CryptoQueen: Czy polskie banki akceptują krypto?

Udostępnij artykuł
W SKRÓCIE
 • CryptoQueen zadała pytanie o krypto bankom w Polsce.

 • W badaniu wzięło udział 10 największych polskich banków.

 • Wszystkie instytucje przestrzegały przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty.

The Trust Project to międzynarodowe konsorcjum organizacji informacyjnych budujących standardy przejrzystości.

Czy polskie banki są już gotowe na krypto rewolucję? Czy obrót walut cyfrowych na koncie może doprowadzić do jego zablokowania? Przed jakimi kryptowalutami przestrzegają swoich klientów banki?

CryptoQueen, z którą niedawno przeprowadziliśmy wywiad na łamach BeInCrypto Polska, podjęła się niełatwego zadania. Wysłała pytanie o krypto do największych reprezentantów rodzimego rynku bankowego i przeanalizowała ich stosunek do kryptowalut. Czy rezultaty są dla kogoś zaskakujące?

Bitcoin konkurencją dla polskich banków

O tym, że system bankowy w Polsce – w tym Narodowy Bank Polski oraz Komisja Nadzoru Finansowego – nie przepada za Bitcoinem wiadomo już od dawna. I trudno się dziwić!

Z jednej strony Bitcoin jest konkurencją dla banków, bo pozwala transferować wartość z pominięciem pośredników, a z drugiej jest przyczyną ucieczki kapitału z systemu bankowego (m.in. lokat bankowych). Inwestowanie w Bitcoina i inne kryptowaluty daje o wiele lepsze możliwości zarobku i wyższe stopy zwrotu.

Na terenie Rzeczypospolitej Polskiej inwestowanie w kryptowaluty nie jest niezgodne z prawem bankowym. Pomimo tego nieraz można usłyszeć informacje o tym, że komuś zablokowano kartę/konto tylko dlatego, że zrobił przelew środków z giełdy kryptowalutowej na swoje konto bankowe lub chciał kupić kryptowalutę za pomocą karty płatniczej.

Pytanie do banków

Postanowiłam zbadać temat osobiście i wysłałam do kilku polskich banków (a dokładniej banków działających w Polsce) maila z następującym pytaniem:

Planuję otworzyć konto w Państwa banku. Ponieważ zajmuję się inwestycjami w kryptowaluty, chciałabym zapytać czy Państwo nie blokujecie kont – jeśli będą tam wpływy z kryptogiełd?

Pytanie to zostało wysłane do 10 następujących banków:

 • Pekao S.A.
 • PKO B.P.
 • BNP Paribas
 • mBank
 • Santander
 • Bank Pocztowy
 • ING Bank
 • Bank Millennium
 • Alior Bank
 • Plusbank

Ryzyko w odpowiedzi

Odpowiedzi, które otrzymałam były przeróżne. Jednak wszystkie miały jedną wspólną cechę: z wielką troską przestrzegały przed ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty. Jeden z nich (PKO B.P.) nawet pokwapił się wymienić jakie dokładnie kryptowaluty powinnam omijać – Bitcoin, Litecoin, Ether.

Mimo, że polskie banki obrały raczej negatywny front w kwestii kryptowalut – w badaniu wyszedł mój osobisty faworyt. Ten bank podszedł do sprawy w sposób bardzo zrównoważony.

Aby poznać dokładne wyniki badań i dowiedzieć się, który z działających w Polsce banków przyjął najbardziej zrównoważone stanowisko zapraszam na swój blog, tutaj.

– – –

CryptoQueen

Christina Kucińska bardziej znana jako CryptoQueen to kobieta, która z przytupem weszła do zdominowanego przez mężczyzn świata kryptowalut. Jej misją jest dzielenie się wiedzą i edukowanie, co regularnie robi na swoim blogu i social mediach. Zawodowo jest ekspertem w dziedzinie Corporate Treasury & Corporate Finance. Zdobyte przez lata doświadczenia dają jej teraz możliwość patrzenia na branżę krypto w szerokiej perspektywie.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

Doktor i adiunkt na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!