Zobacz więcej

Cyfrowe Euro ma odnieść sukces? Potrzebna jest prywatność – twierdzi EDPB

2 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Europejska Rada Ochrony Danych (EDPB) zaapelowała do instytucji UE o ochronę prywatności podczas projektowania cyfrowej wersji euro.
  • Agencja jest gotowa udzielić porad w kwestiach ochrony danych związanych z tym projektem.
  • Tymczasem jeden z dyrektorów EBC obiecał, że cyfrowa wersja euro będzie chronić prywatność użytkowników.
  • promo

Europejska Rada Ochrony Danych (EDPB) zaapelowała do instytucji UE o ochronę prywatności podczas projektowania cyfrowej wersji euro. Agencja jest gotowa udzielić porad w kwestiach ochrony danych związanych z tym projektem. Tymczasem jeden z dyrektorów EBC obiecał, że cyfrowa wersja euro będzie chronić prywatność użytkowników.

Ochrona danych powinna być priorytetem w projekcie cyfrowego euro

W liście skierowanym do instytucji Unii Europejskiej EDPB podzielił się swoimi poglądami na temat aspektów prywatności i ochrony danych w związku z ewentualnym wprowadzeniem cyfrowego euro. Niezależny organ podkreśla, że zapewnienie prywatności i ochrony danych będzie miało decydujące znaczenie dla powodzenia projektu cyfryzacji wspólnej europejskiej waluty fiat. W komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, rada podkreśliła:

Bardzo wysoki standard ochrony prywatności i danych ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia zaufania użytkowników końcowych i powinien być uznany za element wyróżniający ofertę cyfrowego euro, stanowiąc kluczowy czynnik sukcesu.

Agencja dodała, że jej obawy powinny zostać uwzględnione już na etapie projektowania cyfrowej waluty banku centralnego strefy euro. W dokumencie tym EDPB zaleca również przeprowadzenie oceny skutków jakie może przynieść ochrona danych. Organ informuje o swojej gotowości do udzielania porad EBC i innym instytucjom UE zaangażowanym w rozwój cyfrowego euro.

Zadaniem Europejskiej Rady Ochrony Danych jest usprawnienie procesu wdrażania ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (GDPR). Została ona utworzona w 2018 r. w celu zastąpienia Grupy Roboczej Art. 29. EDPB wydaje wytyczne i zalecenia dotyczące stosowania GDPR, które zostało wprowadzone w życie w maju tego samego roku. Doradza również Komisji Europejskiej w powiązanych kwestiach i rozstrzyga spory między krajowymi organami.

Cyfrowe euro zwiększy prywatność, obiecuje urzędnik EBC

Na froncie CBDC, regulator polityki monetarnej strefy euro pozostaje w tyle za innymi głównymi bankami centralnymi, takimi jak te z Chin, Rosji i USA. Na początku tego miesiąca EBC stwierdził w raporcie, że cyfrowe euro mogłoby potencjalnie zwiększyć globalną atrakcyjność europejskiej waluty fiat. Decyzja o tym, czy kontynuować projekt cyfrowego euro, powinna zapaść w połowie 2021 roku. Członek Zarządu EBC – Fabio Panetta powiedział niedawno w wywiadzie dla Financial Times, że Rada Prezesów przedyskutuje tę kwestię na lipcowym posiedzeniu.

Panetta uważa też, że zaangażowanie EBC w płatności cyfrowe będzie lepiej chronić prywatność, ponieważ bank nie jest prywatną firmą. Urzędnik powiedział:

Nie mamy żadnego komercyjnego interesu w przechowywaniu, zarządzaniu czy monetyzacji danych użytkowników Cyfrowe euro pomogłoby również strefie euro poradzić sobie z zagrożeniem ze strony innych walut cyfrowych.

Podczas gdy Panetta nazwał kryptowaluty takie jak bitcoin “bardzo niebezpiecznymi zwierzętami”, ostrzegł również przed monetami wspieranymi przez fiaty, takimi jak Diem Facebooka. Jego zdaniem w funkcję tych monet wpisana jest “nieodłączna niestabilność” ze względu na potencjalną zmienność ich rezerw.

Członek zarządu ujawnił, że EBC testował już mechanizmy oddzielające tożsamość od szczegółów płatności, a także płatności offline na niewielkie kwoty, w których dane są zapisywane tylko w portfelach nadawcy i odbiorcy. Takie przelewy, np. do 100 euro, mogłyby być dokonywane za pomocą Bluetooth. Fabio Panetta podkreślił:

W przypadku bardzo małych kwot moglibyśmy zezwolić na naprawdę anonimowe płatności, ale ogólnie rzecz biorąc, poufność i prywatność to coś innego niż anonimowość – podkreślił .

Wyjaśnił też, że większość transakcji będzie podlegać kontroli zapobiegającej praniu brudnych pieniędzy, finansowaniu terroryzmu czy uchylaniu się od płacenia podatków.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane