Czy spadek ceny Bitcoina można łączyć z kryzysem naftowym?

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Ceny Bitcoina i ropy nie koniecznie muszą być ze sobą powiązane.

  • W pewnym momencie 20 kwietnia baryłka ropy była sprzedawana za 0,01 $.

  • Cena BTC spadła ponownie poniżej 7000 $.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

20 kwietnia to bezprecedensowa data dla ceny ropy naftowej, której kontrakty futures w pewnym momencie były sprzedawane po cenach ujemnych.

Chociaż od tamtej pory cena wzrosła, otwierając następny dzień po 20 dolarów, dziennego spadku o 99,99% nie można zignorować i może to mieć wpływ na cały rynek. Dobrze znany trader @Skewdotcom nakreślił wykres pokazujący, że cena Bitcoina spadła poniżej 7000 USD po kilku dniach handlu powyżej tego poziomu. Sugeruje, że spadek ten spowodowany był niepokojem związanym z ropą naftową z powodu wspomnianego szybkiego załamania ceny ropy.

Źródło: Twitter

W tym artykule przyjrzymy się bliżej cenie BTC i ropy, próbując przeanalizować ich korelację i sprawdzić, czy wczorajszy spadek był tak naprawdę spowodowany krachem naftowym.

Korelacja

Ceny BTC i ropy naftowej nie zawsze były skorelowane, przynajmniej od początku 2019 r. istnieją dwa okresy, które wykazują największy podział między trendem każdej z nich: 41-dniowy okres od kwietnia do czerwca 2019 r. i 30-dniowy okres od stycznia do marca 2020 r.

W okresie z 2019 r. cena BTC wzrosła o 77%, podczas gdy w tym samym czasie ropa spadła o 22%.

W okresie z 2020 r. cena BTC wzrosła o 39%, podczas gdy cena ropy spadła o 21%.

Przez pozostałą część analizowanego okresu ceny BTC i ropy naftowej wykazywały względnie podobny ruch, choć o różnej wielkości. Jednak ruch nie jest wystarczająco podobny, aby nazwać go korelacją.

Wykres dzięki Trading View

Jest to lepiej zilustrowane przy uwzględnieniu współczynnika korelacji, pokazanego jako czarny histogram na poniższej tabeli.

Wartość 1 oznacza idealną korelację, podczas gdy wartość -1 oznacza brak korelacji. Korelacja między BTC a ropą przesunęła się z 0,92 do -0,88, co wskazuje, że były okresy prawie doskonałej korelacji oraz okresy prawie zerowej korelacji.

Wykres dzięki Trading View

Spadek 20 kwietnia

Spadek 20 kwietnia był absolutnie ogromny. W pewnym momencie cena ropy spadła o 99,99%. Chociaż nie znaleźliśmy żadnej długoterminowej korelacji, spadek tej wielkości z pewnością mógłby mieć wpływ na cenę BTC.

Patrząc na wykres godzinowy, widzimy jednak, że początkowy spadek BTC z 7200 USD do 6900 USD nastąpił, podczas gdy cena ropy spadła z 15 USD do 13 USD. Spadek ropy, który doprowadził cenę aż do 0,01 USD, nastąpił kilka godzin później, kiedy cena BTC była już poniżej 7000 USD.

W rzeczywistości prognozowaliśmy spadek BTC bez patrzenia na cenę ropy, koncentrując się wyłącznie na ruchu cen BTC.

Wykres dzięki Trading View

Podsumowując, mimo że wczoraj cena ropy znacznie spadła, nie ma jednoznacznych dowodów sugerujących, że krach cen ropy spowodował spadek ceny BTC poniżej 7000 dolarów.

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Valdrin jest entuzjastą kryptowalut i traderem rynków finansowych. Po uzyskaniu tytułu magistra na kierunku Rynki Finansowe w Barcelona Graduate School of Economics rozpoczął pracę w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego w rodzinnym Kosowie. W 2019 roku postanowił skoncentrować się na kryptowalutach i tradingu w pełnym wymiarze godzin.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!