Francja i Szwajcaria rozpoczynają testy transgranicznego CBDC

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Dwa banki centralne europejskich krajów - Francji i Szwajcarii - wspólnie rozpoczęły testy transgranicznej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

  • Zostały one opracowane przez Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS).

  • Chęć przeprowadzenia tych testów, w żadnym przypadku nie jest ostateczną decyzją o ich emisji.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Dwa banki centralne europejskich krajów – Francji i Szwajcarii – wspólnie rozpoczęły testy transgranicznej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Sponsorowane Sponsorowane

Według Bloomberga, testy hurtowego CBDC zaangażują prywatnych graczy z sektora finansowego i zostały opracowane przez Centrum Innowacji Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Benoit Coeure, szef BIS Innovation Hub powiedział:

G20 uznała wzmocnienie płatności transgranicznych za priorytet. Ten eksperyment przyczynia się do tych prac poprzez zbadanie, w jaki sposób hurtowe CBDC może zwiększyć szybkość, wydajność i przejrzystość w transgranicznych przypadkach użycia.

Testy CBDC będą polegały na transgranicznym rozliczaniu dwóch hurtowych walut cyfrowych banku centralnego. Obejmą one wymianę instrumentu finansowego na CBDC w euro. Wśród uczestniczących podmiotów sektora prywatnego znalazły się UBS Group AG, Credit Suisse Group AG, Accenture Plc oraz Natixis SA.

Sponsorowane Sponsorowane

We wspólnym oświadczeniu dotyczącym tego planu, oba banki centralne Francji i Szwajcarii zaznaczyły, że chęć przeprowadzenia tych testów CBDC, w żadnym przypadku nie jest ostateczną decyzją o ich emisji.

Wyścig CBDC

W 2021 r. ogromna ilość światowych gospodarek potwierdziła swoje zamiary dotyczące wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego. Czy to poprzez rozpoczęcie wstępnych badań czy też opracowanie koncepcji wykorzystania proponowanych nowych form pieniądza. Szczególnie intensywne są testy detaliczne cyfrowego juana w Chinach. Kraj ten bezapelacyjnie prowadzi w wyścigu CBDC, jednak w ostatnim czasie ma bardzo negatywne podejście do kryptowalut.

Z kolei Hong Kong ponownie podkreślił swoją potrzebę wprowadzenia e-HKD. Kraj ten niedawno włączył CBDC do swojego planu rozwoju technologii finansowych na rok 2025. Bank Rezerwy Federalnej Ameryki i Bank Anglii również wznowiły swoje działania w zakresie cyfrowych walut. Podczas gdy pierwszy z nich opublikował dokument dyskusyjny na temat cyfrowego dolara, drugi powołał wspólny komitet w celu zaprojektowania przypadków użycia dla proponowanej przez siebie cyfrowej wersji funta.

Na tym jednak nie koniec. W CBDC zaangażowały się też inne kraje, między innymi Izrael, Korea Południowa i Kazachstan, Szwecja i wiele innych.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Sponsorowane
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Prognozy krypto z najlepszymi sygnałami na Telegramie oraz +70% skutecznością

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz