Zobacz więcej

Czy Citibank wejdzie w kryptowaluty? Całkiem możliwe

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • W najnowszym wydaniu magazynu Citi GPS, Citibank poruszył kwestię MarkerDAO i zdecentralizowanych finansów (DeFi).
  • Citibank wyprzedaje swoje usługi bankowości detalicznej w Indiach i 12 innych krajach.
  • Być może ten 209-letni kredytodawca chce odegrać aktywną rolę w szybko rozwijającym się ekosystemie kryptowalut.
  • promo

W najnowszym wydaniu magazynu Citibank’s Global Perspective and Solutions (Citi GPS) zatytułowanym “Future of Money: Crypto, CBDCs and 21st Century Cash”, bank poruszł kwestię MakerDAO (MKR) i znaczenia zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Co więcej, Citibank wyprzedaje swoje usługi bankowości detalicznej w 12 krajach i wygląda na to, że chce teraz wejść też w świat cyfrowych aktywów.

Citibank przedstawia DeFi menedżerom funduszy

Citibank ogłosił w dniu 16 kwietnia 2021 r. sprzedaż swojego biznesu detalicznego w Indiach i 12 innych krajach. Instytucja zamierza przeznaczyć pozyskane środki na inwestycję w sektor grubszych ryb i zarządzania ich majątkiem.

Użytkownik twittera o nicku @asiahodl opublikował ciekawy tweet. Wynika z niego, że ten 209-letni kredytodawca chce odegrać aktywną rolę w szybko rozwijającym się ekosystemie kryptowalut. Nie jest to wcale nic dziwnego. Wiele banków zaczyna interesować się tym tematem, ponieważ cyfrowe aktywa to łakomy kąsek dla ich instytucjonalnych klientów.

W tweecie zamieszczonym przez @asiahodl widać zrzut ekranu z raportu Citibank’s Global Perspective and Solutions (Citi GPS), zatytułowanego “Future of Money: Crypto, CBDCs and 21st Century Cash”. Instytucja finansowa wyjaśnia w nim działanie projektu MakerDAO i korzyści płynące ze zdecentralizowanych finansów (DeFi). W raporcie możemy przeczytać:

O Maker można myśleć jak o cyfrowym lombardzie. Użytkownicy zamieszczają w nim coś, co jest już wartościowe w zamian za pożyczkę gotówkową. Jeśli spłacą tę pożyczkę wraz z wymaganymi odsetkami, otrzymają z powrotem swoje aktywa. Jeśli nie spłacą pożyczki lub jeśli wartość zabezpieczenia spadnie poniżej określonego progu, zabezpieczenie zostanie automatycznie zlikwidowane – wyjaśnia Citibank.

Zdecentralizowane finanse zmienią tradycyjne systemy

To jeszcze nie wszystko. Citibank zwrócił również uwagę na wagę zdecentralizowanych finansów w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Instytucja podkreśliła, że otwartość DeFi pozwala na “większą innowacyjność i konkurencję”, jednocześnie wspierając interoperacyjność, umożliwiając “każdemu użytkownikowi bezproblemowe przenoszenie kapitału pomiędzy Maker, Compound, Uniswap i UMA w ciągu kilku minut”. Wszystko to w efektywny kosztowo sposób.

Bank podkreślił również inne kluczowe korzyści płynące z DeFi. Wśród nich m.in eliminację stron trzecich, przejrzystość i programowalność.

Niektóre banki, takie jak np. HSBC, całkowicie zamknęły swoje drzwi na BTC i inne kryptowaluty. Jednak raport Citibanku pokazuje, że w pełni rozumie on znaczenie tej technologii. Być może jest to wskazówka, że chce on w ten czy inny sposób wziąć udział w tym szybko rosnącym trendzie.

Citibank opublikował też inny raport. Przewiduje w przyszłość, w której prywatnie emitowane stablecoiny zakłócą stabilność bankowości i proces udzielania pożyczek.

Komercyjny system bankowy i fintech mogą znaleźć się w krzyżowym ogniu walki między CBDC a prywatnie emitowanymi stablecoinami o supremację monetarną. Ta konkurencja o depozyty i usługi płatnicze z dwóch zupełnie nowych frontów może poważnie wpłynąć na stabilność finansową systemu bankowego i proces tworzenia pożyczek

City bank ma w 100% racje. Zarówno Bitcoin, stablecoiny i niektóre altcoiny nie są produktem, który pojawił się na chwilę, po to aby zaraz zniknąć. Trend ten rozwija się w bardzo szybkim tempie, szybszym niż Google, Microsoft, Amazon, Apple i właściwie wszyscy inni giganci. Myślący przyszłościowo pożyczkodawcy, tacy jak Citibank, Goldman Sachs i kilku innych już zaczęli przygotowania, aby później nie zostać na lodzie.

W momencie pisania tego tekstu branża DeFi warta jest ok. 60 miliardów dolarów. Łączna kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi natomiast 2,18 bilionów dolarów.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane