CoinMarketCap uruchomił nowy współczynnik mierzący ruch internetowy dla giełd obecnych na platformie. Nowy parametr wywołał kontrowersje, bo na czele znajduje się giełda Binance.

O CoinmarketCap zrobiło się głośno, gdy gruchnęła informacja, że Binance wykupił stronę internetową za 400 milionów dolarów. Już wcześniej było wiele zastrzeżeń do fałszowania wolumenów obrotu na platformie. Wczorajsze ogłoszenie zdecydowanie nie pomoże odbudować zaufania do CMC.

Nowy parametr dla giełd

Web Traffic Factor (WTF) to nowy parametr dostępny na platformie, który ma za zadanie zliczać statystyki z kilku stron i aplikacji śledzących ruch w internecie i na jego podstawie obliczać współczynnik od 0 do 1000. Im wyższy wynik, tym lepiej.

Źródło: coinmarketcap.com

Nowy parametr ma pomóc w lepszym ocenianiu giełdy. Jak napisano w oświadczeniu:

Wprawdzie bezskuteczne byłoby pytanie giełd o liczby traderów na ich stronie – ci, którzy aktywnie pompowali wolumeny, po prostu zwiększyliby liczbę użytkowników – stwierdziliśmy, że dobrym zamiennikiem liczby użytkowników byłby ruch w sieci. W związku z tym zaprojektowaliśmy wynik pokazujący ruch sieciowy na giełdach, co ułatwia naszym użytkownikom porównywanie giełd.

Jaka jest metodologia? CoinMarketCap ma śledzić i analizować dane z kilku kluczowych narzędzi do śledzenia ruchu (SimilarWeb, Alexa, Ahrefs). Na końcowy wynik składają się: relative ranking Alexa (25%), wyszukiwanie fraz kluczowych (25%), wyświetlenia strony (20%), unikalni użytkownicy (15%), współczynnik odrzuceń (10%) oraz czas sesji (5%). Najlepsza w rankingu giełda dostaje współczynnik 1000.

Binance na szczycie, użytkownicy mają zastrzeżenia

Wszystko wydaje się piękne i szlachetne. Mimo to społeczność nie przyjęła nowego parametru z entuzjazmem. Część ludzi od razu przyczepiła się o to, że Binance, który ma zbyt silne powiązania z platformą, znalazł się na szczycie. Ponadto giełda kryptowalut próbuje przejąć kontrolę nad całym przemysłem.

Inni podkreślają, że to całkiem dziwny zbieg okoliczności, że z platformy zniknęły informacje o wash tradingu po tym, jak giełda wykupiła CMC.

Źródło: Twitter

Niedawno pisaliśmy, że wykupienie platformy przez Binance może oznaczać wzrost znaczenia innych platform, takich jak CoinGecko, czy CoinPaprika. Czy tak się faktycznie stanie, przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy. Jedno jednak wiemy już dziś. Użytkownicy zareagowali na nowy parametr w jedyny możliwy sposób: WTF?