Europa włącza kryptowaluty do nowych zasad cyfrowych płatności

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Unia Europejska opublikowała nowe ramy dla płatności cyfrowych, które obejmują również kryptowaluty.

  • Zasady te zostały wydane przez Eurosystem, organ składający się z Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych krajów, które przyjęły euro.

  • Celem nowego dokumentu jest stworzenie bezpieczniejszego i wydajniejszego ekosystemu płatności cyfrowych.

  • promo

    Dołącz bezpłatnie do naszej społeczności na Telegramie i codziennie otrzymuj sygnały tradingowe oraz analizy kryptowalut!

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Unia Europejska opublikowała nowe ramy dla płatności cyfrowych, które obejmują również kryptowaluty.

Sponsorowane Sponsorowane

Kryptowaluty w ramach płatności cyfrowych

Zasady te zostały wydane przez Eurosystem, organ składający się z Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych krajów, które przyjęły euro.

“Ramy PISA” (PISA to akronim od Payment Instruments, Schemes and Arrangements) to 15-stronicowy dokument zatwierdzony 15 listopada 2021 r. Obejmuje on obszar płatności elektronicznych i będzie obowiązywał od 15 listopada 2022 r.

W tekście, w części dotyczącej definicji płatności elektronicznych, wymienione są również “cyfrowe tokeny płatnicze”.

Sponsorowane Sponsorowane

Celem dokumentu jest stworzenie bezpieczniejszego i wydajniejszego ekosystemu płatności cyfrowych.

Stwierdza się w nim, że jednym z priorytetów jest ograniczenie ryzyka i utrzymanie zaufania do systemów płatności elektronicznych. Nadzór nad systemem powierzono oczywiście Europejskiemu Bankowi Centralnemu.

Nowe ramy będą miały zastosowanie do firm, które umożliwiają płatności cyfrowe. Chodzi o firmy obsługujące karty kredytowe i dostawców usług kryptowalutowych, w tym portfeli. Kontroli będą podlegać również usługi, które pozwalają na akceptację kryptowalut przez sklepy lub jakikolwiek inny system umożliwiający płatności kryptowalutowe za pośrednictwem e-portfela.

Europejskie regulacje krypto i stablecoinów

Innym interesującym aspektem jest to, że oficjalny komunikat faktycznie przewiduje nadejście rozporządzenia w sprawie kryptowalut i stablecoinów. Czytamy w nim dosłownie:

Ramy PISA uzupełniają nadchodzące regulacje UE dotyczące aktywów kryptowalutowych (w tym stablecoinów) oraz międzynarodowe standardy dotyczące globalnych stablecoinów. Eurosystem dąży również do współpracy z innymi organami.

Fabio Panetta, członek Zarządu EBC, wyjaśnił:

Ekosystem płatności detalicznych szybko ewoluuje ze względu na innowacje i zmiany technologiczne. Wymaga to przyszłościowego podejścia w nadzorowaniu rozwiązań w zakresie płatności cyfrowych. Ramy PISA będą obejmować cyfrowe tokeny płatnicze, takie jak stablecoiny, obok tradycyjnych instrumentów i systemów płatniczych, w których zdobyliśmy doświadczenie na przestrzeni lat. Konieczne będzie również zintensyfikowanie działań koordynowanych na szczeblu międzynarodowym. Wszystko po to, aby sprostać wyzwaniom związanym z globalnymi cyfrowymi rozwiązaniami płatniczymi i stablecoinami.

Regulacja kryptowalut i cyfrowe euro

Taki rozwój sytuacji nie jest czymś mocno zaskakującym. Prezes EBC, Christine Lagarde, od pewnego czasu komentowała kryptowaluty i stablecoiny w dość krytycznych słowach. Posunęła się nawet do tego, że nazwała stablecoiny zagrożeniem.

Staje się jednak jasne, że Europa chce być gotowa na przyjęcie zmian technologicznych. I nie może się to odbyć bez udziału kryptowalut i stablecoinów.

Nigdy o tym nie wspominano, ale cyfrowe euro może wkrótce stać się częścią tego procesu. Unia Europejska bada kwestię cyfrowej wersji swojej waluty i może podjąć decyzję w ciągu dwóch lat. Jeśli i kiedy pojawi się cyfrowe euro, czekają na nie ramy regulacyjne, które mogą umieścić je tuż obok kryptowalut i stablecoinów.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Sponsorowane
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz

Sygnały rynkowe, raporty i analizy! Dołącz do naszej grupy na Telegramie!

Dołącz teraz