Fed panikuje, stopy procentowe w USA wynoszą teraz 0%. Rozpoczynamy drukowanie dolara na masową skalę.

Udostępnij artykuł

Wczoraj wieczorem, na specjalnym posiedzeniu, FED ogłosił nowe metody walki z recesją wywołaną koronawirusem. Plan jest prosty – obniżamy stopy procentowe oraz zalewamy rynek tanią gotówką.

 

W swoim komunikacie Fed napisał: 

“the coronavirus outbreak has harmed communities and disrupted economic activity in many countries, including the United States”

“Epidemia koronawirusa zaszkodziła społecznościom oraz zakłóciła działalność gospodarczą w wielu krajach”

Ostrą reakcją, która według FED ma uzdrowić rynki jest obniżenie stóp procentowych oraz rozpoczęcie luzowania Ilościowego (QE) w wielkości 700 miliardów dolarów. 

Stopy procentowe spadną z poziomu 1% – 1,25% do 0% – 0,25%. Obniży to koszty kredytów dla konsumentów oraz wielkość odsetek płaconych przez banki na lokatach terminowych. Jest to kolejna już obniżka stóp procentowych – oznacza ona, iż w przeciągu kilku tygodni zostały one obniżone do wartości znanych z 2008 roku. W tamtym czasie były to środki zaradcze mające ożywić gospodarkę w trakcie zapaści po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers.

Jak zareagowały tradycyjne rynki oraz krypto?

Zazwyczaj reakcja na spadek stóp procentowych oraz na informacje o dużej ilości pieniędzy, które zostaną zrzucone na rynek w ramach QE mają pozytywny wydźwięk. Jednakże w dzisiejszej sytuacji, był to jedynie sygnał do większej wyprzedaży – być może pochopna decyzja FEDu sprawiła, iż inwestorzy zastanowili się nad skalą problemów, które dotkną światową gospodarkę.

Bitcoin oraz największe kryptowaluty również ucierpiały. Cena BTC w momencie pisania tego tekstu jest poniżej poziomu 5 tysięcy USD. Ceny najważniejszych altcoinów są również niższe, a w przypadku Ethereum (ETH) prawie o 10%. 

Kolejne spadki dotknęły polską giełdę, jesteśmy coraz bliżej najniższych poziomów z roku 2008 na WIG20. Najbardziej tracą spółki, które ucierpią w związku z ograniczeniami w handlu związanymi z przeciwdziałaniem koronawirusowi, ogłoszonymi w zeszły piątek. 

Podsumowując reakcja rynków może wskazywać na to, że inwestorzy wciąż obawiają się przyszłości i uważają, iż sytuacja związana z koronawirusem będzie nadal negatywnie wpływać na gospodarkę. Niestety, być może większe przeceny jeszcze przed nami.  

Zdjęcia dostępne dzięki uprzejmości coinpaprika oraz tradingview.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Michał posiada wykształcenie prawno-ekonomiczne. Od początku kariery zawodowej związany z technologią Blockchain. Swoje doświadczenie zdobył współpracując z kilkoma europejskimi startupami kryptowalutowymi.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!