Chińscy minerzy rezygnują i sprzedają sprzęt Rosjanom

Udostępnij artykuł

Ostatnie gwałtowne spadki na rynku kryptowalut nie ominęły też górników wydobywających bitcoiny. Według danych F2Pool większość z największych kopalni zanotowała gwałtowny spadek w liczbie hashrate.

Koronawirus przyśpieszył wybuch światowego kryzysu, który nie ominął również kryptowalut. Bitcoin stracił około 50% na wartości w ciągu zaledwie kilku dni. Musiało się to odbyć również na kopaczach.

Spadek hashrate

Hashrate to wydajność, z jaką sprzęt jest w stanie rozwiązywać matematyczne łamigłówki na sekundę. Gdy ta wartość spada, oznacza to osłabienie wydobycia Bitcoina w mining poole (kopalniach – zbiorowiskach minerów).

Jak podaje znana strona śledząca wydobycie kryptowalut F2Pool, hashrate Bitcoina gwałtownie spadł w ciągu ostatnich 7 dni. Przed tygodniem ta wartość wynosiła ponad 130 EH/s (130 trylionów hashów na sekundę). Dziś wynosi ona zaledwie około 100 EH/s.

Jak powiedział dyrektor finansowy F2Pool Thomas Heller w rozmowie z Decrypt, większość tych spadków pochodzi z Chin. Duża liczba kopaczy z Państwa Środka zaczęło wyprzedawać swój sprzęt kryptograficzny do nabywców z krajów, w których wydobycie jest bardziej opłacalne, czyli Rosji i krajów arabskich. Heller dodał:

“Z tak niskimi cenami możemy się spodziewać, że liczba hashrate jeszcze spadnie w ciągu najbliższych dni/tygodni, jeśli cena BTC nie pójdzie w górę”.

Szlachetne powody?

Spadek ceny sprawił, że wydobycie stało się znacznie mniej opłacalne. Dyrektor finansowy F2Pool dodaje, że to niezwykle trudne czasy dla kopaczy i nic nie zapowiada zmiany tego trendu.

Istnieje prawdopodobieństwo, że część z tych minerów w dobie kryzysu zdecydowała się przekierować dostępną moc obliczeniową na pomoc z wirusem COVID-19. Wielu ludzi z branży krypto zachęcało do takiego ruchu. Kopacze dysponują wielką mocą, która może znacznie ułatwić badania na temat koronawirusa. Mogą oni dołączyć choćby do inicjatywy Zcoin:

Jak się okazuje, kopacze mogą przyczynić się do czegoś dobrego w chwilach, gdy wydobywanie Bitcoina nie jest najbardziej dochodowym zajęciem. Również im powinno zależeć na jak najszybszym zażegnaniu globalnego kryzysu spowodowanego w dużej mierze przez pandemię. To m.in. on spowodował, że cena Bitcoina tak mocno spadła. Szybsze wyjście z kryzysu mogłoby pozwolić na wzrosty na rynku kryptowalut.

Czy tak będzie? Czy hashrate pójdzie jeszcze w górę przed nadchodzącym halvingiem? O tym przekonamy się w najbliższych tygodniach.

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.
Share Article

POWIĄZANE TEMATY

Dawid studiował dziennikarstwo we Wrocławiu. Chciał został ekspertem sportowym, ale zakochał się w nowych technologiach. Po raz pierwszy dowiedział się o kryptowalutach w 2015 roku, lecz zaczął o tym pisać w 2017. Dzisiaj skupia się głównie na wykorzystaniu technologii blockchain w nowych branżach.

OBSERWUJ AUTORA

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!

Dyskutujemy na naszym kanale Telegram

Dołącz!