Bitcoin wyssał dominację z rynku DeFi

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Dominacja Bitcoina z powrotem wróciła do poziomów z 2019 roku.

  • Wg CoinMarketCap, dominacja rynkowa Bitcoina jest obecnie na poziomie 68%.

  • Inwestorzy instytucjonalni byli katalizatorem ostatniego rajdu.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Dominacja Bitcoina z powrotem wróciła do poziomów z 2019 roku, po tym jak w drugim kwartale tego roku została wyssana przez boom na zdecentralizowane finanse (DeFi).

Dominacja Bitcoina wzrosła do 68%

Wg CoinMarketCap, dominacja rynkowa Bitcoina jest obecnie na poziomie 68%. Tak wysoka dominacja ostatni raz była widziana w 2019 roku, a wcześniej w latach poprzedzających rok 2017. Aktualna kapitalizacja rynkowa najstarszej kryptowaluty to 433 miliardy dolarów, a w obiegu znajduje się ponad 18,5 miliona monet.

Pozostała część rynku należy do Ethereum (10%), Tethera i XRP (po 3%), Litecoina (1%) i Cardano (0,76%).

Zainteresowanie Bitcoinem w II kwartale 2020 roku sadło, ponieważ większą popularnością cieszyły się monety, sieci i protokoły zdecentralizowanych finansów (DeFi). W tym okresie miał miejsce masowy przyrost ilości tokenów “spożywczych”, takich jak KFC, YAM, SUSHI, HOTDOG i kilka innych. Niektóre z nich oferowały nawet do 1000% zwrotu z inwestycji. Większość z nich jednak zawiodła, a od tego czasu zdołał opaść hype. Niektóre projekty DeFi jednak pozostały i nadal się rozwijają. Przykładem może być chociażby Yearn Finance, Synthetix, Aave.

Król kryptowalut od tego czasu zdołał się z powrotem odbić. Bitcoin wzrósł z poziomu poniżej 11 000 dolarów w lipcu, aby w grudniu ustanowić nowe ATH. Na początku tego miesiąca cena kryptowaluty przekroczyła 24 200 dolarów. Od 2018 roku, kiedy miał miejsce szał na ICO, dominacja BTC wzrosła o ponad 100%. W tamtym okresie czasu, udział Bitcoina w rynku wynosił zaledwie 32%.

Instytucje wchodzą w Bitcoina

W 2020 roku miało miejsce wiele pozytywnych wydarzeń. Na rynek zaczęli wchodzić inwestorzy instytucjonalni. Trwająca pandemia, a co za tym idzie, drukowanie pieniędzy, jeszcze bardziej zwiększyły popularność BTC wśród funduszy inwestycyjnych i inwestorów.

W pierwszym kwartale 2020 r. Paul Tudor Jones zebrał aż 70 milionów dolarów w kontraktach terminowych BTC, a inni inwestorzy poszli w jego ślady. W ostatnich miesiącach w kryptowaluty zainwestowały też ogromne fundusze m.in. Guggenheim czy Fidelity Investments.

Jednak najbardziej znaczącym zakupem był zapewne zakup firmy MicroStrategy. Od września firma kupiła BTC za ponad miliard dolarów w kilku transzach. Od tego czasu prezes Michael Saylor regularnie tweetuje o Bitcoinie.

Według analityków, inwestorzy instytucjonalni w połączeniu z kryzysem, byli katalizatorem wzrostów najstarszej kryptowaluty.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now