Popularny serwis analizujący zdecentralizowane finanseDeFi Pulse, stworzył nowe narzędzie do pomiaru ryzyka w ekosystemie DeFi. Opracowany we współpracy z platformą Gauntlet “Economic Safety Grade Tool” ocenił już dwa protokoły – Aave i Compound.

Economic Safety Grade Tool zbada ryzyko związane z DeFi

Zdecentralizowane finanse (DeFi) w ostatnim czasie bardzo szybko zyskiwały popularność. W związku z dużą liczbą zainteresowanych inwestorów, na rynku pojawiły się projekty oferujące atrakcyjne możliwości inwestycyjne. Szybki rozwój spowodował jednak powstanie wielu nieaudytowanych protokołów. To skutkowało np. włamaniami, a w konsekwencji utratą środków przez inwestorów.

Ogłaszając utworzenie “Economic Safety Grade Tool”, DeFi Pulse podkreślił, że w sektorze brakuje odpowiedniej oceny ryzyka. Wg. firmy szczególnie narażone były osoby z poza branży kryptowalut, które chciały zainwestować w zdecentralizowane finanse.

Nowe narzędzie, po przeanalizowaniu różnych cech protokołu, przedstawi ostateczną ocenę w skali 1-100. Wśród egzaminowanych cech znajdują się: zmienność zabezpieczeń, względną płynność zabezpieczeń, zachowanie użytkownika, parametry protokołu oraz ryzyko związane ze smart kontraktami.

Skala ocen bezpieczeństwa źródło: Medium.com

Jak na razie narzędzie zostało uruchomione w wersji alfa i cały czas jest rozwijane. Funkcja oceny ryzyka związanego ze smart kontraktami póki co nie jest jeszcze aktywna.

Aave (LEND) i Compound (COMP) poszły na pierwszy ogień

Po przeanalizowaniu historycznych danych dot. płynności i zmienności, nowe narzędzie oceniło już dwa z najpopularniejszych protokołów DeFi – Aave i Compound. Oba uzyskały wysokie wyniki na poziomie powyżej 90. Aave zdobył 95 punktów, natomiast Compound 91.

Następnym projektem, który zostanie poddany przeglądowi ryzyka jest MakerDAO (MKR)