Kopanie kryptowalut (ang. mining) to proces, który pozwala na weryfikację transakcji, dodawanie nowych informacji do bazy danych – blockchaina i wprowadzanie nowych monet do obiegu. Kopanie jest ważne, ponieważ umożliwia kryptowalutom funkcjonowanie jako zdecentralizowane sieci peer-to-peer.

Kopanie krypto pełni trzy główne funkcje:

  1. Emisja nowych monet
    Podczas gdy banki centralne emitują waluty fiducjarne, tradycyjne (tzw. waluty fiat), bitcoiny muszą zostać wydobyte. Jest to koncepcja podobna do wydobywania złota lub jakiegokolwiek innego kruszcu, ponieważ bitcoiny istnieją „w oprogramowaniu”, ale nie są dostępne w obiegu i dlatego należy je „odkryć”. Osiąga się to dzięki wyspecjalizowanym sprzętom do miningu (koparkom) rozwiązującym zadania kryptograficzne, za co są następnie nagradzane kryptowalutą.
  2. Potwierdzanie transakcji
    Transakcja zostaje potwierdzona jako bezpieczna i odbyta tylko wtedy, gdy zostanie uwzględniona w bloku wstawionym do blockchaina. Im więcej uzyskanych potwierdzeń, tym bardziej bezpieczna jest płatność.
  3. Zapewnienie bezpieczeństwa
    Im więcej górników kopie kryptowaluty, tym bezpieczniejsza jest sieć. Rozproszona moc wydobywcza (hash rate, czyli szybkość mieszania) zapewnia bezpieczeństwo sieci. Hipotetycznie jedynym sposobem na cofnięcie transakcji Bitcoina jest sytuacja, w której jedna grupa kontroluje większość (co najmniej 51%) mocy wydobywczej w całej sieci.

Chociaż nie wszystkie kryptowaluty korzystają z funkcji kopania, Bitcoin to najpopularniejszy przykład kryptowaluty, którą można kopać.

CZYTAJ DALEJ >>