Według najnowszych danych udostępnionych przez firmę analityczną Glassnode, użytkownicy Ethereum (ETH) wolą HODLować swoje monety. Około 60% całkowitej podaży ETH, nie zostało przeniesione przez przynajmniej rok. Czy ta tendencja zmieni się w kolejnych miesiącach? Możliwe, że wpłynie na to uruchomienie długo oczekiwanej sieci Ethereum 2.0.

Inwestorzy HODLują Ethereum (ETH)

Wykres “Hold Wave” udostępniony przez firmę analityczną Glassnode, pokazuje jak długo przechowywana jest dana moneta, zanim zostanie przeniesiona na inny adres. Cieplejsze kolory reprezentują tokeny, które zostały niedawno przeniesione, natomiast chłodniejsze kolory – te, które nie zostały przeniesione od dłuższego czasu.

Wykres Ethereum HODL Waves źródło: Glassnode

W przypadku Ethereum, dane wskazują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy około 39,6% ETH zmieniło swojego właściciela. 28% tokenów ostatni raz było przenoszone w okresie pomiędzy ostatnimi 12 a 24 miesiącami. Jest to najbardziej znaczącą częścią aktywności w łańcuchu.

W konsekwencji, ponad 60% wszystkich ETH, nie zostało poruszone w ciągu ostatniego roku. Powyższy wykres pokazuje, że trend ten zaczął przyspieszać w czasie bessy pod koniec 2018 roku. Cena ETH spadła wtedy poniżej 100 dolarów.

Od tego czasu inwestorzy ETH akumulują monety i raczej ich nie sprzedają. Nawet spadki cen podczas pamiętnego, marcowego krachu, nie wpłynęły na zaufanie inwestorów do drugiej największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej.

Jaki wpływ może mieć Ethereum 2.0 na HODLerów?

Społeczność kryptowalut oczekuje, że w najbliższych miesiącach nastąpi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Ethereum – uruchomienie ETH 2.0. Aktualizacja ta oznaczać będzie przejście z obecnego algorytmu Proof-of-Work (PoW) do Proof-of-Stake (PoS).

Oprócz potencjalnego rozwiązania niektórych kwestii technicznych i związanych z bezpieczeństwem, aktualizacja pozwoli inwestorom na blokowanie swoich monet i otrzymywanie nagród w procesie zwanym stakingiem.

Według założyciela ETHhub, Anthony’ego Sassano, zmiana algorytmu może wpłynąć na zmiany w zachowaniu inwestorów. Najbardziej zastanawia go, czy HODLerzy Ethereum trzymający tokeny przez ponad 5 lat, zaczną przenosić swoje środki  ze względu na nowy algorytm konsensusu.