Cyfrowe euro na blockchainie Stellar? – spekulacje Reddita

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
  • Według Christine Lagarde, decyzja w sprawie cyfrowego euro zostanie podjęta w połowie roku.

  • Społeczność Stellara na reddicie zaczęła spekulować o możliwości budowy europejskiego CBDC na Stellar Lumens.

  • Pod koniec roku niemiecki Bankhaus von der Heydt, czyli BVDH, uruchomił stablecoina opartego o euro działającego na Stellarze.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Redditowa społeczność Stellara przedyskutowała najnowsze doniesienia na temat możliwej emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) przez Unię Europejską. Według oświadczeń prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, decyzja w sprawie projektu zostanie podjęta w połowie roku.

Lagarde ma nieprzychylne stanowisko w sprawie kryptowalut, CBDC i aktywów cyfrowych. Prezes od dawna opowiada się bardziej za stablecoinami. Jednak w ostatnim wywiadzie dla Bloomberga, Lagarde powiedziała, że decyzja o tym, czy zatwierdzić cyfrowe euro, zostanie podjęta przez Radę Prezesów EBC.

Prezes EBC nakreśliła też roadmap dla cyfrowego euro. Co więcej zapowiedziała, że bank wkrótce opublikuje analizę procesu konsultacji publicznych projektu. Następnie instytucja przedstawi te wyniki Parlamentowi Europejskiemu i otrzyma zielone światło dla pilotażu CBDC.

Lagarde szacuje, że kolejne analizy potrwają od 6 miesięcy do 1 roku. W sumie wdrożenie cyfrowego euro może potrwać nawet 4 lata. Prezes EBC powiedziała:

Ponieważ jest to przedsięwzięcie techniczne, jak również fundamentalna zmiana, musimy mieć pewność, że zrobimy to dobrze. Jesteśmy to winni Europejczykom, którzy muszą czuć się bezpiecznie i pewnie. Muszą wiedzieć, że trzymają w ręku wspierany przez bank centralny […] odpowiednik banknotu cyfrowego o takim samym poziomie bezpieczeństwa. […] Musimy się upewnić, że nie będziemy łamać żadnego systemu, ale go wzmocnimy”.

Cyfrowe euro na blockchainie Stellar?

Lagarde podkreśliła, że Ci, którzy są zależni od obecnego systemu, nadal będą mogli działać w oparciu o obecne instytucje, linie kredytowe i gotówkę. Cyfrowe euro nie ma bowiem wyprzeć gotówki, a z nią koegzystować. Głównym założeniem projektu jest stworzenie udoskonalonego systemu płatności, który jest “bezpieczny, solidny i pewny dla Europejczyków”.

Niedługo po wypowiedzi Lagarde, społeczność Stellar na reddicie zaczęła spekulować na temat możliwości wdrożenia CBDC na blockchainie Stellar Lumens. Jeden z użytkowników zaangażowanych w dyskusję stwierdził, że może nawet skorzystać z takiego “partnerstwa publiczno-prywatnego”:

Nie załamują obecnego systemu po to, by znów go utajnić. Utajnienie całego obecnego systemu finansowego jest jego największym problemem i powodem, dla którego nikt nie ufa bankierom. (…) Pieniądze będą musiały stać się narzędziem użyteczności publicznej, któremu wszyscy będą ufać.

Zwolennicy Stellara podkreślali, że blockchain spełnia wymagania opisane przez Lagarde: zdolność do rozliczania transakcji, przekazów transgranicznych i możliwości wymiany walut.

Społeczności nie udało się osiągnąć konsensusu. Większość użytkowników uważa, że instytucja bankowa zdecyduje się na wykorzystanie prywatnego blockchaina zbudowanego specjalnie dla swojego CBDC. Nie wykluczyli oni jednak, że cyfrowe euro może być “interoperacyjne” z innymi cyfrowymi walutami, a nawet może być wymienialne na innych blockchainach tj. Stellar Lumens, Ethereum itp.

Stablecoin EUR w sieci Stellar

Jak informowaliśmy pod koniec zeszłego roku na łamach BeInCrypto Polska, niemiecki Bankhaus von der Heydt, czyli BVDH, uruchomił stablecoina opartego o euro. Działa on właśnie w sieci Stellar. 

EURB jest w pełni regulowany i w 100% zabezpieczony przez euro. To umożliwia inwestorom instytucjonalnym i bankom korzystanie z kryptowaluty bez narażenia na ryzyko kontrahenta. Aktywo to nie będzie dostępne do handlu na giełdach ze względu na rygorystyczne wymogi regulacyjne i KYC.

W przypadku, gdy użytkownik chce nabyć stablecoin, przelew fiatów jest przeprowadzany na rachunku powierniczym dostępnym w BVDH. Po zdeponowaniu pieniędzy, bank rozpoczyna emisję EURB.

Lukas Weniger, kierownik ds. rozwoju działalności BVDH. Radoslav Albrecht, założyciel i dyrektor generalny Bitbond, skomentował:

Brak w pełni licencjonowanego banku, który wspiera stabilne monety, jest ich główną wadą. Banki normalnie nie czułyby się komfortowo korzystając z stablecoinów jak Tether czy USDC, ze względu na potencjalne ryzyko kontrahenta, które za nimi stoi […] Wolą pracować z stablecoinami emitowanymi przez banki, i to samo dotyczy inwestorów instytucjonalnych.

XLM obecnie handluje na poziomie 0,4 USD i znajduje się na 4,1% minusie w ciągu ostatniej doby. W perspektywie tygodniowej token zyskał 11,7%.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.

OBSERWUJ AUTORA

Handluj z najlepszymi sygnałami krypto - gwarantowane zyski z ponad 70% skutecznością

Dołącz teraz

Want to learn how to trade? Get a beginners guide from BeInCrypto Academy!

Learn now