Zobacz więcej

Ekstremalna chciwość wkracza na rynek, a krypto Twitter szaleje

2 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Cena Bitcoina osiągnęła długoterminowy obszar oporu na 16 000 USD.
  • Fear and Greed Index wskazuje „ekstremalną chciwość” na poziomie 90.
  • Krypto Twitter oszalał z radości.
  • promo

Bitcoin znów to zrobił. Niezależnie od czynników zewnętrznych, sytuacji geopolitycznej, niepewności związanej z pandemią COVID-19, kierowana swoją wewnętrzną dynamiką i wiarą inwestorów, główna kryptowaluta zyskała 20% w ciągu zaledwie 3 dni.
Na rynku znów zagościła ekstremalna chciwość, gdyż Fear and Greed Index wczoraj dał odczyt na poziomie 90. Komentatorzy, influencerzy, traderzy nie mogą pozostać obojętni. Twitter oszalał. Wszyscy czekali na ten moment.

Parabola Bitcoina

Pomiędzy 3 a 6 listopada cena Bitcoina (BTC) wzrosła o 20% licząc od dołka na 13 284 USD do wczorajszego szczytu na 15 960 USD (czerwona linia). Stało się to w momencie, gdy wielu graczy spodziewało się krótkoterminowej korekty. Na początku października nastąpiło wybicie z obszaru 10 500 USD (zielona) i osiągnięcie ważnego obszaru oporo na 14 000 USD (niebieska), który był szczytem wzrostów z czerwca 2019 roku.
Wykres BTC dzięki Tradingview
Już te wzrosty spowodowały silne rozgrzanie wskaźników technicznych, sugerujące, że pewna korekty byłaby oczekiwana. Cena jednak podążyła własną ścieżką i przez około dwa tygodnie tworzyła wyższe szczyty i wyższe dołki w ramach wzrastającego kanału równoległego. Jednocześnie oscylatory dynamiki pędu opadały, generując kolejne niedźwiedzie dywergencje na coraz większych interwałach. Jak się jednak tym razem okazało, krótkoterminowe predykcje techniczne nie były trafne. Siła makroskopowego trendu wzrostowego zaprowadziła Bitcoina w rejon kolejnego długoterminowego oporu na 16 200 USD, który jest poziomem 0,786 Fib całego ruchu spadkowego od ATH z grudnia 2017 roku.
Wykres BTC dzięki Tradingview

Ekstremalna chciwość

Sentyment na rynku nie pozostawia złudzeń – wszyscy oczekują zysków. Popularny Fear na Greed Index odnotował wczoraj „ekstremalną chciwość” na poziomie 90:
Źródło: alternative.me
Odczyt ten jest drugą najwyższą wartością od początku istnienia tego wskaźnika. Jedynym okresem, kiedy chciwość była wyższa i sięgnęła poziomu 95 był wspomniany wyżej okres końcówki czerwca 2019 roku, gdy cena odnotowała szczyt na 14 000 USD.
Źródło: alternative.me
Zadaniem wskaźnika Fear and Greed Index jest zebranie ogromu czynników wpływających na akcję cenową Bitcoina i oddanie ich za pomocą jednej liczby w przedziale 0-100. Jej interpretacja jest niezwykle łatwa: od ekstremalnego strachu, przez obszar neutralny, aż po ekstremalną chciwość. Wielu jednak interpretuje ten wskaźnik w odwrotny sposób: jeżeli panuje chciwość, to należy sprzedawać; jeżeli strach, to kupować.

Szaleństwo na Twitterze

W odpowiedzi na niezwykłe przyrosty Bitcoina i coraz bardziej pozytywny sentyment wśród inwestorów wiele mediów społecznościowych wprost pęka od entuzjastycznych komentarzy. Wielu inwestorów, influencerów i komentatorów na krypto Twitterze podzieliło się swoimi spostrzeżeniami i emocjami. Przykładowo @WillyWoo, znany analityk on-chain, twierdzi, że niesamowita akcja cenowa w ciągu ostatnich dwóch dni była jednym z najsilniejszych, organicznych wzrostów od lat. Jego zdaniem była ona podyktowana ogromnymi zakupami w celach dalszego hodlowania: Z kolei @TheMoonCarl, youtubowy komentator, również przywołuje ekstremalną wartość Fear and Greed Index i twierdzi, że zbliżamy się do lokalnego szczytu dla Bitcoina: Jeszcze inni entuzjaści kryptowalut i influencerzy, jak na przykład @sunnydecree czy @TheCryptoLark, po prostu wyrażają swój zachwyt nad spektakularnymi wzrostami Bitcoina. Dzielą się oni emocjami, które nie pozwalają zasnąć w nocy i chętnie udostępniają wczorajszą, 11-procentową, zieloną świecę. https://twitter.com/TheCryptoLark/status/1324499429152317447
Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane