Zobacz więcej

EXCLUSIVE Fraktal Bitcoina (BTC) sugeruje wzrost do 250-350 tyś. USD w 2021 roku

3 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Według długoterminowego fraktala cena BTC może osiągnąć 250-350 tyś. USD w 2021 roku.
  • Fraktale to matematyczne struktury samopodobne, które pomagają w analizie rynku krypto.
  • Struktura aktualnej korekty Bitcoina jest podobna do lat 2013 i 2017.
  • promo

Długoterminowy wykres Bitcoina (BTC) zawiera fraktal, którego powtórzenie może doprowadzić cenę do zakresu 250-350 tyś. USD jeszcze w 2021 roku. Przebicie obszaru oporu w okolicach 60 000 USD może zainicjować paraboliczny wzrost, podobny do końcówki cyklów z lat 2013 i 2017.

Czym jest fraktal?

Fraktale to matematyczne struktury geometryczne, których odpowiedniki odnajdujemy w przyrodzie. W uproszczeniu można powiedzieć, że są to struktury samopodobne, których części wyglądają tak, jak całość. Naturalne przykłady fraktali to drzewo, skorupa ślimaka, formacje skalne czy kalafior. Matematyczne to na przykład zbiór Mandelbrota lub kostka Mengera.

Przykładowy fraktal
Przykładowy fraktal – kostka Mengera / Źródło: pl.pinterest.com

Fraktale mogą też stanowić przydatne wskaźniki w analizie technicznej dla efektywnego tradingu. Wówczas przez fraktale rozumiemy fragmenty wykresu jakiegoś aktywa, których struktura powtarza się w różnych okresach. Dzięki samopodobieństwu takich fragmentów można podjąć próbę przewidzenia dalszego zachowania ceny aktywa lub indykatorów jej dynamiki.

Prawdopodobnie najbardziej znanym wskaźnikiem tego typu jest Fractal Indicator autorstwa Billa Williamsa. Wskaźnik ten jest pomocny w lokalizowaniu szczytów i dołków, które pomagają wyznaczyć poziomy oporu i wsparcia na wykresie ceny danego aktywa.

Długoterminowy fraktal dla BTC

Długoterminowy wykres Bitcoina jest przedmiotem wielu analiz fraktalnych, gdyż jego samopodobieństwo wydaje się być uzyskiwane w wyniku 4-letnich cyklów halvingowych. Według opublikowanego wczoraj wykresu cena BTC ma możliwość osiągnięcia zakresu 250-350 tyś. USD do końca 2021 roku.

Analityk kryptowalutowy @bitharington opublikował na Twitterze prosty wykres Bitcoina, na którym pojawia jedna, powracająca linia oporu (S, support) i wsparcia (R, resistance). Pierwszy raz linia ta pojawiał się na poziomie ok. 200 USD w cyklu 2012-2015. Następnie widzimy ją w okolicach 3000 USD w cyklu 2016-2019. Dziś analityk sugeruje, że taka sama linia oporu/wsparcia jest obecna w okolicach 60 000 USD.

W poprzednich dwóch cyklach przebicie ten linii oporu prowadziło do wzrostu 6x na cenie BTC. Jego zdaniem przekroczenie tego oporu w aktualnym cyklu może doprowadzić cenę do zakresu 250-350 tyś. USD jeszcze w 2021 roku. Twierdzi tak, ponieważ w poprzednich dwóch cyklach przebicie linii oporu prowadziło do szybkich, parabolicznych wzrostów.

Podwójny szczyt odbył się w 2017 roku

Hipoteza analityka @bitharinton oparta jest na kilku przesłankach. Jedną z nich jest twierdzenie, że 4-letnie cykle halvingowe wciąż obowiązują, a Bitcoin zachowa się podobnie do lat poprzednich. Przesłanka ta nie jest jednak pewna, gdyż w miarę postępującej adopcji i mniejszego znaczenia nagrody za wydobycie BTC istnieją dowody na rzecz wydłużających się cykli rynku kryptowalut.

Inną przesłanką jest sama struktura fraktala, która zakłada podwójny szczyt w każdym cyklu. O ile w hossie z 2013-2014 struktura ta była dość oczywista, o tyle w latach 2016-2017 wzrost ceny BTC był bardziej równomierny. Wykres nie sugeruje wyraźnego pierwszego szczytu w rozpędzającej się hossie.

Pomimo tego, analityk twierdzi w komentarzu pod swoim tweetem, że w 2017 istotnie miał miejsce podwójny szczyt. Pomimo, że nie jest on dobrze widoczny na wykresie ceny, to jego zdaniem doskonale ilustruje go wykres tygodniowego RSI (Relative Strength Index).

Tygodniowy RSI Bitcoin
Źródło: Twitter

Istotnie pierwszy górka w hossie z poprzedniego cyklu, w której RSI osiągnął poziom 90, zbiega się z zaznaczonym poziomem 3000 USD. A jeżeli tak, to faktycznie hossa z lat 2016-2017 również mogła spełnić fraktal podwójnego szczytu.

Fraktal widziany z bliska

Co ciekawe, wczorajszy tweet innego analityka rynku kryptowalut zdaje się potwierdzać analogie fraktali z 3 okresów historii Bitcoina. @TechDev_52 zestawił ze sobą strukturę akcji cenowej Bitcoina, która miała miejsce mniej więcej w połowie hossy poprzednich 2 cykli. W sumie poddał on analizie 3 okresy korekty BTC – łącznie z bieżącą – których podobieństwo sugeruje strukturę fraktalną.

Fraktal struktura 3 hossa
Źródło: Twitter

Na każdym wykresie dostrzegamy:

  1. Spadek ceny BTC połączony z trendem spadkowym na RSI (zielona linia).
  2. Makro dołek na rynku połączony z wybiciem z trendu spadkowego na RSI (czerwony okrąg).
  3. Konsolidacja ceny po wybiciu i konsolidacja RSI (żółte).
  4. Kontynuacja hossy (niebieska strzałka).

Dodatkową zbieżnością na tych fraktalach jest poziom zewnętrznego zniesienia 1,272 Fib w skali logarytmicznej. Jest to obszar mierzony dla całego rynku niedźwiedzia, który poprzedzał hossę. We wszystkich trzech przypadkach zdawał się dostarczać wsparcia i wyznaczać makro dołek na rynku BTC.

Podsumowane

Analiza fraktalna jest tylko jednym z narzędzi wykorzystywanym w analizie technicznej. Wzięta w izolacji od innych makro indykatorów rynkowych stanowi ciekawe zadanie geometryczne, lecz nie może służyć za wystarczający argument dla podejmowania decyzji inwestycyjnych lub prognoz cenowych.

Niemniej jednak, jeżeli cykliczna natura rynku kryptowalut pozostała nienaruszona, to fraktalne samo-podobieństwo długoterminowego wykresu BTC może być istotne. Jeżeli tak, to istnieje szansa na kontynuację hossy w tym cyklu i realizację scenariusza podwójnego szczytu.

Trzeba przyznać, że zakres 250-350 tyś. USD brzmi na ten moment ultra-optymistycznie. Jednak Bitcoin lubi zaskakiwać zmiennością – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Marzec 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane