Prezes Binance, Changpeng Zhao, ujawnił, że użytkownik Binance przypadkowo wysłał 800 BNB na adres smart kontraktu w Binance Smart Chain, skutecznie tracąc swoje monety na zawsze.

Zhao w tweecie ujawnił, że użytkownik błagał platformę, aby pomogła mu odzyskać utracone monety o wartości 20 000 USD.

Ostatecznie wydaje się, że CZ zdecydował się pomóc facetowi.

Źródło: Twitter

Palić czy nie palić

Decyzja Zhao, by poprosić społeczność o opinię na temat sposobu rozwiązania problemu, zainicjowała dodatkową rozmowę o tym, jak postępować w przypadku podobnych incydentów w przyszłości. Podczas gdy niektórzy użytkownicy argumentowali, że takie monety nie powinny podlegać zwrotowi, zgodnie z niezmiennym charakterem blockchaina, inni opowiadali się za bardziej zorientowanym na człowieka spojrzeniem na problem.

Jak zasugerował CZ, Binance ma dwie możliwości – przejrzeć księgi i poinformować użytkownika, że jego monety zostały niestety utracone na zawsze, lub nieco nagiąć zasady i zwrócić mu pieniądze, odejmując kwotę od kolejnego spalenia BNB. Nic dziwnego, że doprowadziło to do podziału opinii, ponieważ niektórzy respondenci woleli ideologicznie czystą opcję.

Źródło: Twitter

Inni ostrzegali, że podejście typu: „No niestety, następnym razem bądź ostrożniejszy” tylko zaszkodzi rosnącej popularności kryptowalut, stwarzając wrażenie, że jest zbudowane wokół dogmatów, a nie potrzeb ludzi. Inni nadal chcieli po prostu jasnej i konkretnej komunikacji od Binance, która określiłaby jego politykę w odniesieniu do takich wydarzeń w przyszłości.

CZ powiedział, że giełda dodaje nową funkcję, więc błąd nie powinien się powtórzyć.

Rosnąca wartość błędnych transakcji

To już drugi raz w ciągu kilku dni, kiedy duża suma kryptowalut została wysłana na zły adres, teoretycznie powodując ich nieodwracalną stratę dla nadawcy. Wcześniej we wrześniu anonimowy użytkownik przypadkowo wysłał 1 milion USDT do kontraktu zarządzania Swerve, co przynajmniej na papierze uniemożliwia odzyskanie środków.

W tym przypadku CTO Tether Paolo Ardoino obiecał naprawić błąd na milion dolarów, jeśli monety byłyby ERC-20, w którym to przypadku można by je odzyskać. Jak wiadomo, adres 0x0 blockchaina Ethereum, który składa się w całości z zer, zawiera tokeny o wartości ponad 635 milionów USD, w tym ponad 3 miliony USD w ETH.