Jak wynika z danych Coinmetrics, dominacja USDT na rynku stablecoinów spadła poniżej 80%. Jest to pierwszy raz od momentu powstania stabilnych monet, kiedy dominacja Tethera osiąga tak niski poziom.

Spada dominacja USDT

Tak wysoka dominacja USDT, była w dużej mierze spowodowana szybko rosnącym popytem na stablecoiny. Głównie w tych częściach świata, gdzie nie jest możliwy bezpośredni zakup kryptowalut. Liderem w tej kwestii są Chiny, ponieważ to właśnie chińczycy najczęściej używają USDT do inwestycji w cyfrowe aktywa. Według danych Coinmetrics, USDT był najpopularniejszym stablecoinem do początku 2019 roku. Później jednak, po  uruchomieniu USDT opartego na standardzie ERC20, zaczął odnotowywać spadki.

źródło: Coinmetrics

Spadek ten był progresywny, aż z czasem Tether oparty o warstwę Omni, ustąpił miejsce lidera tokenom USDT wyemitowanym na innych blockchainach: Ethereum i TRON.

Zmiana dominacji mogła być wynikiem zmniejszenia wolumenu transakcji Tether w porównaniu z ERC20 USDT. W maju tego roku, portal CoinDesk informował, że liczba transakcji Tether stale spadała przez 12 miesięcy. W raporcie Coinmetrics możemy przeczytać, że podaż Tethera również doświadczyła stałego zmniejszania.

źródło: Coinmetrics

Omni, zanim powstała wersja oparta o sieć Ethereum, przez trzy lata był jedynym protokołem wspierającym USDT. Wystarczyły zaledwie dwa lata, aby podaż USDT opartych na ETH przekroczyła podaż tych wypuszczonych na warstwie Omni.

W połowie tego miesiąca, Tether przeniósł 1 mld tokenów USDT z blockchaina TRON do Ethereum. Jest to tylko jeden z swapów pomiędzy Tronem a ETH, który zwiększył podaż USDT w standardzie ERC-20.

Użytkownicy Tethera wybierają Ethereum

Obecnie USDT działa w oparciu o 8 różnych blockchainów, w tym Algorand, Ethereum, EOS, Liquid Network, Omni, OMG Network, Solana i TRON.

Większość tokenów znajduje się w sieci ETH, a to powoduje masowe przeciążenia i ogromne opłaty za gaz. W ostatnim czasie Tether podjął wysiłki, aby zmniejszyć te przeciążenia. W tym celu zaczął wspierać takie blockchainy jak Solana i OMG Network (dawniej Omise GO). Pomimo różnorodności blockchainów, obsługujących tego stablecoina, użytkownicy nadal preferują Ethereum.

Powodem tego jest niedawny szał na zdecentralizowane finanse (DeFi), który wpłynął na wzrost cen Ethereum (ETH) i innych tokenów ERC-20. Zwiększona popularność DeFi doprowadziła także do osiągnięcia najwyższego dziennego wolumenu handlu w historii USDT, wynoszącego ponad 3.55 miliarda dolarów.