Zobacz więcej

EXCLUSIVE Czy to ostatni odsiew Bitcoina (BTC) przed wzrostami?

3 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Bitcoin osiągnął dołek na 42 000 USD.
  • Ilość likwidacji sięgnęła 58 202 BTC, co stanowi drugi najwyższy wynik w 2021 roku.
  • Stopa finansowania kontraktów futures stała się negatywna.
  • promo

Cena Bitcoina (BTC) doświadczyła w weekend błyskawicznego krachu (flash crash) do 42 000 USD, po którym nastąpiło silne odbicie i stabilizacja w okolicach 49 000 USD. Spadek był spowodowany kaskadową likwidacją kontraktów terminowych. Traderzy stracili 58 202 BTC i była to druga największa likwidacja otwartych pozycji w 2021 roku.

Jednocześnie struktura akcji cenowej BTC od drugiego kwartału 2021 roku wskazuje na długi okres konsolidacji poniżej ważnego makro oporu 1,618 Fib. Istnieją argumenty za tym, że właśnie nastąpił ostatni odsiew Bitcoina (shakeout) przed następną impulsywną falą wzrostów. Jednak porównując bieżący fraktal z poprzednimi cyklami BTC można dostrzec zarówno pewne podobieństwa, jak i strukturalne odchylenia.

Rekordowe likwidacje w 2021 roku

Spadek Bitcoina do dołka na 42 000 USD wydarzył się w wyniku kaskady likwidacji długich pozycji na kontraktach terminowych. Analityk on-chain @TXMCtrades opublikował na Twitterze wykres 1-dniowej zmiany otwartych pozycji (open interest) dla całego 2021 roku.

Źródło: Twitter

Okazuje się, że w dniu 4 grudnia traderzy utracili łącznie 58 202 BTC w wyniki likwidacji ich pozycji. Było to drugie największe wydarzenie tego rodzaju, które wartością zamkniętych pozycji ustępuje jedynie krachowi z 19 maja 2021 roku, gdy jednego dnia utracono aż 79 244 BTC.

Spoglądając na wykres zmianę wykresu otwartych pozycji kontraktów terminowych pomiędzy 3 a 4 grudnia widzimy skalę tych likwidacji. Okazuje się, że łączne pozycje traderów utraciły oszołamiające 4,3 mld USD w jeden dzień! Jest to spadek aż o 20,5% – z 20,9 mld USD na 16,6 mld USD.

Odsiew Bitcoina - spadek otwartych pozycji BTC
Wykres otwartych pozycji futures dzięki Glassnode

Jedną z konsekwencji tak dramatycznego wydarzenia jest błyskawiczna zmiana stopy finansowania kontraktów futures. Analityk on-chain @DylanLeClair_ opublikował na Twitterze wykres, który obrazuje tę zmianę. Przez wzrosty w ostatnich 4 miesiącach, licząc od sierpnia 2021 roku, traderzy z długimi pozycjami musieli zwykle płacić za utrzymywanie swoich pozycji (zielone słupki).

Źródło: Twitter

W dniu 4 grudnia nastąpiła gwałtowna zmiana i stopa finansowania spadła do okolic -0,03%. Prowizję tę muszą teraz płacić posiadacze krótkich pozycji. Jest to najniższa wartość od lipca 2021 roku.

Ostatni odsiew Bitcoina?

Powyższe dane wskazują, że wielu uczestników rynku kryptowalut nie spodziewało się tak drastycznego spadku. Jeszcze w listopadzie 2021 roku czołowi analitycy przewidywali wycenę BTC w okolicach 98 000 USD, więc sentyment na rynku był wyraźnie byczy. Nastawienie to wzmacniały historyczne dane, które wskazywały, że listopad i grudzień były zwykle wzrostowymi miesiącami na rynku.

Pomimo ewidentnego braku parabolicznych wzrostów wciąż istnieje wiele argumentów na rzecz kontynuacji hossy. Są one zbieżne z hipotezą wydłużających się cykli Bitcoina oraz możliwością osiągnięcia szczytu w 2022 roku.

Jeden z nich został wczoraj opublikowany na Twitterze przez analityka rynku krypto @TechDev_52. Porównuje od techniczne aspekty struktury fraktalnej bieżącego cyklu oraz dwóch poprzednich. We wszystkich przypadkach interesującym okresem jest moment osiągnięcia makro oporu zewnętrznego zniesienia 1,618 Fib, mierząc od szczytu poprzedniej hossy do dołka kolejnego cyklu.

Ostatni odsiew Bitcoina
Źródło: Twitter

We wszystkich przypadkach obserwujemy wielomiesięczną konsolidację poniżej poziomu 1,618 Fib. W dwóch poprzednich cyklach zakończyła się ona wybiciem powyżej ten opór i paraboliczną kontynuację wzrostów do nowego ATH. Co ciekawe, korekta zawsze sięgała okolic zewnętrznego zniesienia 1,272 Fib. Po niej następowało impulsywne wybicie i przebicie opadającej linii oporu (żółta przerywana) oraz jej potwierdzenie (backtest).

Jednak najistotniejsza z perspektywy weekendowego krachu jest biała pozioma linia widoczna na wszystkich wykresach. Oznacza ona poziom szczytu po wybiciu (swing high), który w poprzednich fraktalach był później byczo testowany. Działo się to tuż przed definitywnym wybiciem powyżej kluczowego makro poziom oporu 1,618 Fib.

Strukturalne odchylenia

Jednak tutaj @TechDev_52 zwraca uwagę na „strukturalne odchylenia”. Biała linia poprzedniego szczytu została przełamana. Ponadto cena nie utrzymała tzw. wstęgi wsparcia rynku byka (bull market suport band), tworzonej przez tygodniowe 20 MA i 21 EMA. Historycznie był to często znak odwrócenia byczego trendu. Pomimo tych niedźwiedzich sygnałów analityk podkreśla, że cena odbiła się od tygodniowej 50 MA, która posłużyła za wsparcie również w trakcie lipcowych dołków.

Ten cykl respektuje tygodniową 50 SMA, tak jak poprzedni respektował tygodniową 20 SMA.

Jeżeli pomimo pewnych odchyleń struktura fraktalna zostanie zachowana, to istnieje szansa, że jest to ostatni odsiew Bitcoina przed kontynuacją wzrostów. Aby jednak tak się stało, poziom 1,618 Fib w okolicach 61 500 USD musi zostać odzyskany i zatwierdzony jako wsparcie.

Aby zapoznać się z poprzednią analizą Bitcoina (BTC) przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane