Dobrobyt w Polsce rośnie, a wraz z nim inflacja i koszty życia

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Rośnie wskaźnik dobrobytu w Polsce.

  • Największym problemem okazuje się być wysoka inflacja.

  • Powoduje ona coraz większe koszty życia.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Wczoraj został opublikowany najnowszy raport Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) na temat wskaźnika dobrobytu, inflacji i kosztów życia. Okazuje się, że w Polsce wszystkie te parametry rosną.

Potwierdza to również niedawny raport Bartosza Turka z HRE Investments. Eksperci są zatem zgodni, że standard życia w naszym kraju systematycznie się poprawia, ale wraz z nim rosną koszty utrzymania napędzane coraz większą inflacją.

Dobrobyt rośnie

Wskaźnik dobrobytu, którego zadaniem jest odzwierciedlenie kondycji ekonomicznej obywateli Polski, kolejny miesiąc z rzędu odnotował wzrost. Tym razem urósł o 1,3 punktu, czyli nieco mniej niż miesiąc temu. Jest to dobra wiadomość, szczególnie w świetle zmian przyzwyczajeń naszych rodaków i coraz większej popularności płatności bezgotówkowych.

Ważną składową wskaźnika dobrobytu jest rosnące zatrudnienie w przedsiębiorstwach i mniejszych firmach. Obserwujemy stały przyrost zatrudnienia względem drastycznej redukcji w wyniku wiosennego kryzysu COVID-19. Aktualnie poziom zatrudnienia zbliżył się do tego sprzed pandemii, ale wciąż jest o 1,2% niższy niż przed rokiem.

Źródło: BIEC

Również wynagrodzenia odnotowują systematyczne wzrosty na poziomie 5,7% (ujęcie nominalne) i 2,1% (ujęcie realne). Ostatnie statystyki pokazują poprawę kondycji całego rynku pracy. Wpływa to pozytywnie na wskaźnik dobrobytu i świadczy o stopniowo polepszającej się sytuacji finansowej polskiego społeczeństwa.

Inflacja i koszty rosną szybciej

Według raportu BIEC największym zagrożeniem dla stabilizacji kondycji finansowej obywateli Polski jest rosnąca inflacja. Działa ona w przeciwnym kierunku niż wskaźnik dobrobytu i systematycznie wpływa na zubożenie obywateli Polski.

W wielu spośród zbadanych sektorów gospodarki odnotowano znaczny przyrost kosztów:

  • wzrost cen owoców w grupie towarów żywnościowych – prawie 20% w skali roku,
  • wzrost cen energii w grupie wydatków na gospodarstwo domowe – 11% w skali roku,
  • wzrost cen usług ambulatoryjnych i medycznych oraz fryzjerskich – 10% w skali roku,
  • największy wzrost dotyczy usług finansowych – około 40% w skali roku.

Z kolei raport stworzony przez Bartosza Turka z HRE Investments wskazuje, że liderem wśród podwyżek okazały się usługi wywozu śmieci. Podrożały one o rekordowe 50% w skali roku. Polska wyróżnia się tu na tle innych krajów europejskich, gdzie średnia wzrostów mieści się w przedziale 6-7% w skali roku.

 
Źródło: HRE Investments

Również i ten raport zwraca uwagę na drastyczny wzrost cen energii elektrycznej – 11,7%. Zestawienie obejmuje też zbiorczą grupę usług związanych z prowadzeniem domu, które łączenie podrożały o 7,9%. Jedyny spadek cen odnotowano w dostawach gazu.

Łącznie całkowite koszty wyposażenia domu, ogrzewania i utrzymania wzrosły o 54 złote dla przeciętnej polskiej rodziny. W sumie jest to już 963 złote, co oznacza 5,9-procentowy wzrost wydatków dla Polaków w skali roku.

Źródło: HRE Investments

Reasumując, według analityków z HRE Investments koszty utrzymania rosną nie tylko szybciej niż inflacja, ale nawet szybciej niż wynagrodzenia Polaków. Daje to bardzo niedźwiedzią perspektywę nie tylko dla kieszeni Polaków, ale i dla przyszłości rodzimej gospodarki oraz waluty.

Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie, wykorzystuje swój umysł dla dobra kryptospołeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!