AirTM, cyfrowa giełda walut wspierana przez Coinbase, rozprowadza związane z korupcją fundusze przejęte od administracji Maduro w Wenezueli.

Fundusze korupcyjne w łącznej wysokości 18 milionów USD trafiają do ponad 62 000 pracowników służby zdrowia.

Giełda przesyła środki za pośrednictwem wymiany P2P z siedzibą w Meksyku, na której wielu Wenezuelczyków ma już konta.

Wspólny wysiłek Stanów Zjednoczonych i AirTM potwierdził lider opozycji Juan Guaido na Twitterze:

Zablokowani, ale nie zatrzymani

Rząd Wenezueli, po odkryciu tych działań, zablokował dostęp do giełdy w całym kraju. Jednak w ciągu dnia AirTM dostarczył już instrukcje wideo, jak ominąć blokadę:

Rząd Maduro od dawna jest zwolennikiem kryptowalut, wydając nawet własnego, cyfrowego coina – opartego na ropie naftowej – Petro.

Program redystrybucji funduszy korupcyjnych spotkał się z ostrym sprzeciwem urzędników państwowych.

„Bitcoinizacja” narodu

Wenezuela od jakiegoś czasu ma najwyższą stopę inflacji na świecie i niewiele się w tym kraju zmienia. Jednak w tym chaosie łatwa dostępność walut cyfrowych, takich jak Bitcoin, pomogła przechylić szalę na korzyść obywateli Wenezueli.

Bitcoin stał się czymś w rodzaju wszechobecnego narzędzia płatniczego dla zubożałego narodu, prowadząc do czegoś, co niektórzy nazywają „bitcoinizacją”. Termin ten wyraża to, co się dzieje, gdy Bitcoin staje się standardową walutą biznesową w całym kraju.

Inne waluty cyfrowe również przeniosły się do regionu, ponieważ Bolivar pozostawił próżnię fiskalną. BeInCrypto poinformowało na początku 2020 r., że DASH będzie mógł prawdopodobnie pochwalić się ponad milionem użytkowników w Wenezueli do końca roku.

Inflacja za sterami

Czynnikiem napędzającym zainteresowanie użytkowników kryptowalutami w Wenezueli była ogromna inflacja. W dużej mierze dzięki wysiłkom Maduro w zakresie drukowania pieniędzy, kraj odnotował nawet 53 miliony procent inflacji.

Ponieważ rząd USA nadal wpycha fundusze do gospodarki, wielu twierdzi, że dolar mógłby zareagować w podobny sposób. Jeśli tak, proces „bitcoinizacji” może przyspieszyć w Stanach Zjednoczonych i nie tylko.