnęła ATH na poziomie ponad 33 milionów.

Źródło: Glassnode

Niemniej jednak dane on-chain pozostawiają jeszcze sporo miejsca na wzrosty. Inny wskaźnik pomiaru adresów BTC – dzienna liczba nowo utworzonych – wciąż nie osiągnął poziomów z 2017 roku. Co ciekawe, Glassnode komentuje, że stopniowy przyrost tego wskaźnika jest bardzo zdrowy na rynku.

U szczytu poprzedniego rynku byka obserwowaliśmy wirusowy wręcz przyrost nowy adresów, co było typowe dla kończącej się bańki. Aktualny przyrost świadczy bardziej o rosnącej adopcji i organicznym rozwoju sieci Bitcoin.

Źródło: Glassnode

Koniec fazy akumulacji

Pod koniec roku Willy Woo zatweetował, że zakończyła się wczesna faza rynku byka i właśnie wchodzimy w jego główną część. Jak wyjaśniło BeInCrypto Polska analityk zrobił to na podstawie pomiaru kąta nachylenia krzywej napływu kapitału na rynek BTC.

Perspektywę taką potwierdza również analiza Glassnode, która wskazuje, że ostatnio zakończył się wypływ Bitcoina z giełd. Oznacza to, że faza ponownej akumulacji w makro cyklu jest prawdopodobnie zakończona.

Źródło: Glassnode

W kolejnych fazach rynku byka obserwuje się ponowny przypływ BTC na giełdy, który spowodowany jest masowym napływem inwestorów detalicznych. Mają oni tendencję do trzymania swoich aktywów na giełdach.

Inwestorzy instytucjonalni, po nabyciu kryptowalut, zwykle natychmiastowo wypłacają je na zimne portfele. Spłaszczanie krzywej wypłat giełdowych wskazuje, że aktywność detalistów powoli zaczyna równoważyć zakupy instytucji.

Ponadto Glassnode zwraca uwagę na stale zmniejszającą się płynność BTC. Inwestorzy kupują, gromadzą, a chętnych na zakup przybywa. Poniższy wykres pokazuje, że przez cały rok 2020 wzrastała klasa niepłynności dla BTC (niebieska linia), a spadała klasa płynności (pomarańczowa i czerwona). Zdaniem analityków jest to kolejny bardzo byczy sygnał i zwiastuje dalsze wzrosty cen.

Źródło: Glassnode

Ethereum inicjuje altcoin sezon

Raport Glassnode zwraca również uwagę na altcoiny, a zwłaszcza na ich lidera. Ethereum w zeszłą niedzielę odnotowało wzrost o 37%, co przez krypto-społeczność było zapowiedzią nadchodzącego altcoin sezonu. ETH dynamicznie przebiło poziom 1000 USD i aktualnie potwierdza go jako wsparcie.

Źródło: Glassnode

Ostatni raz Ethereum było notowane na tym poziomie w styczniu 2018 roku, lecz późniejsze spadki doprowadziły do kilkuletniej bessy. Dane on-chain wskazują jednak, że pomimo podobnego poziomu cen, aktualnie jesteśmy w zupełnie innym etapie hossy.

Przykładowo współczynnik MVRV, który ocenia możliwość przeszacowania aktywa, jest wciąż na wyjątkowo niskim poziomie. Daje to jeszcze ogromny potencjał wzrostu i dodatkowe potwierdzenie dopiero rozpędzającego się rynku byka.

Źródło: Glassnode

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now