Można powiedzieć, że nastroje zmieniły się ostatnio na prawie wszystkich rynkach finansowych całego świata. Bitcoin nie był wyjątkiem od tego trendu, a mierniki w sieci BTC mogą wskazywać, gdzie rynki będą podążać dalej.
Glassnode, dostawca danych na temat Blockchain, przeanalizował wykresy i niektóre dane dotyczące łańcucha Bitcoin, aby ustalić, co się dzieje z nastrojami od czasu wielkiej przeceny na początku ubiegłego miesiąca.
Od czasu 50% spadku cztery tygodnie temu, BTC udało się odzyskać połowę z tego, wracając do wczoraj 7 000 $ w późnym handlu. W tym momencie zmierzamy teraz do najważniejszego pytania w sferze kryptograficznej, szczególnie gdy zostaje zaledwie 40 dni halvingu.
Bitcoin już odbił się od dna?
Analitycy z Glassnote sugerują, iż odbiliśmy się już od obszarów, które zazwyczaj oznaczają dno rynku.
On–chain metrics used to assess #Bitcoin market cycles are indicating a potential shift in sentiment.
In the weeks after $BTC‘s price drop, most have bounced out of or sit in zones that have historically signalled bottoms and good entry points.https://t.co/tdWxHMdbLz pic.twitter.com/4C8ej9xOSz
— glassnode (@glassnode) March 31, 2020
Na pierwszym wykresie widzimy ostatnie dno, od listopada 2019 r. do początku stycznia 2020 r. – znajduje się ono w strefie o wartości 6 000 USD. Bitcoin wrócił teraz do tego obszaru, co może sygnalizować fazę akumulacji.
Drugi wykres pokazuje procent UTXO (niewydane wyniki transakcji) w zysku. Wydaje się, że osiągnęło to również poziom 70% na początku marca i teraz wraca w górę. Procent podaży w zysku odzwierciedla wykres UTXO z odbiciem, gdy cena Bitcoin wzrosła w ciągu ostatnich kilku tygodni.
Inne wskaźniki sugerują rynek byka
Wykres nr 4 pokazuje liczbę Puell Multiple, która jest obliczana poprzez podzielenie dziennej wartości emisji Bitcoinów w USD przez 365-dniową średnią ruchomą. Spadł znacznie poniżej poziomu cenowego, co wskazuje, że wartość Bitcoina została zawyżona i wróciła do poziomów zaniżonych. Może to oznaczać zmianę nastrojów i powrót byków.
Współczynnik MVRV został opracowany przez Murada Mahmudowa i Davida Puella jako sposób na porównanie zrealizowanej wartości i wartości rynkowej poprzez podzielenie jednego przez drugie. Wykres ten pokazuje, że stosunek spadł poniżej zera do „zielonej strefy”, wskazując, że poprzedni spadek był dołkiem cenowym dla BTC.
Wskaźnik Ryzyka Rezerwy (Reserve Risk) na ostatecznym wykresie zapewnia wizualizację zaufania wśród długoterminowych posiadaczy Bitcoinów w stosunku do ceny aktywów w danym momencie. On również odbił się do strefy zakupówej, gdy ceny BTC załamały się i teraz powoli wracają w górę.
Istnieje wiele wskaźników dotyczących łańcucha, które można wykorzystać do określenia nastrojów rynkowych dla Bitcoin, ale wszystkie z powyższych sześciu sygnalizują, że dno zostało osiągnięte, a ceny powoli znów będą rosnąć.